Борислав Розенблат зараз публічно розповідає, що якийсь замовники замовили проти нього антикорупційну справу – а агенти НАБУ спровокували хабар. Питання винуватості/невинуватості буде вирішувати суд! – звісно ж за умови зняття депутатської недоторканості з нардепа Розенблата.
І навіть припускаю, що він не буде сидіти у тюрмі у разі винуватості з наступних можливих причин:
– є приклади домовленостей злочинців (в тому числі і нардепів) зі слідством, коли вони відшкодовували шкоду, але не потрапили за ґрати;
– якщо мала місце класична провокація хабара агентами НАБУ – тобто не було ніякої бізнесової структури, що без втручання агентів НАБУ хотіла б вирішити якесь питання, ЄСПЛ може визнати порушення стандартів кримінального судочинства (тобто класична ситуація «де-факто корупціонер – де-юре ні», бо для демократичної держави неприпустимо провокувати своїх громадян на злочин);
– не буде позбавлений депутатської недоторканості;
– зможе політично домовитися і укласти якусь угоду зі слідством – нібито, як особливо цінний свідок.
Не виключаю і варіант невинуватості Борислава Розенблата: корумповані правоохоронні органи частіше намагаються обвинувачувати тих, хто «поза системою» – заважає системній корупції. А нелегальний обіг бурштину, як і нелегальний обіг наркотиків чи зброї – будь-чого офіційно забороненого, зберігання чи дії з чим кримінально переслідуються, завжди приносить корупційний дохід. Тому сама ідея легалізації бурштину позбавляє дуже багатьох правоохоронців великих і регулярних хабарів, які доходять до самої верхівки – через тіньове фінансування політичної діяльності владних партій.
У 2010 році в Алушті на місцевих виборах, в мене в підпорядкуванні працював юристом колишній підполковник кримінального розшуку кримського главку: він розказував, як його відділ системно – десятками, вручав хабарі посадовцям прибережних сіл.
Схема класична: оточуємо кабінет чи місце проживання (за ресторани він не казав – але там теж можна реалізувати таку схему). Далі заходять перші співробітники, хапають за руки чиновника – залишають сліди порошку, а інші вкидають мічені гроші. Виходять – і водночас заходить оперативна група з підконтрольним підприємцем, що нібито вручив хабар. Мічені гроші біля посадовця, руки з порошком – а історію про те, що з ним «здоровкалися»-помічали, громадськість не прийме. Разом з опер-групою є підприємець – який нібито хотів рекреаційну ділянку. Все, посадовець «на гачку». – Деякі справи розвалювали за вказівкою керівництва – там де котеджні містечка міліціянтів чи прокурорів виникали, або отримували землю великі фірми, що здатні були платити великі хабарі. Деяких відстороняли – і навіть перекваліфікувавши справу чи відправивши її на ДС, такий селищний голова або секретар селищної ради, втрачав посаду і політичний вплив. Дійсно: 3-5 років слідства та суду – замість роботи та політичної діяльності.
До речі, розслідування аналогічної проблеми, свого часу проводив кримський нардеп Чорноморов, який ставив питання щодо одного підприємця, робота якого зводилася до того, щоб з правоохоронцями вручати хабарі прибережним мерам. – Читайте, наприклад, його публікацію «На живця».
Тому я не вірю в ці казки про затримання корупціонерів: їх ловля не вирішує проблему – доки не буде змінена система, це нічого не дає. Так би мовити, треба «осушувати болото – а не ловити і вбивати комарів». Бо інакше корупціонерів ловлять заради хабарів від них – щоб поділилися з правоохоронцями доходами. Або ловлять задля призначення на цю посаду іншого корупціонера – який вирішуватиме питання для замовників і буде ділитися з ними доходами самостійно, без примушувань через розслідування.
Тепер дослідимо декілька важливих тез, які розкручує обвинувачення або команда Розенблата.
«Провокація хабара недопустима» – так, це безумовна підстава звільнити Борислава Розенблата та його спільників від кримінальної відповідальності. Але лише кримінальної – а не майнової, політичної та інших видів відповідальності!
Чи можемо ми погодитися, щоб у Верховній зРаді і далі працювали особи, які обиралися туди задля збагачення? – Якщо це не «підстава» і Розенблат дійсно був згодний брати гроші, але не знав, що їх пропонує агент НАБУ, функції держави він виконувати не може. Все: і він, і його сестра мають бути позбавлені депутатських мандатів – відповідно народного депутата України та депутатки Новоград-Волинської районної ради з забороною виконувати функції держави. Їх бізнес та статки мають пройти прискіпливу перевірку – на випадок, якщо інші хабарі все ж таки були (просто їх вручали не агенти НАБУ, а реальний бізнес) і було незаконне збагачення.
