Home » Кримінал » Україна не розслідує порушення прав адвокатів – рішення ЄСПЛ

Україна не розслідує порушення прав адвокатів – рішення ЄСПЛ

Непомірно довга затримка правоохоронних органів у розслідуванні побиття адвокатів під час виконання ними своїх професійних обовʼязків несумісна з обов’язками держави відповідно до статті 3 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.

Порушення процесуального аспекту цієї статті Конвенції констатував Європейський суд з прав людини у справі «MYTSYK AND KRAVCHUK v. Ukraine», № 51984/17 (Верховний Суд включив це рішення до свого чергового огляду).

Адвокатів, які прибули до клієнта на обшук, не допустили до будинку та вивели з приміщення всупереч волі. Згідно зі скаргою, правоохоронці схопили їх за передпліччя та потягли до виходу. Зокрема, їх тягнули вниз по крутих сходах, завдаючи удари по ліктях і руках. Правоохоронці це заперечували.

В рамках кримінального провадження судово-медична експертиза встановила тілесні ушкодження, які могли бути нанесені у день інциденту, а слідчий, що був на обшуку, показав як свідок, що адвокатів вивели три працівники СБУ. Встановити цих співробітників так і не вдалося. Кримінальне провадження, яке досі триває, закривали і відновлювали щонайменше шість разів.

Заявники поскаржилися до ЄСПЛ відповідно до ст.ст. 3,8 Конвенції на те, що вони були піддані жорстокому поводженню з боку працівників правоохоронних органів. При цьому ефективного розслідування у зв’язку з цим проведено не було. Також вони стверджували, що їм перешкоджали у виконанні їхніх професійних обов’язків.

Суд у Страсбурзі виходив з того, що твердження заявників про жорстоке поводження було підтверджено доказами щонайменше стосовно походження та часу отримання ними тілесних ушкоджень. Отже, їхня скарга була небезпідставною і у держави існував обовʼязок провести ефективне розслідування цього питання.

Але розслідування перебувало в глухому куті. Протягом кількох років не була проведена жодна слідча дія. Через понад сім років після відкриття кримінального провадження  кримінальної справи – розслідування не дійшло жодних переконливих висновків.

Така непомірно довга затримка, пояснення якій надано не було, сама собою несумісна з обов’язками держави за статтею 3 Конвенції. З цих підстав ЄСПЛ також відхилив і позицію представників українського уряду щодо не вичерпання національних засобів юридичного захисту.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*