Home » СУСПІЛЬСТВО » Право » Артур Герасимов: законопроєкт про мобілізацію списаний з тоталітарного російського законодавства

Артур Герасимов: законопроєкт про мобілізацію списаний з тоталітарного російського законодавства

Співголова фракції «Європейська Солідарність» Артур Герасимов в ефірі телеканалу «Прямий» пояснив, чому внесений Кабміном законопроєкт про мобілізацію не тільки суперечить законам України, а й шкодить обороноздатності.

«Ця історія – про безвідповідальність. Насправді, в Конституції і законах України, в тому числі в Законі «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку» чітко розписано, в кого які обов’язки. Дуже чітко. Наприклад, згідно пункту 20 ст. 106 Конституції хто приймає рішення про загальну або часткову мобілізацію? Президент України. А ст.4 закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», я можу зацитувати: вид, обсяги, порядок і строк проведення мобілізації визначаються Президентом України. І між іншим, ст.11 цього закону чітко розписує обов’язки. І знов таки, це обов’язки Президента України. Не просто так Президент України – це Верховний Головнокомандувач. Підкреслюю, Верховний. І це не просто звання – це велика відповідальність», – наголошує Герасимов.

«Кабмін володіє своєю часткою інформації і має свою зону відповідальності. Міністерство оборони своєю часткою інформації і своєю зоною відповідальності. Генеральний штаб своєю. Розвідка і контррозвідка своєю, включно зі Службою зовнішньої розвідки. І тільки одна людина в країні, на базі РНБО, а давайте не забувати – хто є керівником Ради національної безпеки та оборони? Це – Президент України. Вони цю інформацію об’єднують і приймають рішення. Саме тому Президент України має вносити будь-які законопроєкти в парламент, тому що це єдина людина, яка володіє всім об’ємом інформації», – пояснює народний депутат.

«Те, що зараз внесено від Кабміну до парламенту, вся країна знає, що це законопроект, розроблений Мар’яною Безуглою під диктовку Офісу Президента. І чесно кажучи, він скоріше не про мобілізацію, а про побудову тоталітарного режиму. Між іншим, значна частина цього законопроєкту списана, копіпаст з російського закону. І давайте не забувати, що росія – це тоталітарний режим, а Україна – демократична держава», – зауважив Герасимов.

«Починаючи з того, щоб забирати права, і закінчуючи тим, щоб блокувати рахунки. Ну і так далі, і так далі. Влада намагається все це спихнути на військових. Слухайте, залиште військових у спокої, не заважайте їм воювати, в них є свої конкретні обов’язки. А далі міністр фінансів каже, що не знає, де знайти гроші. Звертається до Генерального штабу, нехай він мені знайде гроші. Ну якщо вже не знаєш – відкрий законодавство і почитай обов’язки в кого які, особливо під час війни», – зазначає співголова фракції.

«Хлопці, ну так збирайтеся і йдіть, якщо ви не знаєте. Тому що система побудована таким чином: військові нічого не вимагають, вони вносять свої пропозиції. Кажуть: ось наш задум, ось які ресурси для цього потрібні. Це і гроші, і зброя, і кількість людей, і так далі. І після того РНБО  на чолі із Зеленським, аналізує все це: чи є гроші, чи є зброя, скільки людей і приймає зважене рішення. На базі цього Президент України вносить закон про мобілізацію в парламент. А парламент обговорює і затверджує», – говорить Артур Герасимов.

«Це безвідповідальність. Одні кажуть: не знаємо де знайти гроші – йдіть до військових. Інші кажуть: мобілізація не до мене. Верховний Головнокомандувач каже, що мобілізація – це не до мене, йдіть до військових. Верховна Рада приймає законопроект. Але він має бути зваженим, ефективним законопроєктом. А він може бути таким тільки тоді, коли він базується на 100% правильній вивіреній інформації. Я вже казав, єдиною людиною, яка це може зібрати – це Президент України», – пояснює депутат.

«За мобілізацію парламент голосує. І ми голосуємо. Як ми проголосували о 8:05 ранку 24 лютого 2022 року, так кожні 2-3 місяці Зеленський вносить до Ради питання мобілізації і Рада його підтримує. І ми просуваємось далі. Тому цей закон не про мобілізацію», – вважає Герасимов.

«Якщо ми вже говоримо про мобілізацію, то ключовий момент – це принципи. Позиція «Європейської Солідарності», що це питання має базуватися на певних принципах, і тоді це вірно.

Перший принцип: будь-який законопроєкт, який стосується мобілізації, має впроваджувати реальне підсилення обороноздатності. Цей, розроблений Мар’яною Безуглою, ви бачите, що вже наробив. Зробив навпаки», – констатує Герасимов.

«Друге. Будь-який законопроект, який стосується мобілізації, має базуватися на принципі справедливості. Один приклад наведу: а чому ДБР в нас заброньований і не підпадає під мобілізацію? Що сталося? В них же зброя, в них же все! Сидять купа дядьків, отримують купу мільярдів з бюджету і не хочуть йти на фронт. Третє. Будь-який законопроект, який стосується мобілізації, не має містити корупційних ризиків. Ви подивіться на цей законопроект. Там з десяток корупційних ризиків, які вже закладені. І його страшно читати з цієї точки зору», – застерігає депутат.

«Наступний принцип надважливий: не може будь-який законопроєкт про мобілізацію обмежувати ті конституційні права громадян, які не стосуються військових дій, воєнного стану і так далі. Ми ж рухаємось в Євросоюз, ми – демократична держава. А в нас цей конкретно законопроєкт копіює російські підходи. І насправді, цей законопроект – про систему контролю за кожною людиною в Україні, а не про мобілізацію», – вважає Герасимов.

«І наостанок. Будь-який законопроєкт про мобілізацію має бути в тому числі прорахований таким чином, щоб він не завдавав негативу економіці. Тому що міжнародні партнери виділяють Україні кошти на соціальні потреби: пенсіонерів, вчителів і тд. І виділяють кошти на зброю. Але забезпечення армії, зарплати військовослужбовцям, виплати військовослужбовцям, пораненим, інструкторам – це за рахунок державного бюджету. Якщо економіка не витримає і ляже – то де ми візьмемо гроші на ведення нашої боротьби?», – зауважує народний депутат.

«Це ще раз говорить про безвідповідальність, але з елементом непрофесійності. Ще раз. Є задум, є стратегічний задум на наступний рік: що і як нам робити на полі бою, щоб перемогти. Цей задум реалізується в цифрах. Якщо ми підходимо до питання мобілізації, то нам треба чітко зрозуміти, скільки було вже мобілізовано, які втрати поворотні/безповоротні, які перспективи наступного року? Я розумію, що це може бути чутлива інформація, але парламент може в закритому режимі розглянути це питання і приймати рішення. Це якраз ще раз підкреслює, що жоден Кабінет міністрів не міг вносити цей законопроект, тому що, наприклад, по втратам, на мою думку і те, що я знаю, Кабінет міністрів цими цифрами не володіє», – резюмує Артур Герасимов.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*