Home » ВІДЕО » Бездіяльність влади провокує громаду на безпосередню дію!

Бездіяльність влади провокує громаду на безпосередню дію!

Деякі думки з приводу ситуації із заводом будівельних сумішей ТОВ «Аскона-Південь» на в’їзді у селище Довжик Житомирського району…

Приблизно з 2014-2015 рр. почали розбудовуватися нові виробництва на території колишнього заводу нестандартного устаткування на в’їзді в село Довжик. Згодом з’ясувалося, що це виробництво будівельних сумішей та пінопласту. Території не вистачало, тому навколо почали вирубувати ліс і посунулися в напрямку гуртожитку колишнього наукового інституту, розташованого біля траси. Невелика відстань та зменшення кількості дерев, що виконували функцію санітарно-захисної зони, призвело до значного пилового засмічення житла. Так виникла перша ініціативна група, що за її розповідями (документи автору обіцяли, але поки що не надали), намагалася захистити свої права у судовому порядку.

Паралельно почали обурюватися мешканці Довжика: насамперед внаслідок заторів фур на дорозі, які забирали продукцію заводу, а також вирубці лісу. Пізніше завод став більш інтенсивно працювати, і додалися фактори пилу, якогось хімічного забруднення (відчувалося подразнення органів дихання) та шуму вночі – завод мабуть використовує електроенергію за дешевим нічним тарифом і тому інтенсивно працює.

 

повторні громадські слухання

Проблема жодним чином не вирішувалася, повноцінні громадські слухання не проводилися. Як виявила команда ГО «Збереження лісів Полісся», вони були призначенні неналежним органом і проведені формально. Отже забудовник не провів належну роботу з громадянами і не врахував їх зауваження. Наразі це оскаржується у судовому порядку, а судове засідання має відбутися 29 серпня:

 

Якщо розпорядження Житомирської РДА буде скасоване у судовому порядку, мають пройти повторні громадські слухання. Під час їх проведення мають бути розглянути всі зауваження мешканців Довжика та фактори забруднення навколишнього природного середовища.

Якщо завод запропонує ефективний план дій для обмеження негативних наслідків своєї діяльності, він зможе далі розбудовуватися і працювати.

На місці власників та керівництва заводу було б розумніше не відкладати проблему затягуванням судового розгляду – а визнати позов і невідкладно провести нові громадські слухання. Бо зараз на них буде обговорюватися виключно проблеми. А от якщо вони відбудуться через півроку після всіх судових інстанцій, то завод гарантовано отримає політизацію процесу – бо громадські слухання будуть відбуватися в умовах виборчого процесу з виборів президента та підготовки до парламентських виборів восени 2019 року. Тобто гарантовано хтось захоче на них піаритися з політичною метою – не домовлятися про вирішення проблем (встановлення систем очищення викидів та зниження шуму; обмеження деяких видів виробництв вночі; врегулювання приїзду фур – а не їх періодичне скупчення), а навпаки блокувати діяльність заводу.

афера з лісовою ділянкою

В публікації «Лісовий «апендикс» біля заводу видалено без порушень?», сайт «Патріоту» вже висвітлював проблему. Повторюємо: частину державної земельної ділянки лісу використано для будівництва виробничих потужностей заводу з вирубкою лісу та огороджено. При цьому права оренди чи власності на цю земельну ділянку, ТОВ «Аскона-Південь» не набувало. Бо треба пройти багато інстанцій, і головне – такі права мають набуватися на конкурсних засадах (аукціонах) і передбачати доволі великі платежі за землю до бюджету.

Замість цього, була реалізована афера – нібито оформлено сервітут на земельну ділянку лісу. Тобто землю лісів використовують як землі промисловості прикриваючись сервітутом!

Насправді, сервітут може оформлюватися для проїзду, проведення підземних чи наземних комунікацій – але в жодному разі не для будівництва. І сервітут не може передбачати огородження земельної ділянки лісу, бо відповідно до ст. 23 Лісового кодексу України «громадяни мають право вільно перебувати в лісах державної та комунальної власності».

Але головна небезпека цієї земельно-лісової афери в іншому: вона легалізує механізм, за рахунок якого можна дуже просто красти ліс. Якщо рубки головного користування чи санітарна очистка лісу вимагають проектів вінницького ліс-проекту, погодження лісопатологів, екоінспекції та купи інших органів – то сервітут не вимагає взагалі розробки проектної документації щодо стану лісу. Отже, ви можете оформлювати сервітути на земельні ділянки лісу – нібито ви там щось плануєте виробляти чи робити (наприклад гольф-клуб на 1000 га) і потім спокійно вирубувати ліс. Якщо жадібні – фірма може потім збанкрутувати і стане нездатною компенсувати лісо-втрати. Отже оформлюйте за хабарі сервітути і безмежно рубайте ліс?! – саме тому ГО «Збереження лісів Полісся» категорично проти такої практики і співпрацює з ініціативною громадою села Довжик.

