Home » ЕКОНОМІКА » АМКУ не підтримує законопроект 9330

АМКУ не підтримує законопроект 9330

Законопроект № 9330 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення діяльності Антимонопольного комітету України» (авт. народні депутати України Д. Г. Арахамія, Р. А. Підласа, Д. А. Наталуха, О. С. Корнієнко), згідно з позицією Антимонопольного комітету України, призведе до ослаблення вітчизняної системи захисту конкуренції та поглиблення розриву між національними та європейськими правилами захисту конкуренції. Про це під час засідання Комітету Верховної Ради України з питань інтеграції України до Європейського Союзу заявила голова АМКУ Ольга Піщанська.

Аргументуючи позицію органу, Голова Комітету, зокрема, зазначила, що деякі норми зп. № 9330 не відповідають європейському законодавству, а деякі – значно послаблюють ефективність роботи АМКУ.

За її словами, у частині здійснення Комітетом перевірок пропонується, зокрема, запровадити попереднє отримання на ці дії дозволу адміністративного суду (який не має досвіду роботи зі справами, що стосуються законодавства щодо захисту економічної конкуренції). Також нівелюється ефект раптовості перевірки, оскільки її пропонується здійснювати виключно у робочі дні та в обмежений проміжок часу. При цьому під час перевірки працівники суб’єкта господарювання можуть не надавати перевіряючим пояснень, якщо не бажають цього робити, а на вилучення будь-яких матеріалів необхідно отримувати окремий дозвіл.

«Водночас, у відповідності до Директиви 2019/1, якій має відповідати українське конкурентно законодавство, перевірки суб’єктів господарювання мають бути раптовими, для неможливості приховування доказів. А даним законопроектом така можливість нівелюється. Також перевірки мають бути ефективними, і якщо потрібно буде затриматися на об’єкті для відбору доказів чи опломбувати приміщення, щоб їх зберегти, АМКУ повинен мати ці можливості. Також зазначена директива не обмежує час та тривалість перевірки і не встановлює обов’язку отримувати дозвіл суду на перевірку, натомість він є необхідним виключно на перевірку особистого житла. Зауважу, що чинне законодавство України наразі у більшій мірі відповідає Директиві, ніж зазначений законопроект», – наголосила голова АМКУ.

Також Ольга Піщанська наголосила, що Україна має міжнародні зобов’язання щодо забезпечення інституційної незалежності Комітету та посилити його виконавчі повноваження, про що йшлося у відповідних рекомендаціях ОЕСР та у звіті UNCTAD. Натомість у законопроекті № 9330 ці вимоги не враховано.

Окремо голова АМКУ висловила зауваження до положень законопроекту щодо контролю за концентраціями та до пунктів, що стосуються врегулювання у справах, зокрема зазначивши, що останні не передбачають відповідальності суб’єкта за невиконання угоди та не дає Комітету права переглядати рішення на підставі цього невиконання.

«Загалом цей законопроект не усуває суттєвої невідповідності законодавства України законодавству Європейського Союзу, вказані у останньому висновку ЄК щодо стану імплементації нашого законодавства, зокрема в частині гарантування фінансової і операційної незалежності Комітету, що передбачено статтею 4 Директиви 2019/1, та комплексного врегулювання питання доступу Комітету до інформації», – наголосила голова Антимонопольного комітету.

Також Ольга Піщанська зазначила, що озвучені зауваження стосуються саме частини міжнародних зобов’язань, що перебувають у віданні Комітету ВРУ з євроінтеграції та наголосила, що решту своїх зауважень АМКУ висловить 8 червня 2023 року під час засідання головного щодо цього законопроекту – Комітету ВРУ з питань економічного розвитку.

У підсумку Комітет ВРУ з євроінтеграції ухвалив, що зазначений законопроект не суперечить зобов’язанням України відповідно до угоди про Асоціацію, але потребує доопрацювання.

Нагадаємо, раніше Ольга Піщанська заявила, що Антимонопольний комітет України підтримує проект Закону № 5431 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення діяльності Комітету, оскільки покладена в його основу концепція реформи конкуренційного законодавства розроблялася на основі європейського законодавства, зокрема й за участі міжнародних партнерів з Twinning і FTC та детально обговорювалася з діловою спільнотою. Також в оприлюдненому на початку 2023 року звіті Європейської Комісії, що стосувався узгодження законодавства України з нормативно-правовою базою ЄС (acquis), ухвалення законопроекту №5431 визначається як таке, що підвищить рівень відповідного наближення та заповнить низку законодавчих прогалин.

Також Комітетом 7 червня 2023 року було оприлюднено експертний висновок Кабінету Міністрів України щодо проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення діяльності Антимонопольного комітету України» (реєстр. № 9330 від 26.05.2023).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*