Home » СУСПІЛЬСТВО » Право » Діджиталізація податкових процедур: що забули вказати у змінах до ПК

Діджиталізація податкових процедур: що забули вказати у змінах до ПК

Нещодавно у парламенті погодили ідею вдосконалення дистанційної комунікації контролюючих органів з платниками податків. Для цього останнім планують дати право брати участь у розгляді їхніх заперечень і скарг, інших заяв у режимі онлайн.

Йдеться про проект Закону №9662 від 30.08.2023 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення онлайн комунікації з платниками податків та уточнення окремих положень законодавства», який ВР ухвалила за основу 10 січня.

Автори законодавчої ініціативи, продовжуючи тренд на диджиталізацію податкових процедур, вважають важливим напрямком забезпечення можливості платників податків використовувати електронні сервіси для полегшення комунікації з представниками контролюючих органів без особистої присутності. І участь платника податків у режимі відеоконференції поза межами приміщення контролюючого органу може суттєво підвищити якість розгляду матеріалів скарг або перевірок з можливістю заслуховування позиції платника податків або його представника без особистої присутності.

У Комітеті НААУ з питань митного та податкового права проаналізували його зміст та звернули увагу, що законопроект лише поверхово зачіпає це питання, відтак потребує істотного доопрацювання.

Зокрема, документ слід доповнити положеннями про порядок комунікації контролюючого органу з платником податку у режимі відеоконференції. Необхідно передбачити конкретні права та обов’язки учасників, а саме, можливість викладати аргументи суб’єкту, що розглядає скаргу, надавати пояснення, подавати додаткові документи тощо.

Також доцільно передбачити можливість перевірки наявності у контролюючого органу технічної можливості проводити відеоконференції, оскільки податкові органи зможуть відмовляти у реалізації такого права на власний розсуд.

Крім іншого, слід узгодити вживану термінологію із законодавством про електронні комунікації.

Ці та інші зауваження і пропозиції НААУ були направлені профільному Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*