У соціальних мережах, на початку нового року, обговорювали несподівану зміну повноважень Дмитра Ткачука – тепер цей заступник Житомирського міського голови відповідатиме і за КП «УАШ». Тобто за підприємство, яке має чистити сніг і обслуговувати дороги міста.
Дискусія була присвячена якостям посадової особи – тому, що від цього очікувати. Як аналітик, пропоную поглянути на це кадрове рішення Сергія Сухомлина під іншим кутом. А саме з точки зору корупційних ризиків.
Закупівля основних засобів – техніки, знаходиться під наглядом найвищого керівництва міста. Просто неможливо взяти собі хабар на десятках мільйонах гривень за будь-які автобуси чи тролейбуси, або снігоприбиральну техніку – і при цьому, щоб Сергій Іванович не виявив цього. Тому за такими закупівлями працює квотний принцип: або «відкати» керівництву, або взагалі це питання на контролі керівництва – як це з кредитом на міськводоканалі; або певна політична сила отримує право розкрадати певне підприємство чи галузь в обмін на підтримку команди Сергія Сухомлина. Ну як «свободо» крали під час будівництва скверу Ольжича, чи влаштували собі «самопоміч» (для кишені) під час розбудови «Українського будинку», чи з плиткою на вулиці Київській, Театральній, Великій Бердичівській.
Але чи представляє Дмитро Ткачук вільну політичну силу, яка б мала квоту на розкрадання бюджетних коштів? Раніше я стверджував би «ні» – трійка Ткачук – Фурлет – Пучич не були окремою потужною політичною силою у Житомирі. Фракції не мали, самостійно на вибори не пішли. Навіть потужного громадсько-політичного руху, який би міг організовувати мітинги чи натовп на сесіях, у них теж нема. Але тепер мають двох депутатів, а також якийсь дивні зобов’язання (про це в інших публікаціях) міського голови перед Ткачуком – внаслідок чого його не звільняють. Отже, якщо вважати цю трійцю потужним політичним кланом, хтось може стверджувати: став Пучич депутатом – їм дали ЖУАШ, щоб з вкрадених грошей фінансувати громадсько-політичну діяльність. Але я так не вважаю…
Що ж об’єднує ЖТТУ та ЖУАШ? Ось тут є цікаве припущення: обидва підприємства страждають від витрат палива (крадіжок?). Якби «зелені сухомлинчики» (МАЗи) не витрачали б стільки палива, як нам звітують – можливо б перевезення були б рентабельними. Якби снігоприбиральна техніка чесно використовувала б все паливо, яке виділяється – вулиці б міста були б прибрані. Свого часу мені дуже детально розповідав про це житомирський активіст Сергій Зайцев, що розуміється на автотехниці.
Припущення про те, що крадуть працівники, легко спростувати: встановлені камери, – і рано чи пізно б регулярні зливи палива б зафіксували. Тим більше, періодично фіксувалася б аномалія: коли не злили – витрати палива були б меншими, ніж зазвичай декларується.
Тобто періодично фіксували б рейси «сухомлинчиків» з меншими видатками палива. А деяка снігоприбиральна б техніка відпрацьовувала б не з піднятим ковшем. Але ж нема такої статистики? – отже можна припустити, що паливо крадуть централізовано.
На мою думку, це можна зробити двома шляхами.
Перший варіант – частину закупленого палива списувати через фіктивне споживання. Тобто фальшованою документацією на непрацюючу або неіснуючу техніку. Що казати: контролюючі та розпорядні посадові особи або отримують в такому випадку свою долю бюджетних коштів, або просто неймовірно дурні і не бачать очевидне розкрадання.
Другий варіант крадіжок – постійно не доливати і отримувати «відкати» від автозаправних мереж. Тобто всі впевнені, що в баки заливається багато дизпалива – але фіксується високий рівень його споживання.
Якби хотіли б обмежити такі крадіжки, зробили б дві речі:
1) періодично використовували повірені ємності при заправленні техніки – в принципі кожен водій знає, що АЗС не доливають;
2) встановили б електронні прибори обліку палива – які б постійно фіксували б кількість і залишки, як це роблять у вантажівках усіх великих логістичних фірм;
Ви щось про це чули? Були скарги на мережі АЗС? Є кримінальні провадження? Виділялися бюджетні кошти на закупівлю обладнання, яке б обмежувало можливості для крадіжок? Залучали громадськість моніторити за даними GPS та даних витрат палива роботу «сухомлинчиків» або снігоприбиральної техніки? Хтось опрацьовував дані відеоспостереження як працює снігоприбиральна техніка – чи не піднімають ковші задля економії палива при прибиранні міських вулиць від снігу?
Майже нічого немає! То ж може хтось знає у владі про систему крадіжок палива, і когось це влаштовує?
А яка в цьому роль Дмитра Ткачука? – не знаю! Є як мінімум два варіанти. Якщо некомпетентна людина і далі згодна підписувати документи, то чому б не об’єднати під його керівництвом два підприємства, на яких є регулярні операції з паливом? Хтось отримуватиме прибуток від таких операції з мережами АЗС, а представники ДемАльянсу будуть розповідати про реформи!
Може бути й інший варіант – відпрацювали схему на МАЗах в ЖТТУ, і тепер закріплюють її на конкретній посадовій особі у міськвиконкомі. Нехай питання великих витрат палива буде під контролем Дмитра Ткачука. На що будуть використовуватися ці не публічні фінанси, ми рано чи пізно побачимо: зазвичай з’являються або політичні проекти без легального фінансування, або починають приростати майном та депозитами певні посадові особи чи їх родичі…
Зима… вибачаюсь, «вибори наближаються»! – подумали б фанати серіалу «Гра престолів»…
Богдан Бондаренко
Сподобався текст? Бажаєш більше текстів від автора? Є можливість підтримати автора, щоб він мав можливість працювати над іншими публікаціями? – Ви можете перерахувати йому «подяку» на банківську картку Приватбанку 5169-3600-0281-3495.