Home » ЕКОНОМІКА » Імплементація Директиви ЄС щодо акцизу на пальне: необхідний баланс

Імплементація Директиви ЄС щодо акцизу на пальне: необхідний баланс

Сьогодні розбіжність між ставками акцизного податку на бензин і дизельне паливо в Україні та ЄС становить у середньому 40 %. У Верховній Раді вирішили поступово виправити цю ситуацію.

29 травня з’явився проект Закону №11256-2 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо імплементації положень актів права Європейського Союзу щодо акцизного податку», який менш ніж за тиждень був прийнятий за основу.

Документом пропонуються нові ставки акцизного податку на пальне до їх мінімального рівня, передбаченого Директивою № 2003/96/ЄС. Так, якщо сьогодні поточна ставка акцизу на бензин, дизпаливо та інші вуглеводи становить 213,5 євро за 1тис. літрів, то в 2028 році вона складатиме вже 359 євро (цифри для скрапленого газу є відповідно 52 і 70 євро).

У Комітеті Національної асоціації адвокатів України з питань митного та податкового права застерегли, що для оптимального збільшення надходжень до бюджету необхідно знайти баланс між підвищенням ставок акцизу і його впливом на споживачів.

Підвищення акцизів на пальне є непопулярним рішенням, оскільки непропорційно впливає на домогосподарства з низькими доходами. Зростання цін на паливо вплине на купівельну спроможність населення. І це може призвести до протестів і соціальних заворушень. Особливо якщо такі рішення сприймаються населенням як несправедливі або обтяжливі.

Також це негативно вплине на бізнес. Очевидним наслідком стане зростання фінансового навантаження на підприємства, збільшення вартості транспортування та виробництва українських товарів, а відтак – зниження їх конкурентоспроможності на ринку ЄС.

Таким чином, роблять висновок у комітеті, імовірні негативні наслідки прийняття  закону на базі його проекту № 11256-2 є значними та призведуть надалі до погіршення соціально-економічного становища населення, зростання цін на основні товари і послуги, а також до підвищення загального рівня інфляції в країні.

Повний текст зауважень і пропозицій НААУ можна переглянути за посиланням.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*