Російська влада радикально розширює можливості військових з пошуку та відстеження військовозобов’язаних громадян на тлі планів збільшити чисельність армії ще на 350 тисяч осіб.
З 1 січня міністерство оборони отримає доступ до єдиного реєстру відомостей про населення, який об’єднує всі доступні державі дані про росіян, випливає з постанови уряду , опублікованої 23 грудня, пише видання The Moscow Times.
Реєстр, створення якого велося з 2020 року і до якого вже підключено МВС, Федеральну податкову службу та Мінпраці, крім базової інформації (ПІБ, дата народження, громадянство та ідентифікатори документів) містить дані податкового обліку, відомості з Пенсійного фонду, фонду ЗМС та служб зайнятості .
До нього включені паспортні дані, СНІЛС, ІПН, інформація про освіту та кваліфікацію (включаючи номери дипломів, атестатів тощо); повний перелік відомостей із системи держпослуг та РАГСів, включаючи не лише поточний сімейний стан, а й усі минулі шлюби, розлучення та інші зміни громадянського стану. До системи, згідно з ухвалою, також підключиться Мінцифри, яке збирає єдину державну базу біометричних даних населення.
Доступ до реєстру покликаний допомогти російським військкоматам, які зустріли першу з 1941 року мобілізацію із системами обліку часів СРСР. Тони карток та особистих справ у запорошених картонних папках породили хаос і обернулися для Міноборони рекордним числом позовів через незаконний заклик.
«Система мобілізаційної підготовки виявилася не повністю адаптованою до нових економічних відносин. Тому з початком часткової мобілізації ми зіштовхнулися із труднощами», — визнав голова відомства Сергій Шойгу на колегії 21 грудня. Там він анонсував подальше збільшення чисельності збройних сил — з 1,15 до 1,5 мільйона осіб.
Ці плани свідчать про підготовку нової хвилі мобілізації, вважає директор правозахисної організації «Громадянин. Армія. Право» Сергій Кривенко. Першу мобілізаційну хвилю в Росії оголосили після аналогічного рішення – збільшити чисельність армії з 1,01 до 1,15 млн осіб. Відповідний указ президент Володимир Путін підписав у серпні, нагадує Кривенко.
Насправді на той момент у ЗС РФ служили не більше 900 тисяч військовослужбовців, а крім того, армія зазнала втрат на війні. Тому, щоб виконати указ Путіна, Міноборони потрібно було призвати близько 300 тисяч осіб, пояснює Кривенко.
Тепер солдатів потрібно ще більше, і без нової мобілізації не обійтися. Але Путін не проти, стверджують джерела The Wall Street Journal з-поміж російських чиновників і людей, близьких до Кремля. За їхніми словами, президент готовий піти на роки мобілізації населення та економіки, щоб підкорити Україну, яка перетворилася для нього на ідею фікс. лише відомості, відфільтровані ФСБ та Радбезом.
Щодо нової мобілізації, то вона може стартувати вже в січні, вважає Кривенко. «До літа знадобиться поповнення, Міноборони знадобляться нові солдати. Щоб підготувати їх, якраз і знадобиться три-чотири місяці. Тож нову хвилю мобілізації можуть оголосити приблизно за місяць», — пояснює експерт.
Хоча влада оголосила мобілізацію закінченою, Путін так і не підписав указ, який формально завершив би її. Гарантій, що нової хвилі мобілізації в Росії не буде, зараз не може дати ніхто, заявив в інтерв’ю ” Ведомостям ” 8 грудня голова комітету Ради Федерації з конституційного законодавства та держбудівництва Андрій Клішас. За його словами, подальші дії на призов до армії залежатимуть від того, як складатиметься ситуація в Україні. “Ніхто не позбавив держоргани можливості прийняти будь-яке рішення”, – підкреслив Клішас.