Home » ЕКОНОМІКА » Уряд має зменшити акциз на скраплений газ, а не як піднімати його в п’ять разів

Уряд має зменшити акциз на скраплений газ, а не як піднімати його в п’ять разів

Аналітики консалтингової компанії НафтоРинок проаналізували поточні акцизи на пальне в Європі та прийшли до висновку, що запропоновані Кабміном ставки податку не мають системного прорахунку та не відповідають пропозиціям ЄС, а отже потребують корегування.

«Вочевидь, сталась помилка, яку потрібно виправити перед голосуванням в парламенті. Урядовці взяли середній показник на бензини та дизпальне, а от ставка акцизу на LPG пропонується встановити найвищу в Європі (більше існує тільки в Данії – €300,0 за 1000 л), а базове співвідношення акцизів газу та бензину в Україні у 2028 може очолити антирейтинг в Європі – 77% при поточному середньому показнику серед усіх країн ЄС – 23%», говорить аналітик НафтоРинку Олександр Сіренко.

За розрахунками НафтоРинку, директива 2003/96/ЄС передбачає співвідношення мінімальних акцизів на бензин та газ на рівні 18,63% при поточних в Україні 24,36%. Крім того, згадана директива дозволяє повне, або часткове звільнення від оподаткування більш екологічних видів енергоресурсів, автомобільного природного газу, LPG та інші. Тобто, акциз на газ має стати меншим, а не рости в 5 разів.

За словами Сіренка, збільшення в більше ніж у п’ять разів податку на автогаз матиме негативні наслідки для ринку пального. «На відміну від бензину ринок LPG через війну постраждав найбільше, втративши в обсягах 40-50%: більшість споживачів автогазу евакуйовані за кордон або воюють. Зростання цін відіб’є бажання встановлювати ГБО, відповідно, не буде розвитку ринку LPG. Але найбільший удар прийдеться по балонному газу. Плюс шість гривень на літрі, які пропонує Уряд вже через місяць, зупинять всі проєкти поставок скрапленого газу в балонах в деокуповані регіони та не газифіковані області», впевнений аналітик.

Нагадаємо, 13 травня 2024 р. Верховна Рада України зареєструвала проект Закону №11256, який передбачає збільшення податків на підакцизну продукцію в Україні. Документ передбачає внесення змін до Податкового кодексу України щодо наближення законодавства України до законодавства Європейського Союзу в частині акцизного податку. Автором законопроєкту є Кабінет Міністрів України.

Зокрема, урядовці, спираючись на директиву 2003/96/ЄС, пропонують за п’ять кроків збільшити акцизний податок на пальне до 2028 р.:

–  бензини – до €359 за 1000 л (+68,1%);

–  дизельне пальне – до €330 за 1000 л (в 2,36 рази);

–  пропан-бутан (LPG, автогаз) – до €277,00 за 1000 л (в 5,32 рази).

За графіком запропонованих змін за поточних ринкових умов вже 1 липня 2024 р. планується стрімке збільшення вартості пального для споживачів (промисловості та фізособам на АЗС): бензини +1,5 грн/л, дизпальне + 2,0 грн/л, LPG + 6,0 грн/л (!).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*