«Розенблат бізнесмен, має статки і гроші йому не потрібні – нема мотивації». По-перше, бізнесом займаються якраз ті, для кого гроші і статки є важливими – і Борислав Розенблат займався бізнесом дуже довго. Не працював на злиденну зарплату якимось лікарем чи вчителем, не воював за злиденні виплати контрактником, не самореалізовувався як музикант, поет чи художник – а серед них одиниці отримують достатнє матеріальне забезпечення!
Захист бізнесу, на мою думку, не може слугувати мотивацією його зайнятості у політиці – бо його бізнес наскрізь є проблемним. Два олійні заводи фігурували в ЗМІ як проблемні позичальники з можливістю їх вилучення за борги. Будівельна фірма «Фаворит» програла переважну більшість тендерів замість отримання багатомільйонних замовлень і відповідно прибутку. Далеко ходити не треба: плитка на центральних вулицях Житомира – замовлення отримала проблемна львівська фірма, а «Фаворит» програв тендер.
Будівельні об’єкти «Фаворита» у Житомирі асоціюються у багатьох з Костянтином Пожидаєвим, що балотувався до Житомирської обласної ради від БПП. До речі, в України поширена практика, коли фірма, яка отримувала земельну діялянку і всі погодження, банкротує – але будує об’єкт вже в інтересах іншого інвестора. Отже не факт, що усі прибутки від будівництва «Фаворита», залишаються в розпорядженні Олени та Борислава Розенблата.
Депутатська зарплата не окупає постійні витрати на прес-секретарів, фахівців, бензин на постійні поїздки в Київ. І тим більше, вона не компенсує витрати часу заможної людини. Саме тому, дуже багато депутатів розглядаються свою діяльність як бізнес: отримують хабарі або замовлення на свої заводи, чи інші преференції своєму чи наближеному до них бізнесу.
А Розенблат каже, що йому достатньо було 6 тис. грн депутатської зарплати – в умовах заборони заробляти де-небудь додатково!
Не виключаю – з вірогідністю 0,00000000001%, що Розенблат справді є адептом без-ґешефтного підходу. Тобто займався українською політикою без мети політичної корупції та якогось заробітку. Тоді Житомир також стане місцем паломництва у майбутньому: в Умань їдуть на могилу цадика Рабби Нахмана (Брацлавского) – а в Житомир будуть їхати до Борислава-без-ґешефтного. Тобто видатної людини, яка звільнилася бажань отримувати прибутки та манії ґешефту – втратила бізнес і стала працювати за мізерну державну зарплату першочергово заради добробуту простих людей!
«Усе навколо бурштину» – не факт! Те, що «хабар» пов’язаний з бурштиновою темою, ще не означає, що «замовниками» були люди, які займаються саме бурштиновою тематикою.
По-перше, Розенблат є обличчям Блоку Петра Порошенко – і тому звинувачення його в корупції, дозволяє підсилити тиск на президента. Наприклад, з боку Фірташа, який нібито домовився у Відні з Петром весною 2014 року, – а тепер кум Петра в Генпрокуратурі позбавляє підприємства Фірташа можливості видобувати титанову руду на Житомирщині і постачати її на своє підприємство в Криму. Чому б не звільнити Житомирщину від представників Блоку Петра Порошенко?
По-друге, Розенблат також займається набагато більш ємною галуззю – медичною, пов’язаною з фармацевтикою. Обіг грошей і можливості гравців в цій сфері набагато більше, ніж при видобутку бурштину. Окрім цього, це політична сфера: не просто так пан Саакашвілі провів і «медичну реформу» в Грузії – але про неї нам повідомляють мало. – Бо це було одним з основних каталізаторів прогнати Саакашвілі та його банду паразитів, що всі зараз в розшуку -а частина з самим Міхеілом ховаються в Україні.
