Home » Війна » Як українцям пережити обстріли енергооб’єктів

Як українцям пережити обстріли енергооб’єктів

Останнім часом російські агресори стали частіше завдавати ракетних ударів по об’єктах енергетичної інфраструктури України, і це особливо небезпечно напередодні зими. За словами президента Володимира Зеленського, з 10 жовтня руйнувань зазнали 30% українських електростанцій, що призвело до масових відключень світла по всій країні. “Апостроф” розбирався, наскільки стійкою до обстрілів є вітчизняна енергосистема, як прості громадяни можуть допомогти у забезпеченні її стабільності, і чим все ж таки варто запастись на зиму, якщо якийсь час доведеться прожити без електрики та тепла.

Регулярні масовані обстріли об’єктів енергетичної інфраструктури з боку російських агресорів, на жаль стали звичними для громадян України. Енергетикам, незважаючи на руйнування і пошкодження значної кількості важливих об’єктів, вдається швидко відновлювати живлення, підтримувати мережі в робочому стані і забезпечувати населення та підприємства електроенергією.

“Такого масштабу пошкоджень мережі України не зазнавали ніколи з часу їх створення, – розповідає радник прем’єр-міністра Юрій Бойко. – І можна стверджувати, що енергосистема жодної з європейських країн в таких обставинах би не встояла. Проте, незважаючи на складні обставини, українським енергетикам вдалося утримати працездатність мереж”.

Те, що Росія збирається вдатися до терору цивільного населення, намагаючись зруйнувати енергетичну інфраструктуру України, було зрозуміло наперед, говорить експерт. Тож енергетики готувалися до атак, зокрема захищаючи найбільш вразливі об’єкти мішками з піском.

“Зрозуміло, що від прямого влучання такий заслін не врятує, – пояснює Юрій Бойко. – Проте у випадку, якщо вибух стався на деякій відстані від об’єкту, це дозволяє зменшити пошкодження від ударної хвилі та уламків”.

Підготовчі заходи дозволили дещо зменшити шкоду від ворожих нальотів, але велику кількість енергетичних об’єктів було вражено. Звичайно, при цьому не обійшлося без відключення частини споживачів. Мешканцям багатьох міст та селищ довелося якийсь час посидіти без електрики. Проте такі заходи є необхідними при значних аваріях.

“Пошкодження електромереж трапляються і в мирний час, – каже Бойко. – Тому при проєктуванні системи закладаються необхідні резерви для їх компенсації. Тож в більшості випадків, коли трапляються локальні аварії, кінцеві споживачі енергії, як правило, цього навіть не помічають. Їх оперативно перемикають на резервні ланцюги живлення. Проте, якщо одночасно пошкоджуються декілька об’єктів, то навантаження на резервні ланцюги різко зростає. І вони можуть з ним не впоратися. В цьому випадку диспетчери, щоб не допустити перевантаження мережі, застосовують цілий ряд дій, серед яких назвемо дві основні: графік обмежень і аварійні відключення”.

Графік обмежень є досить м’яким заходом. Оператори звертаються до найбільших споживачів енергії в даній місцевості (як правило, це великі підприємства) з пропозицією обмежити споживання в найбільш напружені години доби. В більшості випадків такі добровільні обмеження дозволяють збити пікові навантаження на мережі і зберегти працездатність системи.

Якщо такі обмеження виявляються недостатніми, оператори переходять до плану аварійних відключень. В кожній області споживачі розділені на десять черг за порядком відключення. І в залежності від того, наскільки мережа перевантажена, оператори відключають спочатку першу чергу, потім другу, і так далі, поки мережа не буде збалансована.

“Після масових бомбардувань 10 жовтня в соціальних мережах можна було спостерігати багато обговорень на тему “у мене світло вимкнули, а на сусідній вулиці горить”, – говорить Юрій Бойко. – Це як раз і пояснюється тим, що сусідня вулиця знаходиться в більш пізній черзі відключення”.

За словами експерта, масштаби руйнувань мереж після масованих нальотів були такими, що енергетикам доводилося в багатьох регіонах відключати від живлення сім-вісім черг споживачів, для того, щоб зберегти живлення найважливіших об’єктів життєзабезпечення: лікарень, водоканалів, засобів зв’язку тощо.

Тим часом, щойно закінчилися повітряні тривоги, ремонтні бригади приступили до відновлення зруйнованих об’єктів.

“Хороша новина полягає в тому, що енергетичні компанії мають досить великі запаси необхідного обладнання і комплектуючих, які потрібні для відновлення мереж, – говорить Юрій Бойко. – Погана – в тому, що подолання наслідків масштабних руйнувань вимагає часу. До того ж, ремонтні роботи доводиться часто переривати через постійні повітряні тривоги. Тому відновлення мереж триває дещо довше, ніж це могло б бути за більш сприятливих обставин. Проте, незважаючи на це, на даний момент в цілому по країні вдалося відновити стабільне енергопостачання”.

Допомагають впоратися з наслідками терористичних атак і союзники. Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) надав Україні фінансову допомогу в розмірі 550 мільйонів євро, які будуть спрямовані на першочергові потреби з відновлення та модернізації постраждалих від російської агресії об’єктів електро-, тепло-, водопостачання та житлово-комунальної інфраструктури.

“На жаль, навіть така значна сума не покриває всього обсягу шкоди, нанесеної ворожими обстрілами, – жаліється Юрій Бойко. – Тому уряд вимушений буде вирішувати, на які саме роботи та об’єкти в першу чергу потрібно буде направити отримані кошти для того, щоб забезпечити максимально можливу за даних умов стійкість мереж”.

Оскільки атаки дронів і ракет на енергетичні об’єкти продовжуються і вочевидь найближчим часом не припиняться, українцям прийдешньої зими мабуть ще не раз доведеться зіткнутися з аварійними відключеннями енергії. Тому варто подбати про мінімальні альтернативи: запастися свічками або гасовою лампою для освітлення. Придбати пауербанк і подбати про те, щоб він був постійно заряджений, – це дозволить не тільки підзарядити телефон, але й підключити освітлювальний прилад, який має USB-роз’єм.

Якщо квартира обладнана електроплитою, то варто запастися невеличкою газовою плиткою і газовим балоном, що дозволить розігріти їжу чи приготувати чай.

Тим часом уряду вже варто замислитися над майбутнім державної енергетичної системи. Адже навіть після перемоги агресивні сусіди нікуди не подінуться. І важливо, щоб у випадку нових нападів система була менш вразливою.

“Електричні системи України збудовані дуже якісно, – говорить Юрій Бойко. – При проєктуванні в них закладався величезний запас гнучкості і міцності. І завдяки цьому вони дуже успішно працюють в нинішніх умовах масових терористичних атак. Енергетикам вдається швидко компенсувати втрати і усувати пошкодження, за що ми всі повинні скинути перед ними капелюха”.

Проте все ж таки при створенні енергомереж фахівці не розраховували на масові ракетні атаки. А в майбутньому ці ризики хочеш-не хочеш доведеться враховувати.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*