Британський прем’єр Борис Джонсон був одним з найбільш проукраїнських світових лідерів, який словом і ділом підтримував Київ і виступав проти компромісів з Москвою.
За свою політичну кар’єру Борис Джонсон висловлював різні погляди на адресу Росії. Наприклад, у 2015 році, бувши мером Лондона, він закликав Захід співпрацювати з Путіним у боротьбі з терористами в Сирії, попри анексію Криму та війну на сході України.
Але, ставши прем’єр-міністром, Джонсон зайняв жорсткішу позицію щодо Москви й почав підтримувати Україну.
Його уряд ще напередодні повномасштабного вторгнення у 2022 році надав ЗСУ протитанкові комплекси NLAW, які разом з американськими “Джавелінами” українська армія успішно використала проти російського наступу.
Британці в рамках військової допомоги надають системи реактивної артилерії, самонавідні протитанкові ракети, бронетранспортери та бронемашини, системи ППО, безпілотники, засоби радіоелектронної боротьби, а також тисячі касок, бронежилетів і комплектів медичної допомоги. Британія також тренує українських солдатів.
Загальний обсяг британської військової та економічної допомоги Україні з початку війни сягнув 3,8 млрд фунтів.
Не дивно, що відставка Джонсона викликала побоювання в України та в деяких її союзників на Заході. Дехто навіть назвав його відставку “подарунком Кремлю”. Американський експерт Джозеф Чирінчоне з ради міжнародних відносин припускає, що політична криза в Британії послабить зусилля Заходу щодо підтримки України і може стати загрозою для рішучості союзників Києва, повідомляє ВВС.
Занепокоєння українців можна зрозуміти, каже Альона Гливко, українська політологиня та співробітниця аналітичного товариства Генрі Джексона у Лондоні: “Нація у стані війни не знає всіх нюансів політичної ситуації у Британії, для неї головне – щоб допомога була безперебійною, стабільною та послідовною”.
Але експертка також наголошує, що підтримка Британії залежить не так від Бориса Джонсона, як від громадської думки, а вона – на боці українців. Як наочний приклад вона навела той факт, що прапори України можна побачити не лише по всьому Лондону, а й у майже кожному маленькому місті за його межами.
“Підтримка збережеться, тому що вона тримається не на одній особі”, – каже Альона Гливко.
Проте зміна уряду може призвести до перебоїв у постачанні зброї та наданні фінансової допомоги, попередила вона і додала, що зараз британське зовнішньополітичне відомство займається також планами післявоєнної реконструкції України.
“Усі ці тривалі процеси продовжаться, головне, щоб зараз не було перебоїв”, – додає вона.
Найджел Гулд-Девіс, колишній посол Британії в Білорусі, погоджується, що відставка прем’єр-міністра не вплине на позицію Лондона.
“Підтримка, яку Британія надає Україні, – не особиста політика прем’єр-міністра, а політика країни. В обох великих партіях, серед їхніх політиків, у суспільстві та приватному секторі є політичний консенсус з цього питання”, – сказав він у розмові з ВВС.