Home » АРМІЯ » Роль капеланів на фронті

Роль капеланів на фронті

Євгеній Кузнєцов, історик та захисник України

На передовій військовослужбовці ризикують своїми життями, щоб йти вперед у битві, готові принести вищу жертву за віру Христову та Україну. Тим часом вдома подружжя, діти, батьки, родичі і друзі військових залишаються в роздумах, а чи доведеться їм прожити своє життя без коханої людини.

Високо цінувана роль капелана, яку ми бачимо сьогодні, не завжди вважалася важливою. Військові капелани служать військовослужбовцям і, в більшості випадків, їхнім сім’ям та цивільним особам, які працюють у Збройних силах. У деяких випадках вони також працюватимуть з місцевими громадянами в зоні бойових дій. Для їх роботи немає географічних кордонів, капелан відправиться в будь-яку точку світу. Капелани не є комбатантами: вони не беруть участі безпосередньо в бойових діях і не носять зброї. Їхня робота полягає в тому, щоб бути там для людей, які вірять у Христа, або (на даний момент) є атеїстом. Служба в Збройних силах пов’язана з багатьма труднощами. Це досить очевидно під час конфлікту, коли ви буквально піддаєте себе небезпеці. Але і в мирний час теж багато проблем. Ось чому слухання військового капелана може бути життєво важливим – як для віруючих, так і для невіруючих.
Бути знайомою, доброзичливою людиною, щоб допомагати духовно, допомагати солдату, де б він не знаходився. Однак, як і цивільні, парафіяльні священики, капелани також проповідують Слово Боже, здійснюють таїнства, відвідують хворих, хрестять, вінчають, сповідують і причащають, консультують скорботних, стривожених і заблукалих.  Вони носять ту ж форму (або зелені підрясники), що і їхні колеги, але, як правило, і не мають військового звання.
Капелани служать солдатам та їхнім родинам трьома різними способами: духовною підтримкою, душпастирством вдома та за кордоном
Моральне керівництво ними здійснюється через навчання основам віри, порадою і особистим прикладом.
Існує давня традиція, яка сягає ще Августина, згідно з якою за певних обставин національній державі дозволяється позбавляти життя людей з певними обмеженнями, але цілком зрозуміло, що війна є крайнім заходом. Життя військового капелана дуже насичене. Постійні зміни є частиною повсякденного життя та роботи капеланів в армії. Це величезне відчуття пригод і фантастична можливість працювати з людьми з усіх верств суспільства. Рідко в парафії можна зустріти таке ж поєднання людей, як і в армії, від людей з важким минулим до людей з величезними привілеями; мати можливість служити людям будь — якого соціального кола-це величезне благословення.
На відміну від священика в цивільній парафії, капелани в армії працюють з постійно мінливою групою людей у різних умовах. Це особисте служіння присутності, турбота про потреби віруючих військовослужбовців та їх сімей. Робота капеланів не обмежується каплицею. Вони ходять скрізь, де є їхні люди — в наметі в пустелі, на палубі авіаносця, в казармах на базі, в зоні бойових дій.
Капелани-релігійні лідери Збройних сил. Вони несуть відповідальність за турботу про духовне і моральне благополуччя військовослужбовців і членів їх сімей. В обов’язки капелана входить здійснення релігійних обрядів, проведення богослужінь і надання конфіденційних консультацій. Вони також консультують командирів з релігійних, духовних та моральних питань. Капелани-це служителі Бога, розміщені скрізь, де є військовослужбовці, в тому числі в бойових умовах. Вони відіграють важливу роль у програмі командира оперативного контролю стресу.
Зобов’язання капелана перед військовослужбовцями та їх сім’ями включають: здійснення богослужінь і здійснення таїнств; здійснення інших релігійних церемоній і служб; розробка програм релігійної освіти для військових; в разі необхідності і супровід військовослужбовців в бою; надання підтримки при боротьбі зі стресом; консультування командирів з релігійних і моральних питань. Капелани служать як в особистому, так і в особливому штабі командира. Однією з найважливіших функцій капелана є надання професійних порад та порад командиру з релігійних, моральних та етичних питань. Очікується, що капелан регулярно звітуватиме перед командиром про духовне, етичне та моральне здоров’я командування, включаючи гуманітарні аспекти політики командування, практики керівництва та систем управління.
Військова служба вимагає надзвичайних жертв від тих, хто служить, та їхніх сімей. Капелани забезпечують пастирську турботу через керівництво, освіту, Керівництво по церковному вченню і духовні ради. Своїми словами і діями вони приносять розраду і силу через Слово Боже і таїнства тим, хто служить для захисту нашого народу від російсько-фашистських загарбників.
Служіння військового капелана складне, але тим не менше, якщо ви поговорите з більшістю священиків-капеланів в армії, вони скажуть вам, що не обміняють це служіння ні на яке інше. Вони відчувають підтримку людей в армії. Вони ростуть духовно. У той час як наші військові виконують важку роботу по захисту нашої свободи, капелани йдуть поруч з ними, забезпечуючи їх духовної та емоційної підтримкою, в якій вони потребують.
Отже, роль капеланів дуже значна. Це не Доповнення-це основа. Вони забезпечують служіння усім, хто перебуває під їх опікою, але забезпечують, щоб солдати мали доступ до капелана певної конфесії чи релігійної групи, коли це необхідно. Життя в якості армійського капелана-це особливе покликання. Належність до чудової організації молодих чоловіків і жінок, ділити з ними своє життя і служити разом з ними, куди б вони не пішли, приносить величезні можливості і проблеми. Це покликання, яке одночасно вимагає і винагороджує і пропонує авантюрну подорож віри.
Євгеній Кузнєцов,
Голова Союзу воїнів-добровольців

One comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*