Нещодавно вчені знайшли у вічній мерзлоті Якутії кілька стародавніх вірусів, які через тисячі років перебування у замороженому вигляді раптово ожили. Найдавніший із виявлених вірусів орудував приблизно 50 тисяч років тому і заражав амеб — одноклітинних створінь, які видно лише через мікроскоп. Після розморожування вчені виявили, що вірус зберіг свої здібності і, як і раніше, може вбивати своїх мікроскопічних жертв.
Дане відкриття як дивує, так і викликає тривогу, тому що в майбутньому з льоду може бути вилучений вірус, проти якого люди не мають ні імунітету, ні ефективної вакцини. І справа не тільки в тому, що крига тане через глобальне потепління — пандемію якоїсь стародавньої хвороби можуть спровокувати люди, які займаються видобутком корисних копалин.
Стародавні віруси було знайдено у льодах, що знаходяться на глибині 16 метрів. Місцем виявлення стало озеро, яке знаходиться в аласі Юкечі, Якутія. Вік наймолодшого вірусу оцінюється у 27 тисяч років, а найдавнішого – у 48 тисяч років. Останній привернув найбільшу увагу вчених.
За словами вірусолога Жан-Мішель Клавері (Jean-Michel Claverie), вченим ще ніколи не вдавалося знайти та оживити настільки древній вірус, це рекорд. Йому дали назву пандоравірус на честь ящика Пандори — артефакту в давньогрецькій міфології, з якого світом розлетілися всі нещастя і лиха. Пандоравірус має довжину 1 мікрометр, тому видно навіть у світловий мікроскоп.
На велике щастя, жоден із знайдених вірусів, у тому числі і пандоравірус, не становить небезпеки для рослин, тварин та людей. Їхніми жертвами можуть стати лише одноклітинні амеби. Після розморожування пандоравірус ожив і почав нападати на крихітних мікробів. І це при тому, що він пролежав у вічній мерзлоті майже 50 тисяч років! Це відкриття викликало у вчених тривогу.
За даними видання Daily Mail , близько 65% території Росії класифікується як вічна мерзлота. Під цим терміном прийнято розуміти землі, на яких крига не тане навіть улітку. Однак у міру посилення глобального потепління навіть багатовіковий лід починає перетворюватися на воду. У ході цього процесу, на поверхні з’являються тіла багатьох вимерлих тварин — вчені вже зараз знаходять тіла мамонтів і вовків, що добре збереглися.
У тулубах цих тварин можуть перебувати невідомі науці бактерії та віруси, до яких люди не мають імунітету. На відміну від своїх “господарів”, патогени можуть бути здатні оживати. У такому разі їх можна навіть назвати потенційною причиною початку нової пандемії.
У своїй новій науковій роботі Жан-Мішель Клавері та його колеги оголосили, що вивільнення живих бактерій із багаторічної мерзлоти може стати серйозною проблемою громадської охорони здоров’я. Протягом багатьох років деякі люди шукають у Якутії тіла стародавніх мамонтів, щоб продати їхні останки — особливо високо цінуються їхні бивні. Подібні роботи ведуться і в якутській Арктиці, бо все більше людей їдуть туди, щоб зайнятися здобиччю корисних копалин на кшталт золота та алмазів. Під час видобутку ресурсів люди можуть навіть самі цього не помітивши, звільнити збудників древніх хвороб .
Дослідники зазначили, що минулі епідемії хвороб та нинішня пандемія коронавірусу показали, що кожен вірус має удостоюватись підвищеної уваги, навіть якщо він уже відомий науці. Вчені повинні вчасно вживати заходів щодо захисту людей від небезпечних бактерій та вірусів — розповідати про те, як не заразитися, а також розробляти ліки та вакцини.