Уряд України запустив програму “Національний кешбек”, яка обіцяє повертати українцям 10% від вартості придбаних вітчизняних товарів. Це має стимулювати попит на продукцію місцевих виробників і зміцнити національну економіку. Але чи все так безхмарно?
Як працює нова програма і які питання повʼязані з участю в ній, – про це говорили в студії «Суспільного» з головою Комітету Національної асоціації адвокатів України з питань інвестиційної діяльності та приватизації Андрієм Шабельніковим.
2 вересня стартувало бета-тестування «Національного кешбеку», яке триватиме близько місяця. І Уряд усіляко заохочує українців брати участь у цій програмі.
Механізм кешбеку досить простий. Споживачу необхідно приєднатися до програми через свій банк та прив’язати банківську картку. Покупки українських товарів фіксуються, а 10 % від їхньої вартості повертаються на цю картку. Щоправда, максимальна сума кешбеку становить 3000 гривень на місяць.
Компанії-виробники реєструються на порталі «Дія» та передають інформацію про штрихкоди своїх товарів, а продавці (магазини і торгові мережі) інтегрують систему кешбеку зі своїми платіжними терміналами також через «Дію».
Кошти, отримані в якості кешбеку, можна витратити на різноманітні потреби: оплату комунальних послуг, купівлю ліків, квитків на транспорт, поповнення мобільного телефону тощо. Також передбачена можливість переказати кошти на підтримку ЗСУ або придбати військові облігації.
Докладніше про «Національний кешбек» можна почитати на Урядовому порталі.
Відомо, що Уряд виділив на цю програму 3 млрд. гривень до кінця 2024 року. В Мінекономіки заявляють, що вона спрямована на фінансову підтримку українців та виробників, адже повинна спричинити зростання попиту на українські товари, а відтак — створення нових робочих місць.
Втім, без ложки дьогтю тут не обійтися, адже програма «Національний кешбек» має низку не зовсім приємних особливостей.
А.Шабельніков зокрема зазначив, що для участі в програмі доведеться надавати значний обсяг чутливих даних, які можуть бути використані не за призначенням. Зокрема, податкова служба отримує доступ до детальної інформації про всі операції за банківською карткою учасника програми. Це, на думку адвоката, відкриває можливості для неправомірного втручання в приватне життя громадян та переслідування за фінансову діяльність.
Також програма може створити нерівні умови для ведення бізнесу, переконаний представник НААУ. Великі компанії, які мають більше ресурсів, легше адаптуються до нових вимог, тоді як малий бізнес може поставати перед додатковими труднощами.
Крім того, існують сумніви щодо того, наскільки ефективною буде програма кешбеку. Ймовірно вона призведе до перерозподілу споживчих витрат, а не до збільшення загального обсягу продажів.