Home » ЕКОНОМІКА » Змусимо провести громадські слухання за допомогою ЄБРР?

Змусимо провести громадські слухання за допомогою ЄБРР?

Черговий раз громадськість формально «відфутболили»: ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду Нагірняк М.Ф., залишено без розгляду позов мешканця села Довжик до Житомирської районної державної адміністрації. Очолюване мною ГО «Збереження лісів Полісся» було третьою особою в цій справі. Ми намагалися в судовому порядку визнати протиправними та скасувати розпорядження Житомирської райдержадміністрації №675 від 14.12.2016р. та №782 від 08.12.2017р. Ними затверджена на підставі формальних громадських слухань містобудівна документація для розбудови заводу будівельних сумішей ТОВ «Аскона-Південь».

Незадоволені мешканці села Довжик, які звернулися до нашої організації, скаржаться на цей завод з наступних причин:

1) в селі не проводилися громадські слухання – чи треба взагалі будувати цей завод в раніше курортному Довжику (дубовий гай та ліс), позбавляючи мешканців Богунії та Крошні єдиного лісового масиву для створення парку;

2) на земельній ділянці заводу вирубували ліс;

3) завод працює шумно – і це сильно заважає жителям вночі (скоріш за все заради економії видатків на електроенергію, обладнання більш інтенсивно працює вночі, коли дешевше електроенергія);

4) є пил та якась хімічна складова, що викликає подразнення слизових (скоріш за все додаються якісь хімічні сполуки до будівельних сумішей – пластифікатори, але ніякої інформації людям не дають);

5) на в’їзді в село Довжик буває затор з фур, що приїжджають на завод за продукцією;

Вивчаючи документи по цьому заводу, ми виявили аферу: вирубування державного лісу, огородження земельної ділянки та її забудова під виглядом сервітуту на право проїзду транспорту на ім’я іншою юридичної особи (заводу не стандартизованого устаткування). Відповідні заяви про злочин подані, відбувається оскарження бездіяльності слідчої Житомирського райвідділу поліції.

Також ми намагалися в судовому порядку змусити владу провести повторні громадські слухання по двом іншим земельним ділянкам заводу будівельних сумішей ТОВ «Аскона-Південь»: скасувати розпорядження Житомирської РДА і організувати слухання сільською радою. Замість розгляду справи по суті, суддя допоміг відповідачеві та представникам ТОВ «Аскона-Південь» – за власною ініціативою суду витребував певні докази та залишив позовну заяву без розгляду. Звісно ми віримо, що хабарі ніхто не давав і суд чесно та об’єктивно спрацював в інтересах відповідачів!

Щоб не дозволити нам належним чином оскаржити ухвалу суду, датована 18.09.2018 ухвала, була в повному обсязі складена 24.09.2018 – а оприлюднена в реєстрі судових рішень 28.09.2018.

Щоб не пропустити строки оскарження, адвокат Андрій Евін змушений був подати апеляційну скаргу 26.09.2018 не маючи тексту ухвали.

Якби представники Житомирської РДА та ТОВ «Аскона-Південь» були розумними та відповідальними перед народом людьми, вони б самі визнали позов та провели б повторні громадські слухання: будь-яка доросла людина розуміє, що завжди треба вислухати людей – і далі опрацювати зауваження. Бо якщо плювати в обличчя та ігнорувати зауваження громадян, посилаючись на якийсь документи нашої не корумпованої влади – рано чи пізно люди будуть бунтувати. А ніяка поліція не буде розганяти натовп невдоволених – бо потім доведеться відповідати!

Суд допоміг ТОВ «Аскона-Південь» та Житомирській РДА – залишив позовну заяву без розгляду по суті, посилаючись на наступні обставини:

По-перше, позивач не живе на земельних ділянках, які забудовуються: «По-третє, Позивач не є особою, що проживає на жодній із спірних земельних ділянках, а тому за змістом ч.7 ст. 21 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” не може відноситися до осіб, які мають право подавати пропозиції до проектів містобудівної документації на місцевому рівні.» – І справді, в лісі чи на території заводу не стандартизованого обладнання, люди не живуть! – Вони живуть поряд в селі Довжик. А виробничий комплекс межує з вулицею Нескорених села Довжик – а не знаходиться десь в лісі за декілька кілометрів від села. І до будинку, в якому проживає позивач приблизно 400 м напряму (від Б. Хмельницького до вул. Нескорених).

