Home » Культура » Уряд затвердив критерії оцінки допустимості державної допомоги для підтримки культури та збереження культурної спадщини

Уряд затвердив критерії оцінки допустимості державної допомоги для підтримки культури та збереження культурної спадщини

На засіданні Кабінету Міністрів України 20 січня 2023 року прийнято постанову «Про затвердження критеріїв оцінки допустимості державної допомоги суб’єктам господарювання для підтримки культури та збереження культурної спадщини».

Проект документа було розроблено Антимонопольним комітетом України з метою імплементації відповідних положень Угоди про асоціацію, зокрема, шляхом створення правових механізмів реалізації положень Закону України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання» й забезпечення відповідної нормативно-правової бази.

Ухвалені критерії застосовуватимуться під час оцінки державної допомоги, що надаватиметься на забезпечення діяльності закладів культури, заходи зі збереження об’єктів та пам’яток культурної спадщини, забезпечення життєздатності елементів нематеріальної культурної спадщини, культурно-мистецькі заходи та інше. Надання державної допомоги відповідно до зазначених у Постанові правил забезпечить досягнення балансу між можливим впливом цього фінансування на конкуренцію та очікуваним позитивним ефектом.

Згідно з Постановою, державна допомога для підтримки культури та збереження культурної спадщини може надаватися як інвестиційна та (або) операційна.

Зокрема, до інвестиційної відноситься: 

– нове будівництво, реконструкція, капітальний ремонт інфраструктури, щонайменше 80% площі якої, або часу її експлуатації використовуються для культурних цілей;

– придбання, оренда чи управління пам’ятками культурної спадщини;

– охорона елементів нематеріальної культурної спадщини;

– створення та/або покращення доступності закладів культури й пам’яток їх пристосування для осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення;

– підвищення енергоефективності будівель;

До операційної допомоги віднесено:

– фінансування постійної діяльності закладу культури;

– культурно-мистецьку, освітню діяльність;

– експлуатаційні витрати, безпосередньо пов’язані з доступністю закладів культури, об’єктів і пам’яток культурної спадщини;

– експлуатаційні витрати, пов’язані з організацією та проведенням культурно-мистецьких заходів;

– сценічно-постановочні засоби тощо;

Отримувачами державної допомоги за цими критеріями є суб’єкти господарювання, які працюють з метою підтримки культури, охорони культурної спадщини, зокрема й ті, що належать до креативних індустрій у цій сфері (крім діяльності з виробництва й розповсюдження аудіовізуальних творів), дохід від якої покриває понад 50% витрат для здійснення такої діяльності. Якщо цей відсоток є меншим, то така підтримка вважатиметься спрямованою на виконання соціально-культурної мети та на здійснення неекономічної діяльності.

Чітке нормативно-правове визначення правил надання державної допомоги, зокрема, максимального розміру, переліку допустимих витрат, напрямків державної допомоги дозволить оптимізувати витрати ресурсів держави чи місцевих ресурсів.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*