Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) виконала надані їй Комітетом рекомендації, що стосувалися необхідності відновлення можливості учасників ринку електричної енергії вільно обирати банк, для оформлення гарантії забезпечення виконання зобов’язань за договором про врегулювання небалансів електричної енергії.
Раніше Комітет встановив, що НКРЕКП 9 серпня 2022 року прийняла постанову № 923 «Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 25 лютого 2022 року № 332». У документі зазначалося, що під час воєнного стану фінансові зобов’язання учасників ринку за договорами про врегулювання небалансів електричної енергії мають забезпечуватися грошовими коштами та/або у вигляді банківських гарантій, оформлених фінансовими установами, що входять до переліку системно важливих банків, передбачених відповідним рішенням Національного банку України. Ухвалення рішення було обумовлено тим, що за період з 09.03.2022 по 30.06.2022 на ринку електричної енергії України збільшилась кількість випадків заборгованості учасників, що використовують банківські гарантії перед ПрАТ НЕК «Укренерго». При цьому деякі банки відмовили ПрАТ НЕК «Укренерго» у задоволенні вимог на оплату коштів за гарантіями.
Водночас вимога щодо необхідності оформлення гарантій фінансовими установами, що входять до переліку системно важливих банків, обмежила можливості суб’єктів господарювання у виборі банківської установи, а самі банки – у можливості провадити діяльність та отримувати прибуток у сфері фінансового забезпечення виконання зобов’язань. Адже із 68 українських банків системно важливими були визнані лише 14.
АМКУ, вбачаючи у цьому рішенні НКРЕКП ознаки порушення, надав Комісії обов’язкові для розгляду рекомендації від 08.12.2022 за № 6-рк. У них Комітет рекомендував Комісії вдосконалити своє рішення та, зокрема, визначити шляхи фінансового забезпечення грошовими коштами в розмірі не менше 50%, при цьому передбачити, що інша частина фінансового забезпечення покривається банківськими гарантіями, оформленими у будь-якій фінансовій установі.
На початку лютого 2023 року НКРЕКП повідомила Комітет, що Комісією було прийнято постанову № 150 «Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 25 лютого 2022 року № 332». Постанова набула чинності 1 березня 2023 року та повністю враховує надані Комітетом рекомендації. З огляду на це АМКУ визнав надані НКРЕКП рекомендації виконаними та не буде розпочинати провадження у справі.