Статтю 315 (Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення) ЦПК пропонується доповнити нормою щодо встановлення факту батьківства відповідно до частини першої статті 130 Сімейного кодексу в порядку окремого провадження.
Відповідну ініціативу містить проект Закону №11530 від 28.08.2024 «Про внесення змін до статті 315 Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту батьківства».
Відповідно до ст. 130 Сімейного кодексу у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір’ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду.
Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 СК. Заява про встановлення факту батьківства може бути подана матір’ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття.
У Комітеті Національної асоціації адвокатів України з питань цивільного права та процесу проаналізували судову практику за 2023 – 2024 роки і встановили, що судами України було ухвалено близько шести тисяч рішень, де однією з вимог було саме встановлення факту батьківства. Зазвичай такі спори розглядається в порядку позовного провадження. Позивачі просили встановити факт батьківства і одночасно вирішити майнові вимоги, які є наслідком встановлення факту. Наприклад, отримання спадщини, пенсії, виплат, а також внесення до актових записів даних про батьківство біологічного батька чи матері. При цьому питання встановлення батьківства суди розглядали як у формі окремого провадження, так і в рамках позовного провадження.
При вивченні матеріалів заяви про встановлення факту батьківства суд наділений правом встановити наявність або відсутність спору про право і внаслідок його відсутності прийняти рішення в рамках окремого провадження.
Тож у НААУ вважають, що законопроект №11530 має право на існування і фактично унормує те, що з практичної точки зору існує давно – можливість встановлення факту батьківства в порядку окремого провадження.