Home » Коментар експерта » Адвокатура України під час воєнного стану

Адвокатура України під час воєнного стану

Від перших днів війни в Україні і до сьогодні правнича спільнота виконує свою основну функцію – надання правової допомоги нашим громадянам. Однак багато що змінилося.

Правова система України працює за правилами воєнного часу. Багато наших юристів взяли до рук зброю і захищають Україну. Ради адвокатів регіонів працюють надурочно та оперативно надають гуманітарну та правову допомогу внутрішнім переселенцям. При Національній асоціації адвокатів України (НААУ) створено Центр координації добровільної правової допомоги військовослужбовцям.

Зокрема, Центр, спільно з Вищою школою адвокатури НААУ, забезпечує безкоштовне навчання адвокатів, які надають правову допомогу військовослужбовцям pro bono у рамках волонтерського руху. Центр також організовує семінари, конференції та лекції з актуальних питань правової допомоги військовослужбовцям. Вища школа адвокатури НААУ провела понад 172 правові освітні заходи на теми військового права (заходи з підвищення кваліфікації, відкриті лекції, публічні дискусії між експертами).

Керівництво НААУ та органи адвокатського самоврядування проводять велику роботу не тільки в Україні, а й за кордоном, на міжнародному рівні, співпрацюючи з колегами з різних країн світу, організаціями та адвокатами з метою надання допомоги громадянам України.

Великі ресурси НААУ  – фінансові, організаційні, людські, матеріально-технічні – нині використовуються для допомоги громадянам, адвокатам та їх родинам. Задля прозорості цього процесу було створено Опікунську раду НААУ, яка колегіально приймає рішення про надання благодійної допомоги з рахунку Благодійного фонду НААУ.

Налагоджено зв’язок з асоціаціями правників різних країн світу, які надають різні види підтримки: як пряму фінансову допомогу через Благодійний фонд НААУ, так і безоплатну правову допомогу в межах своїх країн щодо умов перебування. Завдяки допомозі іноземних колег, було зібрано чимало коштів, які були використані та розподілені Опікунською радою НААУ виключно на користь адвокатів та членів їх сімей, які постраждали внаслідок військових дій.

Представники НААУ за кордоном долучаються до надання допомоги всім, хто постраждав від війни. Вони надають безкоштовну юридичну допомогу українцям, які примусово прибувають до Європи. Створено п’ять нових представництв НААУ в європейських країнах, які перебувають у постійній координації з міжнародними партнерами та благодійниками. Також ці представництва організовують діяльність, пов’язану з наданням безоплатної правової допомоги мігрантам; звертаються до місцевих асоціацій адвокатів для визначення та організації місць надання безоплатної правової допомоги, зокрема, у питаннях перетину кордону, отримання статусу біженця тощо.

Також активно долучається до цієї роботи Молодіжний комітет Національної асоціації адвокатів України – UNBA NextGen.

Як і в попередні роки, Комітет сприяє стратегічному розвитку молодих правників, веде діалог між різними поколіннями юристів, навчає практичним навичкам і допомагає в отриманні знань, яких не вистачає на початку кар’єри.

З початком війни на сторінці НААУ NextGen з’явилася рубрика «Поради для адвокатів», в рамках якої надаються юридичні консультації з актуальних питань воєнного часу. Були проведені важливі освітні вебінари з метою підвищення кваліфікації молодих правників.

В аспекті міжнародного співробітництва, Комітет активно співпрацює з Європейською асоціацією молодих адвокатів. Представники Комітету взяли участь у конференціях, що відбулися у Страсбурзі та Лондоні.

Також, цього року Комітет став членом Міжнародної асоціації молодих юристів (AIJA), яка надає можливість співпраці з молодими та старшими юристами з різних країн світу.

Адвокатська спільнота України докладає значних зусиль для збереження цінностей верховенства права, аби адвокатура продовжувала існувати, незважаючи на складні обставини, продиктовані війною.

Статтю опубліковано у EYBA Journal #5.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*