Губернатор Севастополя Сергій Меняйло висловив сумнів у можливості України відродити підводний флот до 2020 року. «За чотири роки гастарбайтери ці човни тільки з фанери побудують і обклеїть скотчем, щоб не потонули», – наводить його слова в п’ятницю, 29 січня, РИА Новости.
Як зазначив Меняйло, віце-адмірал запасу і колишній заступник командувача Чорноморським флотом, кораблебудівні програми навіть в сильних державах розраховані на десятки років, а не на три-чотири роки. Він також засумнівався в здатності України знайти необхідний особовий склад. Починаючи з 1992 року у військово-морських силах України не було жодного командира субмарини, який мав би досвід підводного плавання, зазначив губернатор.
«Кілька років тому, коли дизельна субмарина “Запоріжжя ” виходила в море, нею керував російський екіпаж, а українські моряки дивилися і вчилися», – сказав він.
26 січня головнокомандувач ВМС України віце-адмірал Сергій Гайдук повідомив виданню Defense Express, що країна збирається відродити підводні сили у складі двох-чотирьох субмарин. За його словами, таку ідею планується реалізувати до 2020 року. «Підводні сили повинні стати елітою флоту і важливим бойовим, морально-психологічним і стримуючим фактором у регіоні», – заявив Гайдук.
Як зазначає ТАСС, віце-адмірал повідомляв про те, що Україна працює над перспективою створення надмалих підводних човнів, ще влітку 2015 року. Тоді він пояснив, що життєдіяльність підводного флоту залежить від морських глибин, «а після втрати Криму українські ВМС можуть розраховувати на акваторію від острова Зміїний до мису Тарханкут». «Тут глибини незначні – до 50 метрів», – додав Гайдук. Тому планується побудувати надмалі субмарини, зазначив він.
Підводні сили ВМС України складалися з однієї дизельної ПЛ Б-435 «Запоріжжя» проекту 641, побудованої в Ленінграді в 1970 році. Востаннє вона виходила на бойову службу в 1994-му. У 1997 році підводний човен офіційно був переданий ВМС України, до складу яких увійшла під найменуванням U01 «Запорiжжя». У березні 2014 року на субмарині, що базувалася в Стрілецькій бухті Севастополя, був піднятий Андріївський прапор ВМФ Росії.
У 2014-2015 роках велися переговори про її перебазування в Одесу, однак у зв’язку з відмовою колишніх членів екіпажу брати участь в переході і відсутністю кваліфікованих фахівців у складі ВМС України буксирування підводного човна неможливе.