Home » Міжнародні відносини » Україна і Росія. Проблема радіоактивних відходів

Україна і Росія. Проблема радіоактивних відходів

До України у 2017 році мають повернути з Росії радіоактивні відходи після переробки відпрацьованого ядерного палива на українських АЕС. Та на території України досі не побудували централізованого сховища для зберігання високоактивних відходів. Росія почне вводити штрафи одразу після того, як Україна перевищить термін перебування відходів на території іншої країни. Про це Радіо Свобода розповіли у Державному науково-технічного центрі з ядерної та радіаційної безпеки.

Україна – це країна з розвиненою ядерною енергетикою. Незважаючи на це, на її території немає технологій для переробки відпрацьованого ядерного палива (ВЯП), яке належить до високоактивних відходів. За словами наукового працівника Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки Інни Ярмош, існують радіоактивні відходи низької, середньої та високої активності.

«Переробка відходів необхідна для того, щоб вони не випромінювали радіацію. А їхній розпад може тривати тисячі років, залежно від виду», – розповіла Ярмош.

Високоактивні відходи (ВАВ) можна переробляти лише в скло та кераміку. Інші варіанти переробки, наприклад, цементування чи спалювання, не підходять для цього виду.

Тому між Україною та Росією укладено контрактну угоду, за умовами якої високоактивні відходи з українських АЕС переробляє Росія, вилучає корисні речовини на кшталт плутонію, й після цього повертає до України оскловані залишки для захоронення. Згідно з міжнародними домовленостями, ядерні відходи повинні бути захоронені виключно на території країни, де утворилися. На послуги Росії Україна щорічно витрачає приблизно 100-140 мільйонів доларів.

Науковий працівник Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки Олексій Токаревський розповів, що в Україні планується створення централізованого сховища для зберігання високоактивних відходів. Сьогодні цей проект перебуває на стадії розробки.

«Те, що проект поданий на експертизу – вже дуже добре. І, звичайно, краще побудувати якісне сховище, ніж зробити швидко абищо, і потім мати з ним проблеми», – пояснив Токаревський.

У розробці сховища Україні допомагають Норвегія та Швеція. За словами науковців, саме ці країни є передовими у світі в галузі поводження з ядерними відходами. За прогнозними розрахунками, витрати на створення й експлуатацію протягом 100 років власного сховища будуть становити приблизно 520 мільйонів доларів. А послуги російських підприємств з переробки такої кількості відпрацьованого ядерного палива, за схемою, яка зараз існує, коштуватимуть 2 мільярди доларів.

Будівництво сховища планують на території Чорнобильської зони відчуження на ділянці площею 45 гектарів.

Джерело: http://www.radiosvoboda.org/

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*