Звернення до органів Держгеокадастру (земельних ресурсів) ні до чого не призвело – вони незаконно відмовилися вийти і обстежити земельну ділянку лісів. Ця ділянка є державною власністю (в особі Житомирської облдержадміністрації та користуванні ДП «Житомирське ЛГ»), але використовується приватною структурою як землі промисловості з видаленням насаджень та огорожею:

Тим часом нарешті вийшли лісники із небуття, і отримавши звернення/запити ГО «Збереження лісів Полісся» та мешканців Довжику, нарешті притягнули посадових осіб ТОВ «Аскона-Південь» до відповідальності (майже через 3 роки після вирубування лісів). Правда не кримінальної – а лише штрафу у 170 грн. та якоїсь невеликої компенсації лісо-втрат:

Ось такий «лісовий господар» у нас Руслан Карчевський (директор ДП Житомирське ЛГ): у нього вирубають у 2015 році більше 1 га лісу – а він через 3 роки штрафує на 170 грн. та 82,5 тис. грн.
А чи надають пересічним українським громадянам гектари лісу для випилу за 83 тис. грн. із розстрочкою на 3 роки? – навіть якщо на дрова рубати та отримати 200 куб. м. з гектару, це буде 120 тис. грн. (200 м. куб. * 600 грн. за куб. м.), тобто дуже рентабельна справа враховуючи розстрочку на 3 роки. А якщо продавати колоди чи переробляти деревину, рентабельність буде вищою, ніж торгівля зброєю та наркотиками!

доступ до лісу
Ініціативна група Довжику також звернулася до представників однієї з націоналістичних партій. У п’ятницю 10.08.2018 в клубі села Довжик відбулися збори ініціативної групи, і після цього відвідали захоплену заводом земельну ділянку.
За огорожу – у державний ліс, що має бути тут за даними держгеокадастру, охорона заводу не пропустила. Тому була викликана поліція з метою фіксації злочину та початку розслідування кримінального провадження за фактами:
* «самоправства» (вирубки лісу та огородження земельної ділянки),
* а також «службової недбалості» посадових осіб ДП «Житомирське ЛГ», – які не вживають заходів для відновлення лісу та припинення використання земельної ділянки лісу для розміщення промислового об’єкту.
Оперативно-слідча група дуже довго їхала – а в цей час відбулася провокація з боку охорони заводу. А саме намагання випустити через вхід, до якого прийшли люди, навантажену продукцією заводу фуру. – В інший час вони це зробити не могли, треба було обов’язково виїжджати через протестуючих. Може сподівалися, що люди спалять машину чи поб’ють охоронців – і буде привід застосувати поліцейських спец призначенців з КОРДу, що невдовзі приїхали на підкріплення до поліції охорони?
До речі, представникам громадянського суспільства, місцеві мешканці розповіли ще одну проблему: через огороджену ділянку раніше проходила стежка, якою діти йшли до школи на Богунію чи до кінцевої зупинки тролейбусів №2, №3. Після того, як завод збудував огорожу, діти та дорослі змушені ходити по трасі, де тротуарів для пішоходів не передбачено. Це особливо небезпечно увечері, бо узбіччя не освітлене. Невже завод не міг збудувати коридор через свою територію? – мабуть, якби спілкувалися б людьми на реальних громадських слуханнях, а не вирішували все в обхід закону, почули б про цю проблему і вирішили б її.
В принципі є ж частковий коридор між деревообробними цехом та заводом – на якому охорона зачиняє 2 воріт. Змінити там огорожу і не зачиняти, поставити декілька ламп освітлення і ця проблема може бути вирішена!
Відеозаписи зустрічі та відвідування заводу:

Намагаємось пройтись по лісу.

Gepostet von Bloschinskiy Andriy am Freitag, 10. August 2018

Традиційно поліція взяла заяви – але замість розслідування злочинів, у понеділок повідомила про передачу «звернень громадян» на розгляд дільничних поліції. Хабарі не брали, незаконні вказівки Мостиховського не виконували?
Сьогодні – 15.08.2018, суд задовольнив перші 2 скарги на бездіяльність слідчих поліції. За вимогами КПК, заяви мають бути внесені до ЄРДР і має розпочатися розслідування. Замість цього, поліція, як і лісники і ДЗК, бездіяли…

безправ’я призводить до майдану!
Сподіваємося, що поліція почне ефективне і невідкладне розслідування. Інакше людям нічого не залишиться, як самостійно видалити незаконну огорожу та будівлі із земельної ділянки народного лісу у розпорядженні держави.
Коли правові механізми неефективні – всі державні органи ігнорують скарги, залишається простий вибір: або бути безправним бидлом і терпіти свавілля – або активно захищати свої права. Якщо посадовці по колу отримують хабарі і бездіють на очевидне порушення закону, хто має відновити справедливість і видалити огорожу та будівлі ТОВ «Аскона-Південь» із земельної ділянки державного лісу?
Якщо посадовці по колу отримують хабарі та ігнорують перетворення колишнього курортного Довжика на забруднене промислове передмістя, хто має припинити забруднення (пил, хімію, шум)?
Якщо вартісні будинки в гарному лісовому передмісті перетворюються на запилений мотлох, який ніхто не купить (кому потрібен будинок біля брудних виробництв?), хто має боротися з цим?
Нема такого варіанту, щоб погодитися із свавіллям та ігнорувати злочинні дії влади і ТОВ «Аскона-Південь»: або завод має вжити заходів до припинення забруднення та негативного впливу на життя села Довжик – або завод має припинити свою роботу! Хабарі поліції, прокуратурі та посадовцям, а також оплата тітушок – це не вирішення проблеми, це радикалізація людей!
Поліція має розслідувати кримінальні справи, а не покривати махінації!
Богдан Бондаренко

Сподобався текст? Розумієте, який обсяг роботи виконав автор? Вважаєте доречними пропозиції, і хочете, щоб над їх адвокацією працювали у ЗМІ і далі? Є можливість підтримати автора, щоб він мав можливість працювати над іншими публікаціями? – Ви можете перерахувати йому «подяку» на банківську картку Приватбанку 5169-3600-0281-3495.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*