Білорусь ратифікувала Факультативний протокол 30 вересня 1992 року. За останні тридцять років Комітет розглянув сотні скарг щодо Республіки Білорусь щодо широкого кола питань, від свободи вираження думок та права на мирні збори до справедливого судового розгляду у справах, пов’язаних зі смертною карою. Ця процедура сприяла розвитку правозастосовної практики з важливих для Білорусі та інших держав-учасниць питань.
Повідомляючи про своє рішення про денонсацію, Білорусь не надала конкретних пояснень і не провела жодних консультацій із громадянським суспільством та неурядовими організаціями. Республіка Білорусь стала четвертою державою в історії та єдиною державою у XXI столітті, яка вийшла з Факультативного протоколу, ратифікованого 117 державами.
«Можливість подання індивідуальних скарг до Комітету, безсумнівно, є одним із способів, до якого зверталися і, як і раніше, звертаються багато осіб, які домагаються справедливості. Позбавлення жертв такої важливої можливості є серйозною перешкодою, що викликає занепокоєння для захисту прав людини відповідно до Пакту», – прокоментувала Голова Комітету Фотіні Пазарцис.
Рішення про вихід набуде чинності 8 лютого 2023 року
Комітет зазначив, що рішення про вихід з Протоколу набуде чинності 8 лютого 2023 року через три місяці після того, як Генеральний секретар ООН отримав відповідне повідомлення від держави-учасниці. Комітет продовжить приймати, реєструвати та розглядати всі скарги, які він отримає до цієї дати. За всіма скаргами, які зараз перебувають на розгляді Комітету, будуть винесені рішення. Крім того, щодо справ, у яких було встановлено порушення прав заявників, як і раніше, буде здійснюватися подальша діяльність відповідно до положень Правил процедури Комітету.
“Комітет сподівається, що Республіка Білорусь у майбутньому перегляне своє рішення і знову приєднається до Факультативного протоколу, відновить можливість подання скарг, якою тривалий час користувалися її громадяни”, – додала Пазарцис. Вона наголосила, що Комітет залишається прихильним до духу співпраці та діалогу з державами-учасницями Міжнародного Пакту про громадянські та політичні права.