Home » СУСПІЛЬСТВО » Право » Сексуальне насильство не здолати змінами до КК

Сексуальне насильство не здолати змінами до КК

Посилення на законодавчому рівні умов покарання за вчинення злочинів проти статевої свободи та статевої недоторканості особи (ст.ст. 152 – 156, 156-1 Кримінального кодексу) не поверне довіру постраждалої особи до справедливого покарання винних.

На це звернув увагу Комітет НААУ з питань кримінального права та процесу, аналізуючи проект Закону від 08.08.2023 №9588 «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо невідворотності відповідальності за деякі кримінальні правопорушення проти статевої свободи та статевої недоторканості особи».

Документом пропонується унеможливити застосування пом’якшувальних обставин та звільнення від відбування покарання з випробуванням для суб’єктів, які вчинили такі злочини. Необхідність ухвалення закону автори пояснюють тим, що на практиці це призводить до недовіри постраждалої особи до справедливого покарання винних та небажання заявляти про вчинене кримінальне правопорушення.

Водночас, звертають увагу у НААУ, необхідність посилення санкцій або встановлення заборони на застосування інституту звільнення від відбування покарання з випробуванням (ст. 75 КК) зазвичай пов’язана зі зростанням кількості вчинюваних кримінальних правопорушень. Однак аналіз статистичних даних засвідчує, що кількість кримінальних правопорушень проти статевої свободи та статевої недоторканості особи в Україні в останні роки майже не змінюється.

Крім того, на практиці суди вкрай рідко застосовують звільнення від відбування покарання з випробуванням у справах про такі злочини. І в таких випадках суд завжди повністю покладається на позицію потерпілого.

До того ж не слід забувати, що дотримання закону громадянами забезпечується не лише суворістю покарання, а й невідворотністю кримінальної відповідальності. У зв’язку із цим відновлення довіри постраждалої особи до справедливості пов´язано не з посиленням кримінальної відповідальності за аналізовані кримінальні правопорушення, а з ефективною діяльністю органів правопорядку та суду.

Зважаючи на це, Комітет НААУ з питань кримінального права та процесу рекомендував відхилити проект Закону від 08.08.2023 №9588.

Повний текст зауважень і пропозицій, спрямованих до Комітету Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності, можна переглянути за посиланням.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*