Home » НАША ДІЯЛЬНІСТЬ » ПРОВОКАЦІЯ ГУНДЯЄВА на Закарпатті НЕ ВДАЛАСЯ!

ПРОВОКАЦІЯ ГУНДЯЄВА на Закарпатті НЕ ВДАЛАСЯ!

На початку лютого 2022 року патріарх Кирил (Гундяєв) після Божественної літургії на тринадцяту річницю своєї інтронізації стверджував, що РПЦ має «великі і важливі» зовнішні зв’язки, що сприяють зближенню християн Сходу і Заходу «з багатьох питань сучасності».

Відповідь на звернення Союзу воїнів-добровольців

Вперше патріарх Кирило згадав про війну в Україні 27 лютого, на четвертий день вторгнення російських військових. У своєму виступі він висловив побоювання, що «злі сили, які завжди боролися з єдністю Русі та Руської Церкви», можуть здобути гору. «Не дай Боже, щоб між Росією та Україною пролягла страшна риса, обігріта кров’ю братів. Ми маємо молитися за відновлення миру, за відновлення добрих братніх стосунків між нашими народами, — зазначив патріарх Кирил після літургії. — Запорукою цього братства є наша єдина Православна Церква, яка в Україні представлена Українською Православною Церквою, яку очолює Блаженніший Онуфрій. Ми за них сьогодні молилися». Він також помолився, щоб захистити «народи, що входять до єдиного простору Російської Православної Церкви, від міжусобної боротьби». 14 березня предстоятель РПЦ передав голові Нацгвардії Віктору Золотову Августівську ікону Божої Матері, щоб її образ надихав «молодих воїнів Росгвардії, які приймають присягу, які вступають на шлях захисту Вітчизни».

Таким чином, вірний соратник Путіна, Гундяєв відкрито підтримав агресію РФ проти нашої славетної України. Навідміну від нього Константинопольський патріарх Варфоломій засудив «напад Росії на Україну, незалежну та суверенну державу Європи, а також порушення прав людини та жорстоке насильство» щодо мирних жителів.

27 травня 2022 року у Києві відбувся собор Української православної церкви (УПЦ), який проголосив її повну самостійність та незалежність від Московського патріархату. Також на соборі УПЦ наголосили на незгоді з позицією патріарха Московського та всієї Русі Кирила, який фактично підтримав російське вторгнення в Україну.

Але московіти не заспокоюються та періодично здійснюють провокації проти УПЦ.  Наприклад, 19 липня 2022 року глава російської православної церкви Кирило заявив, що зберігається «міцна єдність» їхньої церкви з УПЦ МП. Однак нарік, що нібито церкву в Україні намагаються розділити. До цього Кирило, благословив російські війська на війну в Україні, відповідну заяву він зробив під час так званої проповіді 18 липня 2022 року.

Такі перформанси від Гундяєва не зупиняються, і ось знову.  Фотографії чотирьох священників УПЦ із Закарпаття потрапили до патріаршого календаря Російської православної церкви на 2024 рік. Мова йде про митрополита Мукачівського та Ужгородського — Феодора, митрополита Хустського та Виноградівського — Марка, єпископа Свалявського — Іларія та єпископа Угольського — Симеона. Фото календаря опублікував на своїй сторінці у Facebook митрополит Білоцерківський ПЦУ Євстратій Зоря.

Для нас це питання дуже важливе. Бо згідно рішення собору УПЦ від 27 травня 2022 року, представники  Хустської та Мукачівської єпархії не є членами синодальних  структур, синодів  і соборів РПЦ, як і загалом інші представники УПЦ. Українська православна церква є самостійною і не залежною церквою, керівний центр якої знаходься в м. Київ. Хустська та Мукачівська єпархія УПЦ підтримують позицію собору УПЦ, на якому засудили патріарха РПЦ Кирила, який благословив війну проти України  та заборонили його поминати в богослужіннях.

На Закарпатті не поминають Гундяєва

Для розслідування цієї ситуації Союз воїнів-добровольців направив запити до всіх чотирьох єпископів Закарпаття.

