Home » АРМІЯ » З першого жовтня в Україні починається військовий облік жінок

З першого жовтня в Україні починається військовий облік жінок

В Україні з 1 жовтня 2022 року має повноцінно запрацювати процедура взяття жінок на військовий облік. Тим, хто її пройде, можуть заборонити покидати країну на період воєнного стану. Процес торкнеться навіть тих жінок, які раніше виїхали за кордон.

Відповідно до інформації Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП), повноцінно система взяття на військовий облік жінок запрацює з 1 жовтня 2022 року, хоча почала діяти ще в 2021 році. Військовозобов’язаними є виключно жінки тих професій, перелік категорій яких затверджено Наказом Міністерства оборони України від 11 жовтня 2021 року № 313 (у редакції наказу Міністерства оборони України від 07 лютого 2022 року № 35): https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1566-21#Text

Тобто, жінка стає військовозобов’язаною та перебуває у запасі Збройних сил, Національної гвардії чи інших військових формувань, після постановки на військовий облік в Територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.

Які документи потрібні для взяття на військовий облік

Список необхідних документів загалом нічим не відрізняється від тих, які мають принести чоловіки.

Про це Hromadske розповів начальник Дарницького ТЦК у Києві, полковник Руслан Тригуб.

“Жінки стають на військовий облік не лише з першого жовтня. До цього перебували на військовому обліку ті, хто мав облікову спеціальність: лікарі, медсестри, низка інших військових спеціальностей. Тож у нас були непоодинокі випадки, коли призивали жінок”, – розповів очільник ТЦК.

Він додав, що перелік документів для взяття на облік жінок майже такий, як і для чоловіків.

“Вони не дуже відрізняються від документів, що їх мають принести чоловіки: паспорт, ідентифікаційний код, фотокартки 3х4, диплом про освіту — для того, щоб зрозуміти, за якою спеціальністю цю жінку поставити на військовий облік. Жінка так само проходить медичну комісію, тільки додається жіночий лікар. Потрібно принести довідку й від цього лікаря. Усі медичні огляди, аналізи, флюорографію та кардіограму ви робите за місцем проживання. Якщо у вас є вади здоров’я, ви надаєте свої медичні документи — медичну книжку або виписки з історії хвороби”, – розповів руслан Тригуб.

Відповідно до законодавства, військовозобов’язані можуть виїздити за кордон за певних обставин. І так само як на чоловіків, так і на жінок, які стоять на військовому обліку, поширюються певні обмеження, жодних додаткових обмежень для перетину кордону щодо жінок не планується. Виїжджати зможуть, зокрема, військовозобов’язані жінки та чоловіки наступних категорій:

  • на утриманні яких є троє і більше дітей віком до 18 років;
  •  мами чи тата-одинаки, які самостійно виховують неповнолітню дитину;
  • батьки, опікуни, усиновлювачі, які мають дитину з інвалідністю чи усиновлену дитину віком до 18 років.

До цього переліку також потрапляють ті, хто навчається за кордоном за стаціонарною чи змішаною формою навчання – від здобувачів профосвіти до аспірантів та докторантів.

Міністерство оборони неодноразово уточнювало список спеціальностей жінок, які мають стати на військовий облік. Усі ці спеціальності міноборони України називає спорідненими з відповідними військовими спеціальностями.

На облік жінок ставитимуть тільки в разі, якщо вони будуть придатні до проходження військової служби за станом здоров’я, віком та сімейним станом.

На сьогодні оновлений перелік містить 14 спеціальностей та професій, серед яких:

  • хімія, хімічні технології та інженерія, біологія;
  • телекомунікації та радіотехніка;
  • інженерія програмного забезпечення, комп’ютерні науки, інформаційні системи та технології, комп’ютерна інженерія, системний аналіз, кібербезпека, мікро- та наносистемна техніка, автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології;
  • метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка;
  • науки про Землю, географія, фізика та астрономія
  • харчові технології;
  • забезпечення військ, озброєння та військова техніка, технології легкої промисловості;
  • фізична терапія, ерготерапія, медична та психологічна реабілітація, громадське здоров’я, фізична реабілітація, промислова фармація, санітарія і експертиза;
  • стоматологія, медицина, медсестринство, фармація, технології медичної діагностики та лікування;
  • біомедична інженерія, біотехнології та біоінженерія;
  • ветеринарна медицина, ветеринарна гігієна;
  • облік і оподаткування, маркетинг, менеджмент, підприємництво, економіка, фінанси, банківська справа та страхування;
  • видавництво та поліграфія;
  • психологія, соціальна робота, соціальне забезпечення.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*