За 2016 рік українські заробітчани перерахували та передали до України понад 7 мільярдів 500 мільйонів доларів. При цьому іноземні інвестори, якими так часто люблять хвалитися українські урядовці, вклали в економіку країни вдвічі менше. Але прем’єр-міністр України Володимир Гройсман нещодавно заявив, що хоче, аби українці, які у пошуках кращої долі перебувають за кордоном, поверталися та працювали тут, в Україні. Українські заробітчани бурхливо відреагували на цей заклик прем’єр-міністра.
За оцінками Держслужби зайнятості, за кордоном працюють приблизно 5 мільйонів українців. Найпопулярнішим “напрямком” для сучасних українських гастрабайтерів є Польща та поки що Росія, потік заробітчан до якої стрімко падає. Майже кожен другий із заробітчан працює у сфері будівництва та ремонту, кожен четвертий – на сільськогосподарських роботах, а кожен десятий займається роботою по дому – прибиранням, приготуванням їжі та іншим.
У Польщі українці заробляють в середньому 15-20 тисяч гривень на місяць. У Чехії середня зарплата вища за польську і становить 27 тисяч гривень. У Німеччині зарплата стартує від 30 тисяч гривень. До Ізраїлю їдуть на зарплату у від 20 до 40 тисяч гривень.
У США і Канаді зарплата вдвічі вище, ніж в Європі. У Штатах на заводах платять від 80 тисяч гривень, будівельникам – 90 тисяч, а водіям – 124 тисячі гривень. У Канаді платять на будівництвах по 80 тисяч гривень, далекобійникам по 130 тисяч, а працівники на фермах заробляють по 75 тисяч гривень на місяць.
Оплатою власної праці за кордоном задоволені понад 80% заробітчан. Проте головною проблемою для українців, які працюють за кордоном, є мовний бар’єр та відчуття другосортності. Адже, а ні українське законодавство, а ні українська держава не захищає трудових мігрантів. Тому українцям немає куди звертатися за захистом своїх прав. Так, наприклад, у Варшаві заробітчани під час страйку через невиплати зарплати 6 лютого звернулися до українського консульства. Але український консул зажадав припинити протест і пригрозив депортацією.
Десь ось так держава Україна захищає та відноситься до тих, хто отримує за кордоном понад 6% ВВП України і вже давно впливає на курс гривні. За даними Національного банку України, за 2016 рік українські заробітчани перерахували та передали до України понад 7 мільярдів 500 мільйонів доларів. При цьому іноземні інвестори, якими так часто люблять хвалитися українські урядовці, вклали в економіку країни вдвічі менше. Тому курс долара в Україні, насправді, вже давно залежить не від тих урядових інвестицій, а від перерахувань гастарбайтерів.
Після заяви Володимира Гройсмана з пропозицією українцям повертатися в Україну заробітчани миттєво відреагували на цей заклик прем’єр-міністр України і соцмережі вибухнули обговореннями пропозиції Гройсмана.
Серед перших були такі: «Прем’єр, роблячи таку заяву, не має уявлення про реальний стан справ в Україні. А, власне, через нестабільну ситуацію в країні більшість людей і покинули Батьківщину у пошуках гідної зарплати.”
Були і такі коментарі: “Як собі уряд думає, що людина, яка заробляє 700-1000 євро, повернеться в Україну, щоб не мати роботи і оплачувати завищені комунальні? Значно легше їхати на заробітки, займатися важкою, але добре оплачуваною роботою, аніж жити в Україні і боятися, чи вистачить на завтра грошей на хліб».
Ще були такі коментарії: “Правильні слова на публіку… А насправді гроші заробітчан зараз є найбільшою інвестицією, яку ж до того не треба повертати… Звідки ж тоді Україна гроші буде брати?”
Але показовим у відповіді прем’єр-міністру Гройсману на його заклик повертатися в Україну був коментарій заробітчанки Віри Могілевської, яка описує свій досвід повернення в Україну так: “Щойно повернулась із відпустки з рідноі Украіни. Добилась пенсіі. Нарахували мені 949 гривень пенсіі, з якими пішла в аптеку, купила маленький бинт, лейкопластир, мазь кортизонову, бо нарвав палець. Заплатила 150 гривень. Купила питноі води упаковку, серветки, шампунь, мило, мило для посуду і закінчилась моя пенсія. Нехай гройсман з порошенком (не хочу навіть писати з великоі букви, не заслуговують!) живуть там на таку пенсію, бандюги ще гірші за попередніх”…
Ось така була відповідь українських заробітчан прем’єр-міністру Гройсману на його заклик повертатися в Україну. І ця відповідь, насправді, стала оцінкою роботи всієї української влади. Яку українці вчергове оцінили на «двійку». По дванадцятибальній системі, безумовно…
Руслан Білецький