По-друге, суд вважає, що всі громадяни мають читати газету «Приміське життя» та розміщені на сайті розпорядження (саме з моменту публікації обраховував строки оскарження) – не погоджується із заявою позивача, що про порушення прав він дізнався лише після запитів ГО «Збереження лісів Полісся».

Що цікаво, процесуальний закон дає право адміністративному суду діяти за власною ініціативою: витребовувати докази (ч.4 ст. 9 та ч. 3 ст. 77 КАСУ ) та вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина (ч.2 ст. 9 КАСУ). Так от в цьому процесі, суд за власною ініціативою витребував докази в інтересах відповідача – але відмовився вийти за межі позовних вимог чи визнати поважним пропуск формального строку позивачем. Тобто суд був не безстороннім і явно допомагав відповідачу (райдержадміністрації) та ТОВ «Аскона-Південь».

Ба більше: суд проігнорував очевидне порушення закону – призначення і проведення двох громадських слухань щодо забудови території села (об’єкт мав адресу на вулиці Нескорених) районною державною адміністрацією замість Каменської сільської ради (що існувала на той час до створення ОТГ). Не було реалізовано повноваження суду винести окрему ухвалу щодо виявлених порушень законодавства!

Ухвала суду оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Ігор Гундич – голова Житомирської облдержадміністрації, також бездіє: не скасував оскарженні розпорядження підлеглої Житомирської райдержадміністрації – хоча має таке повноваження за законом.

Але є ще третій шлях: залучити до процесу переговорів громадськості з промисловим підприємством міжнародні інстанції.

ЄБРР як інструмент спонукання

Міжнародні фінансові установи – як ЄБРР (Європейський Банк Реконструкції та Розвитку), намагаються завжди прислуховуватися до громадськості та екологічних активістів. Бо розуміють, що наплювавши на людей чи на природу, стабільне виробництво чи інфраструктурний об’єкт не збудуєш.

Україна мала свій резонансний кейс: коли мешканці села Усатове Одеської області виступили проти будівництва над їх головами і будинками потужної ЛЕП за кредитні кошти ЄБРР. Тоді ЄБРР змусило Україну зупинити будівництво і збудувати обвідний шлях навколо села (додаткові кілометри ЛЕП, що збільшили кошторис проекту на мільйони): не можна опромінювати людей електромагнітними хвилями високовольтної ЛЕП заради економії! Ось публікації з цього приводу: «ЕБРР требует от Укрэнерго приостановить строительство ЛЭП в Одесской области» та «ЕБРР требует приостановить строительство ЛЭП в Одесской области».

То ж може ЄБРР змусить владу та ТОВ «Аскона-Південь» вислухати людей і громадськість – провести належні громадські слухання, надати інформацію про виробництво і запропонувати шляхи мінімізації шкоди від заводу? Або не буде співпрацювати з цією банківською установою, що надає дешеві кредити…

Звертаємося до вас, мешканці села Довжик, Богунії та Крошні – заповнюйте нашу google-форму і ми зв’яжемося з вами за зазначеними контактами, щоб підписати паперову версію звернення до ЄБРР.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc9pLAFWRYuIlcnds_cKbiEynvgjnTar0upsO6brCR6qxzfHA/viewform

Інші публікації за темою:

Лісовий «апендикс» біля заводу видалено без порушень? – 05.07.2018

Бездіяльність влади провокує громаду на безпосередню дію! – 15.08.2018

Микитюк не за хабарі законодавство порушив? – 19.08.2018

Інституційна неспроможність Гундича в дії? – 10.09.2018

Лісгосп переадресував Гундичу обвинувачення у злочині (недбалості) – 14.09.2018

Автор: Богдан Коротун

One comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*