Від  владик Мукачівської єпархії УПЦ митрополита Феодор та єпископа Іларія ми отримали їх спільну консолідовану відповідь:

В мережі інтернет шириться інформація про публікацію в російському патріаршому календарі інформації з фотографіями та особистими даними єпископату УПЦ. Особисто заявляю, що свою згоду на публікацію свої даних у вказаному календарі НЕ НАДАВАВ. Ця інформація призвела до дестабілізації та ворожнечі у суспільстві. Хочу офіційно заявити, що згідно рішення Собору Української Православної Церкви від 27 травня 2022 року наша Українська Православна Церква прийняла новий статут, де чітко зазначено, що Блаженніший Митрополит Київський та всієї України не є постійним членом Священного Синоду РПЦ та архієреї УПЦ ніякої участі не приймають у соборах та житті РПЦ. Українська Православна Церква є самостійною і незалежною. Керівний центр Української Православної Церкви знаходиться у м. Києві. Предстоятелем Української Православної Церкви є Блаженніший Митрополит Київський та всієї України. Просимо духовенство та вірників Мукачівської єпархії УПЦ керуватися виключно інформацією стосовно православних архієреїв та життям єпархії з офіційних джерел УПЦ, куди щорічно всі єпархії нашої Церкви подають реальну інформацію про єпископат УПЦ, єпархіальні відділи, монастирі, навчальні заклади тощо. Мукачівська єпархія, згідно статуту УПЦ від 27.05.2022 р., у своїй повноті знаходиться у складі самостійної та незалежної Української Православної Церкви на чолі з її Предстоятелем Блаженнішим Онуфрієм Митрополитом Київським та всієї України.

Позицію Хустської єпархії УПЦ телефоном прокоментував секретар Іван Розман:

Нас ніхто не питав, і як можна надати дозвіл якщо ми наданий час не общаймося з руською православною церквою. Ми ж 27-го числа повністю відокремилися від руської православної церкви, ми не маємо з нею нічого спільного… У нас є обще рішення нашої церкви, там все указано, що ми не несемо відповідальності за те, що виставляє руська православна церква… Ми свою позицію сказали, стосовно того що ми несогласні з деякими висловами патріарха руського. У нас Блаженійший Предстоятель церкви заявив, що він засуджує агресію проти нашого государства. Є рішення Собору, по рішенню Собору, за котре нас не осудили і по котрому до нас не має питань. Якщо наше рішення, яке було 27 числа неправильне, нас би було осудженно тією ж самою руською православною церквою, значить ми маємо право вирішувать такі питання… від помісних церков не було реакції, що українська православна церква прийняла якісь неправильні рішення.  … Блаженійший не являється членом синоду МП… .

В єпархії додали, що вони живуть по рішенню свого собору. Що є агресія проти нашої держави і єпископат цим незадоволений. На сайті УПЦ висловлена позиція церкви а тому вони не реагують на провокації з Росії, а допомагають нашим військовим і займаються благодійністю. В ЗСУ з єпархії направили 20 тон допомоги, 12 машин и тисячі доларів США. В Хустській єпархії УПЦ не поминають Кирила, бо є рішення Собору УПЦ.

Євгеній Кузнєцов, історик та військовий

Знаковою подією для України стало надання Вселенським Патріархом у Стамбулі «Томосу» Православній Церкві України. Це ознаменувало створення незалежної, автокефальної (самоврядної) православної церкви в Україні, окремої від Російської православної церкви. Рішення про надання «Томосу» було розцінено, як визнання багатовікової боротьби за незалежну Українську Православну Церкву. Багато хто також вважав це символом подальшого відділення України від російського впливу. Цей крок мав як релігійні, так і політичні наслідки: одні вважали це позитивним кроком до ширшої автономії України, тоді як інші розглядали його як виклик впливу та авторитету Російської православної церкви в регіоні.  Важливо зазначити, що Російська православна церква, як інституція, прямо заявляє про підтримку війни в Україні. В УПЦ є окремі священнослужителі, які висловлюють політичні погляди або підтримують певні дії, пов’язані з виправдовуванням агресії РФ проти нашої Неньки-України. Гундєв не може змиритися, враховуючи імперські амбіції, що Україна більше не його вотчина  ̶  заявив голова Союзу воїнів-добровольців Євгеній Кузнєцов.

Важливо розрізняти офіційну позицію релігійної установи та індивідуальну думку її членів. Релігія, політика та конфлікти глибоко переплетені, і нерідко релігійні організації та їхні члени мають різні точки зору та тлумачення. Але завдання справжньої української журналістики це глибоко розібратися у питанні. Москва хоче посіяти ворожнечу між нами, тому ми повинні бути виважені і злагоджені. Як висновок маємо наголосити, що чергова провокація в інформаційній війні проти України не вдалася!

Сергій Сербін,

історик

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*