Дуже багато репортажів про грузинську поліцію, що не бере хабарі і пересаджала дуже багато корупціонерів; нам рекламують реєстраційні офіси, зниження податків і центри надання адмінпослуг в Грузії – але щось не розповідають про «більш ефективну приватну медицину» за американськими зразками в умовах злиденного населення цієї країни. Хоча і міністра охорони здоров’я з Грузії переводили до нас, і тепер його «колега» – україно-американка Уляна Супрун, намагається подолати спротив і реХформувати українську медицину. Точніше населення – примусово скоротити його в найближчі роки: бо села збезлюдять – а в містах нема стільки грошей, щоб за правилами США оплачувати лікарів та ліки.
В сфері медицини, Борислав Розенблат намагався поводити себе як впливовий гравець – коментує, законопроекти подає, має власну публічну політичну позицію. Наприклад: не голосував перший раз за включення до порядку денного пакета законів «медичної реформи» – це в умовах, коли Петро Порошенко особисто вирішив займатися цією реХформою.
Його родич Матвій Хренов став куратором медицини в обласному центрі. Сам Розенблат вибиває медичні субвенції і навіть реалізує певні ініціативи – наприклад дешеве ввезення дорогих імпортних ліків перед їх утилізацією (за декілька місяців до закінчення терміну придатності).
То ж може фармацевтична мафія – яка фінансує дуже багато впливових антикорупціонерів, які пишаються НАБУ, так би мовити «замовила» Розенблата? – ну щоб не заважав якимись своїми публічними думками пропаганді найгіршої медичної системи (США) і її запровадженню в Україні. – Нам же не систему охорони здоров’я Канади, Франції чи Великобританії пропонують, а саме США, – країни, де попередній президент два строки оголошував своїм головним завданням медичну реформу, щоб забезпечити десятки мільйонів злиденних американців доступом до медичної допомоги.
«Розенблат постраждав за легалізацію бурштину» Запам’ятайте: Розенблата треба називати експропріатором бурштину, а не легалізатором! – Бо те, що він пропонував, назвати легалізацією може якийсь збоченець або психічна хвора людина із розщепленою свідомістю.
Теоретично, бурштин можна видобувати легально і зараз – пройти всі погодження, отримати гірничі відводи і сплачувати податки. Але це так дорого коштує, що майже увесь прибуток доведеться роздавати усім – державі, посадовцям і депутатам місцевих і обласних рад, посадовцям міністерств, а потім податківцям з їх «звичайними цінами» та постійним намаганням збільшити базу оподаткування.
Тому легалізація може відбутися лише при зменшенні податків і інших примусових витрат, а також при спрощенні процедур: що робити інвестору, який хоче легально видобувати – але «смички» в Житомирській обласній раді будуть голосувати проти погоджень видобутку (доки їх партіям та депутатам не зроблять «пожертви» і не профінансують піар-ремонти в округах)? – Деякі спробували обійти Житомирську обласну раду, так за участі Розенблата таким інвесторам і почали в судовому порядку скасовувати документи.
Борислав Розенблат у своїх законопроектах навпаки, фактично передбачив схему експропріації – увесь видобутий бурштин ти маєш продати на аукціоні. А як працюють в Україні аукціони, ми знаємо на прикладі продажу української нафти за заниженими цінами – є відомі кримінальні справи по групі «Приват». Цією нормою, створюються умови для експропріації значної частини прибутки старателів:
– їх позбавляють можливості мінімізовувати несправедливо високі зараз податки (при цьому не зменшуючи ставки цих податків);
– їх змусять продавати бурштин дешевше через обмеження експорту;
– їх позбавлять виробничого ланцюжка «видобуток – обробка», що може справді приносити великі доходи – бо позбавляє сировини;
Окрім цього, законопроект позбавляє іншого виду доходів – продаж права подальшого промислового видобутку на ділянці, на який працював старатель. Не секрет, що помпами можна дістати до 30% бурштину – тому хто розпоряджатиметься землями для рекультивації, той і визначатиме хто видобуватиме 70%. Чому це мають робити не олевчани-овручани, які будуть орендувати чи мають у власності земельні ділянки, – а чиновники? Позбавлення старателів прибутків від продажу права промислового видобутку після них – це легалізація чи одна з методик експропріації в законопроекті?
Також законопроект не вирішує проблему видалення лісу – фактично дозволяє лісникам вимагати хабарі через блокування легального видобутку через наявний ліс. Якщо не буде в законі жорстких строків та обов’язків – і права старателя видаляти самостійно, якщо протягом 1-2 місяців за письмовим зверненням випил лісу не провели лісники, буде корупція. Тобто експропріація корумпованими лісниками частини прибутків від видобутку бурштину!
Богдан Бондаренко