Необхідно відрізняти мобілізованого адвоката, який фізично не встиг подати заяву про зупинення діяльності і не здійснює таку діяльність, від того, хто свідомо поєднує несумісні види діяльності.
На це звернула увагу член Ради адвокатів України Ганна Лазарчук під час XIII Судового форуму, який днями проходив в Києві. Представниця НААУ взяла участь у сесії, присвяченій проблемам етики та відповідальності адвокатів та суддів.
Вона нагадала, що після повномасштабного вторгнення адвокати, які пішли до лав ЗСУ боронити країну, фізично не встигали подати заяви про зупинення адвокатської діяльності.
Довідково: відповідно до ст. 7 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» військова служба є несумісною з діяльністю адвоката. У разі виникнення обставин несумісності, встановлених частиною першою цієї статті, адвокат у триденний строк з дня виникнення таких обставин подає до ради адвокатів регіону за адресою свого робочого місця заяву про зупинення адвокатської діяльності.
Вже на початку березня 2022 року Рада адвокатів України ухвалила рішення № 24, яким рекомендувала дисциплінарним органам адвокатури у період воєнного стану не застосовувати до таких адвокатів дисциплінарні стягнення.
Але деякі адвокати, які проходять військову службу в тилу у мирних регіонах, користуючись цим рішенням, вирішили також продовжити займатися адвокатською діяльністю, вести справи у судах, перебуваючи під дією двох присяг. «І тут уже йдеться про неналежне виконання громадянином обов’язків як військовослужбовця із захисту суверенітету та незалежності держави, так і адвоката – із здійснення захисту, представництва та надання інших видів правничої допомоги клієнту», – пояснила Г.Лазарчук.
Тоді у серпні 2022 року Рада адвокатів України прийняла рішення №60 про виконання адвокатами вимог, передбачених ст. 7 Закону України, де зазначила, що основоположні принципи адвокатської діяльності суперечать принципам військової служби. У разі поєднання статусів адвоката та військовослужбовця виникає ситуація, коли особа повинна дотримуватися двох принципів, які прямо суперечать один одному.
Також член РАУ запевнила, що адвокатура є найгнучкішим інститутом у системі правосуддя, порівняно із судом чи прокуратурою. Адвокатура самостійно досить оперативно вносить корективи у дисциплінарні процедури, коли практика їх застосування виявляє якісь проблеми. Відповідні рішення приймаються чи не на кожному засіданні органу адвокатського самоврядування.