Home » СУСПІЛЬСТВО » Право » Спадкування пенсій військовослужбовців: як гарантувати право на соцзахист?

Спадкування пенсій військовослужбовців: як гарантувати право на соцзахист?

Конституційний Суд перевіряє конституційність припису Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» про спадкування сум пенсій, що підлягали виплаті пенсіонерові.

Представництво суб’єкта права на конституційну скаргу Вячеслава Колмикова на відкритій частині пленарного засідання Другого сенату КС забезпечила член Центру надання методичної допомоги та координації волонтерського руху адвокатів з правового захисту військовослужбовців при Національній асоціації адвокатів України Алла Отрох. Дослідивши матеріали справи на відкритій частині пленарного засідання, КС перейшов до закритої частини для ухвалення рішення.

Конституційна скарга стосується перевірки на відповідність Конституції України частини першої статті 61 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»:

«Суми пенсії, що підлягали виплаті пенсіонерові з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом та членів їх сімей і залишилися недоодержаними у зв’язку з його смертю, не включаються до складу спадщини  і виплачуються тим членам його сім’ї, які належать до осіб, що забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника. Проте батьки і дружина (чоловік), а також члени сім’ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті, мають право  на  одержання цих сум і в тому разі, якщо вони не належать до осіб, які  забезпечуються  пенсією у разі втрати годувальника».

Внаслідок застосування цієї норми було порушено право власності та право на соціальний  захист скаржника, гарантовані ст.ст. 41, 46 Конституції.

Раніше батько В.Колмикова звертався до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії. Суд першої інстанції його позов задовольнив, зобовʼязавши управління провести перерахування та виплату пенсії. Але позивач помер. В.Колмиков звернувся до суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження на його, як правонаступника. Адже перерахована та невиплачена сума пенсії, установлена рішенням суду, є недоотриманою пенсією та підлягає виплаті йому як синові померлого. Суди першої та апеляційної інстанцій цю заяву задовольнили. Але ці рішення скасував Касаційний адміністративний суд ВС, зазначивши, що Закон визначає спеціальний правовий режим коштів у вигляді пенсії, що підлягали виплаті пенсіонерам з числа військовослужбовців, і залишилися недоодержаними у зв’язку з його смертю.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*