Home » Міжнародні відносини » Результати тристоронньої зустрічі в Ірані

Результати тристоронньої зустрічі в Ірані

Путін взяв участь у зустрічі з президентом Ірану Ібрахімом Раїсі та президентом Туреччини Реджепом Тайіпом Ердоганом, а також провів двосторонні переговори з кожним із лідерів. Він також уже вп’яте зустрівся з духовним лідером Ірану аятолою Хаменеї, повідомляє ВВС.

Саме від Хаменеї прозвучали слова підтримки російського вторгнення в Україну, причому той фактично повторив наратив, який можна чути від Путіна. Аятолла поклав провину за розв’язання конфлікту на Захід і продовжив, звертаючись до російського президента: “Якби ви не взяли ініціативу на себе, то інша сторона влаштувала б війну з власної ініціативи”.

Візит президента Росії до Ірану показує, якою ізольованою стала Росія після вторгнення в Україну, заявив представник Білого дому Джон Кірбі.

На тлі візиту Володимира Путіна до Тегерана російський “Газпром” і Національна іранська нафтова компанія NIOC підписали меморандум про взаєморозуміння і уклали угоду на 40 млрд доларів, що передбачає, серед іншого, розробку двох газових та шести нафтових родовищ.

Іран має другі за обсягами запаси природного газу після Росії, проте американські санкції не дають Тегерану доступу до нових технологій для його видобутку і заважають розвивати газовий експорт.

Алі Хаменеї на зустрічі з Володимиром Путіним закликав до зміцнення енергетичної співпраці з Москвою.

Вторгнення до сусідньої суверенної держави зазвичай призводить до втрати друзів. І Росія втратила багатьох у зв’язку з її агресією проти України. На Заході Москва досягла статусу ізгоя.

Але Кремль сповнений рішучості показати, що міжнародні санкції не змогли загнати Росію, найбільшу у світі країну, в ізоляцію, і деякі друзі в неї, як і раніше, є. Туреччина та Іран, наприклад.

Росія використовує цей тристоронній саміт щодо Сирії, щоб продемонструвати, що в неї ще залишилися сильні союзники та геополітичний вплив.

Але це зовсім не “друзі до труни”. Туреччина та Іран ще й суперники Росії. Туреччина та Росія займають протилежні сторони у сирійському та лівійському питаннях. Також вони змагаються за вплив на Південному Кавказі. Турецькі безпілотники допомагають українській армії.

Щодо Ірану, то він змагається з Росією за місце на світовому енергетичному ринку.

Це правда – Росія, Туреччина та Іран мають спільні інтереси. Але немає жодної гарантії їхньої довгої дружби.

Лідери трьох країн також обговорили війну, що тривала в Сирії, де Іран і Росія підтримують президента Сирії Башара Асада, а Туреччина – сили повстанців.

Ердоган заявив, що очікує на підтримку з боку Росії та Ірану “у боротьбі з тероризмом”.

Туреччина пригрозила розпочати новий наступ на півночі Сирії проти курдських бойовиків, що підтримуються США, проти чого виступають і Іран, і Росія. Операція є частиною планів Ердогана щодо створення 30-кілометрової безпечної зони вздовж кордону Туреччини із Сирією.

Минулого тижня Рада Безпеки ООН погодилася повторно дозволити транскордонні поставки допомоги до контрольованих повстанцями районів Сирії на шість місяців після того, як Росія спочатку заблокувала пропозицію про продовження на один рік.

“Питання вивезення українського зерна обговорюватиметься, робота ведеться дуже активно”, – оголошував помічник президента Ушаков.

Після вторгнення 24 лютого експорт українського зерна різко скоротився, оскільки порти на Чорному морі, насамперед Одеса та Миколаїв, виявилися заблокованими, а порти на Азовському морі захопила Росія. За оцінками західних експертів, в Одесі та околицях зібралося близько 20 млн тонн зерна, тоді як світові загрожує продовольча криза.

Напередодні міністр оборони Туреччини заявив, що сторони домовилися про засоби безпеки маршрутів транспортування зерна. “Зустріч представників Туреччини, РФ, України та ООН, на якій вони можуть бути оформлені у відповідний документ, може відбутися цього тижня”, – зазначав він. Перша така зустріч відбулася 13 липня у Стамбулі.

Учасники зустрічі не зробили жодних заяв щодо передачі Іраном зброї Росії.

У Білому домі заявили, що візит російського президента Володимира Путіна до Ірану показує труднощі, які оборонно-промисловий комплекс Росії зазнає з підтримкою військової спецоперації в Україні. При цьому США поки немає свідчень про передачу Іраном Росії безпілотників, заявив Джон Кірбі.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*