Home » СУСПІЛЬСТВО » «Цільова мобілізація»: чи зможуть українців залучати до ліквідації наслідків війни?

«Цільова мобілізація»: чи зможуть українців залучати до ліквідації наслідків війни?

Час від часу протягом 2022 року у ЗМІ піднімається питання «цільової мобілізації» та начебто примусового залучення громадян до ліквідації наслідків війни.

«Судово-юридична газета»вирішила розібратися, чи відповідає це дійсності.

Як відомо, у 2012 році в Україні було прийнято Кодекс цивільного захисту, статтею 83 якого було визначено поняття «цільова мобілізація».

А саме, що з метою ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру державного рівня та їх наслідків може проводитися цільова мобілізація у порядку, визначеному Законом «Про правовий режим надзвичайного стану» та іншими актами.

Також встановлювалося, що організаційні, фінансові, правові та інші заходи, необхідні для забезпечення функціонування сил цивільного захисту в період цільової мобілізації, здійснюються на основі плану проведення цільової мобілізації та відповідно до Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» з урахуванням особливостей, визначених цим Кодексом.

А отже, всі деталі цільової мобілізації мають бути в окремому документі – плані.

Після початку війни у березні 2022 року Верховна Рада ухвалила Закон №2132-IX, яким доповнила згадану статтю 83 Кодексу цивільного захисту України тим, що цільова мобілізація може застосовуватися також у відбудовний період для ліквідації наслідків воєнних дій.

Також нормами про «цільову мобілізацію» було доповнено статтю 8 Кодексу цивльного захисту.

Відповідно до змін додатковими завданнями єдиної державної системи цивільного захисту у відбудовний період є проведення цільової мобілізації для ліквідації наслідків ведення воєнних дій та надзвичайних ситуацій.

Кабміну тоді було доручено привести свої акти у відповідність з березневим законом. І на початку травня 2022 року Уряд вніс зміни до Положення про єдину державну систему цивільного захисту, додавши пункт 24-1 про проведення цільової мобілізації для ліквідації наслідків ведення військових дій.

Фактично у п. 24-1 продублювали норму вищезгаданого закону від березня 2022 року без будь-якої конкретизації, що буде означати «цільова мобілізація».

Таким чином, як вже було сказано, основний зміст цільової мобілізації має бути розкрито в її плані.

Повноваження із затвердження щорічного плану основних заходів цивільного захисту України, включаючи заходи у відбудовний період після закінчення воєнних дій та визначення обсягу та строків здійснення відновлювальних робіт з ліквідації наслідків воєнних дій належать до Кабінету Міністрів України.

Втім, такий план поки не затверджено.

Існує Порядок розроблення планів діяльності єдиної державної системи цивільного захисту, затверджений постановою КМУ від 9 серпня 2017 р. № 626, однак він стосується лише мирного часу.

Отже, наразі про будь-які примусові заходи щодо залучення українців до ліквідації наслідків воєнних дій чи надзвичайних ситуацій не йдеться.

Втім, вони можуть бути залучені у разі прийняття в подальшому відповідних нормативних актів та затвердження Кабміном відповідних планів на відбудовний період.

Як залучатися зараз

Нагадаємо також, що і зараз громадяни-добровольці можуть допомогати у ліквідації наслідків війни. Втім, вони мають робити це у складі добровільного формування.

Так, відповідно до вже згаданого Положення про єдину державну систему цивільного захисту до складу сил цивільного захисту єдиної державної системи цивільного захисту входять:

  • оперативно-рятувальна служба цивільного захисту;
  • аварійно-рятувальні служби;
  • формування цивільного захисту;
  • спеціалізовані служби цивільного захисту;
  • пожежно-рятувальні підрозділи (частини);
  • добровільні формування цивільного захисту.

Як визначено у Положенні, затвержденому постановою КМУ від 21 серпня 2013 р. № 616, добровільне формування цивільного захисту є тимчасовим добровільним об’єднанням громадян, що утворюється під час загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій для виконання допоміжних робіт.

Добровільні формування цивільного захисту утворюються за рішенням центрального органу виконавчої влади, місцевої держадміністрації, органу місцевого самоврядування.

До складу добровільних формувань цивільного захисту на добровільних засадах включаються громадяни України, які досягли 18-річного віку і здатні за своїми здібностями та станом здоров’я виконувати покладені на них обов’язки.

Добровільне формування цивільного захисту очолює начальник, який призначається і звільняється керівником органу, що утворив таке формування.

Крім того, до робіт із запобігання виникненню надзвичайних ситуацій та ліквідації їх наслідків можуть залучатися на добровільних або договірних засадах громадські об’єднання за наявності в учасників, які залучаються до таких робіт, відповідного рівня підготовки у порядку, визначеному керівництвом такого об’єднання або керівником робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації.

Автор: Наталя Мамченко

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*