Home » Війна » Росіяни спустошують банки

Росіяни спустошують банки

Росіяни, що втікають від війни та мобілізації, продовжують спустошувати рахунки в банках, знімаючи готівку через каси та банкомати з рекордною швидкістю з перших днів війни.

У п’ятницю, 30 вересня, коли президент РФ Володимир Путін оголошував про анексію окупованих територій України і звинувачував західні країни в «сатанізмі», обсяг готівки в обігу (поза ЦП) збільшився ще на 144,8 млрд рублів, випливає з оперативної статистики регулятора.

За минулий тиждень банки замовили в ЦБ “кеша” на 362,7 млрд рублів, а за 10 днів, що пройшли з початку мобілізації, – 623,2 млрд рублів., повідомляє “Moscow Times”.

Попит на готівку у клієнтів банків виявився близьким до рекордного в історії: середній відтік досяг 62 млрд рублів на день, або 2,6 мільярда рублів на годину.

Більше люди знімали лише в перші дні війни: 25 лютого обсяг «кешу» в обігу підскакував на 1,414 трильйона рублів, а до 5 березня накопиченим підсумком відтік досяг 2,9 трильйона, перш ніж ЦП зупинив «набіг на банки» різким підвищенням ключової ставки.

Депозити під 20% річних на короткий термін допомогли повернути гроші в банки в березні, але тепер ставка центробанку нижча, ніж до початку війни, а найбільші кредитні організації пропонують вклади в середньому під 6,74% річних.

Відтік у готівку вказує на те, що банківський сектор «зіштовхується з новою хвилею стресу», вказує головний економіст Альфа-банку Наталія Орлова.

Ймовірно, готівку знімають люди, які намагаються виїхати з країни, каже Юрій Бєліков, керуючий директор «Експерт РА». За тиждень з початку призову 194 тисячі російських громадян перетнули кордони прилеглих країн: 53 тисячі людей прибули до Грузії, 98 тисяч — до Казахстану, 43 тисячі — до Фінляндії та ще 3 тисячі — до Монголії (згідно з даними місцевої влади).

«Люди готуються до погіршення ситуації», — констатує Софія Донець, головний економіст «Ренесанс Капіталу» по Росії та СНД: заощадження переводять у більш ліквідну форму, яка буде потрібна для розрахунків за межами великих міст навіть за умови перебування всередині країни.

Загальний відтік у готівку через мобілізацію може досягти 1 трильйона рублів, вважає Донець.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*