Home » СУСПІЛЬСТВО » Право » ПАЕ проти договору: про конфлікт норм у роботі адвоката

ПАЕ проти договору: про конфлікт норм у роботі адвоката

Укладення договору між адвокатом і клієнтом — не лише питання юридичної техніки, а й випробування на баланс між професійною етикою, законодавством і самозахистом.

Про це розповів голова Комітету Національної асоціації адвокатів України з питань адміністративного права та процесу Юрій Бауман у черговому випуску рубрики «Експертна думка».

Зокрема, адвокат звернув увагу на ситуації, коли умови, виписані в договорі відповідно до цивільного законодавства, можуть суперечити положенням Правил адвокатської етики. Один із прикладів — утримання адвокатом документів клієнта у випадку несплати гонорару. Такий механізм формально допустимий як інструмент забезпечення виконання зобов’язань (притримання речі), але водночас етичні норми зобов’язують адвоката передати клієнтові всі матеріали справи.

На думку спікера, у такій ситуації однозначно є конфлікт, адже правила визначають одну модель поведінки, а договір — іншу. Він наголосив, що у випадках таких колізій слід напрацьовувати зміни, роз’яснення та рекомендації, щоб «згладжувати ці речі».

За словами експерта, «недосконалість» правового регулювання — загальна риса всіх договорів. Водночас саме адвокат зобов’язаний передбачити в договорі із клієнтом прозорі умови: як щодо взаємної відповідальності, так і можливості припинення співпраці без шкоди для репутації.

Ю.Бауман пропонує прописувати в договорі:

  • чіткі критерії виникнення конфлікту інтересів;
  • можливість припинення договору в разі порушень з боку клієнта (наприклад, надання недостовірної інформації чи виникнення заборгованості);
  • електронну форму комунікації та звітності;
  • межі публічності справи, з урахуванням адвокатської таємниці.

Він також наголосив: шаблонного договору для адвоката не існує. Кожна справа — окрема ситуація, яка вимагає індивідуального підходу та попередньої домовленості про межі публічності, фінансові умови й механізми виходу зі співпраці.

На завершення Ю.Бауман підкреслив, що Правила адвокатської етики — це не тільки норми поведінки, а й «певна дороговказ для адвоката ведення бізнесу, взаємовідносин з клієнтом». За його словами, ці правила є «живим організмом», який має адаптуватися до сучасних реалій та враховувати інтереси як адвокатської спільноти, так і клієнтів.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*