В Україні силовики першого ж дня повномасштабного вторгнення Росії знищували важливі документи, які могли потрапити до рук ворога. Серед іншого з Києва було вивезено таємні та секретні матеріали кримінальних справ, які позначені грифом “особливої важливості”.
Багато з них стосується Росії. Наприклад, справа про продовження базування Чорноморського флоту в українському Криму чи справи колишнього президента Віктора Януковича, екс-глави СБУ та екс-міністра оборони. Усі троє втекли до Росії.
Джерела в одному з правоохоронних органів передали “Настоящему Времени” внутрішній документ, в якому детально описується, хто і як вирішив знищити секретні матеріали важливих кримінальних справ.
Офіс генерального прокурора України підтвердив результати розслідування НВ про знищення секретних матеріалів у резонансних кримінальних справах. Редакція НВ отримала відповідь на свій запит з офісу генерального прокурора України, в якому йдеться: “Деякі матеріальні носії секретної інформації в кримінальних провадженнях, які ви запитуєте, процесуальне керівництво в яких здійснюється прокурорами, знищене Управлінням режимно-секретної роботи та захисту інформації Державного бюро розслідувань. Прокурорами у зазначених кримінальних провадженнях не давалася згода на знищення цих матеріалів”.
Кореспондент Нового Времени Ірина Ромалійська:
Відразу зазначу: ми не можемо стверджувати, що знищення цих документів є злочином. Але експерти, з якими я розмовляла, стверджують: всі ознаки є.
У мене в телефоні – внутрішня записка доповіді одного з силових органів країни. Мені її передало джерело. У ній описано, як Держбюро розслідувань знищило таємні матеріали важливих для кримінальних справ. Сам факт того, що відомство знищило секретні матеріали важливих справ, я підтвердила у трьох незалежних джерел. А в цьому документі є подробиці:
24 лютого, о пів на другу ночі, тобто за дві з половиною години до початку широкомасштабного вторгнення, з центрального офісу Державного бюро розслідувань (ГБР) вивозять таємні матеріали кримінальних справ. Але не все, частина залишається у Києві, і їх знищують.
О сьомій ранку 24 лютого таємні матеріали вже у Хмельницькому – це більше ніж за три сотні кілометрів від столиці, захід України.
25 лютого о 9:30 ранку до Хмельницького управління ГБР приїжджає з Києва голова органу Олексій Сухачов і там підписує папір, що дає змогу знищити чергову партію таємних документів. Деякі з них із грифом “Особливо важливі”. Підлеглі приступають до виконання завдання. І займаються знищенням матеріалів аж до 26 лютого.
Які секретні матеріали було знищено
Про “Харківські угоди”. Харківськими називають угоди, підписані у Харкові у 2010 році тодішніми президентами України та Росії Віктором Януковичем та Дмитром Медведєвим. Україна погоджується, що російський Чорноморський флот залишається у Криму до 2042 року, а Росія в обмін продає Україні газ зі знижкою. Засідання у Верховній Раді, на якому розглядається питання ратифікації цих угод, стає скандальним. Спікера обстрілюють яйцями, у залі димові шашки, бійки.
Як наслідок, через кілька років Росія захоплює Крим, зокрема з допомогою Чорноморського флоту. А 2021 року СБУ порушує справу про держзраду. Серед підозрюваних колишній президент України Віктор Янукович, його прем’єр Микола Азаров, після Майдану обидва втекли до Росії. На допити викликалися багато відомих політиків і депутатів.
Справа про зубожіння армії. Його завели ще 2014 року. Прокурори з’ясовували, чому з початку 1990-х і аж до Майдану 2014 Україна масово продавала, а часто і просто віддавала зброю і техніку. Приклади в ефірі каналу “1+1” наводила нинішній генпрокурор України Ірина Венедиктова: “1992 рік. 2883 тактичні ядерні заряди переходять до Російської Федерації. Пошуково-рятувальний корабель “Ямал” вийшов у рейд до Балтійського флоту і в порт прописки вже не повернувся. Така ж ситуація з великим підводним човном БС-555, вісім гелікоптерів, з яких чотири були перегнані до Анапи, це Мі-14ПЛ, близько 40 літаків паливної авіації зняли з озброєння, розукомплектували, погрузили на баржі, куди поділися баржі, ніхто досі не знає. Шість надзвукових тактичних фронтових бомбардувальників Су-24 полетіли на навчання до Російської Федерації і не повернулися”.
Цей список Ірина Венедиктова читала хвилин з п’ять . Танки, зброя, військові кораблі та катери, ракети віддавалися чи продавалися, розформовувалися цілі військові частини. Китаю за ціною металобрухту було продано майже добудований авіаносець “Варяг”. Там його перейменували на “Ши Лан”, і тепер він один із флагманів китайських ВМС. Все це за різних президентів та міністрів. Серед останніх підозрюваних названі Віктор Янукович, голова його Генштабу Володимир Замана та два його колишні міністри оборони – Дмитро Саламатін та Павло Лебедєв. У двох останніх, до речі, згідно з висновками розслідування парламентаріїв, могло бути російське громадянство.
Російське громадянство, за твердженням прокурора Дениса Іванова, який веде справи Майдану, було і у тодішнього голови СБУ Олександр Якименко. Секретні матеріали у справі Якименка також знищено. Справа про причетність тодішнього голови СБУ Олександра Якименка до силового розгону Майдану. За версією постмайданівського слідства, яку ще 2014-го озвучував голова служби Валентин Наливайченко, саме Якименко 18 лютого 2014 року наказав про початок антитерористичної операції, так тодішня влада називала силову зачистку протестного Майдану. Внаслідок цього все закінчилося масовими вбивствами українських громадян.
Серед знищених таємних матеріалів, стверджують мої джерела, є й документи з так званої вугільної справи Медведчука, найближчого соратника російського президента Путіна в Україні, він зараз під арештом. Медведчука звинувачують у державній зраді. На допитах СБУ він розповідає про схему закупівлі вугілля для України у “ДНР” та “ЛНР” за готівку. І, каже, все це було за згодою чинного тоді українського президента Петра Порошенка.
Ще із записки, яка є в мене, випливає, що було знищено секретні матеріали у кількох справах, де фігурує колишній президент Петро Порошенко. Про виробництво військових кораблів на заводі “Кузня на Рибальському”, про призначення заступника голови зовнішньої розвідки Сергія Семочка та про те, чому восени 2018-го українські кораблі проходили через Керченську протоку, внаслідок чого були захоплені.
Загалом, згідно з запискою, у Держбюро розслідувань після 24 лютого знищили секретні матеріали 140 кримінальних справ та понад 500 матеріалів НСРД, тобто негласних слідчих дій.
Найчастіше це прослуховування, таємні відеозаписи, стеження. Таємними матеріалами справи, наприклад, можуть бути засекречені накази спецслужб, документи, вилучені в адміністрації президента, уряду тощо.