Home » СУСПІЛЬСТВО » Як підготуватися до зими без світла, газу і тепла?

Як підготуватися до зими без світла, газу і тепла?

Через бої в Україні багато газопроводів, ліній електропередач та підстанцій зруйновано, інші Росія подовжує системно знищувати. Один з нещодавніх обстрілів критичної інфраструктури залишив Харків на певний час без світла та води.

То як пережити цю зиму і не замерзнути?

Про це пише ВВС News Україна, яка  зібрала кілька порад, як мінімізувати втрати тепла в квартирі та про що варто подбати до настання холодів.

Переваги приватного будинку

Хтось з українців розв’язав питання тепла в міській квартирі переїздом у село – до родичів чи батьків, винайняли чи придбали будинок. Обігріти приватний будинок дещо простіше, адже для цього є більше можливостей.

Найпопулярнішим рішенням цього сезону є буржуйки. Їх експлуатація потребує дотримання правил безпеки – не притуляти до стіни та встановити на металевому листі. Її мінус – не тримає тепло і споживає багато палива.

Якщо у будинку твердопаливний котел, він також потребує безперебійного електропостачання. Якщо не буде світла – не буде і тепла. Тому до котлів потрібен ще й генератор, який працює на дизелі чи бензині і може використовуватися лише на вулиці. Згодяться муровані печі і каміни, а їжу можна приготувати на мангалі або просто на вогнищі на вулиці.

Частина мешканців окупованих Росією територій, зокрема, Київщини, вже змушена була призвичаюватися до таких умов у холодному березні.

Як обігріти квартиру?
Якщо з приватними будинками і автономним опаленням ситуація зрозуміла, то як можна зберегти тепло, якщо живеш в багатоповерхівці?

Уряд обіцяв, що температура у квартирах не перевищуватиме 20 градусів. “Ми маємо відвикнути жити взимку з відкритими вікнами та обігрівати вулицю. Вважаємо, що оптимальна температура в оселі має коливатися в межах 18-20 градусів, але в жодному разі не нижче 16 градусів”, – говорив у червні міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов.

Перший крок до тепла в квартирі – утеплений будинок. Якщо ви разом з сусідами подбали про це раніше, то це допоможе вам цієї зими.

Але є прості і доступні кроки, які може зробити кожен для утеплення своєї квартири.

По-перше, треба зменшити вихід тепла з дому через двері та вікна. Зокрема, утеплити дерев’яні рами, заклеїти стики малярним скотчем, або відрегулювати пластикові вікна на зимове щільне закривання. Важливо перевірити зовнішню ізоляцію вікон. Якщо потрібно – поновити монтажну піну й силікон, де потрібно довкола рам, а також під зовнішніми і внутрішніми підвіконнями.

Інший важливий момент – батареї, особливо ті, які розташовані у нішах, бо там стіна ще тонша. Варто придбати ізоляцію алюформ, яку помістити між стіною та батареєю. Таким чином тепло відбивається всередину помешкання й менше гріє зовнішню стіну.

Якщо ви мешкаєте у старому будинку з високими стелями, то є рекомендація із закордонного досвіду розміщувати під стелею спеціальні вентилятори, які повертатимуть тепле повітря до низу.

Електронагрівачі і їх небезпека 

Очевидним кроком у випадку відсутності центрального опалення є електричні нагрівачі повітря. Їх моделі різняться за потужністю, безпечністю та економічністю.

Масляні обігрівачі, тепловентилятори та конвектори поступаються інфрачервоним панелям з кераміки та скла, мікатермічним та плівковим обігрівачам, які споживають значно менше електроенергії, а нагрівають швидше і краще.

Але тут є небезпека, особливо у старих будинках – їхня внутрішня мережа не розрахована на підключення великої кількості електроприладів.

“Якщо мешканці будинку увімкнуть занадто багато приладів одночасно, мережа перевантажиться і вимкнеться”, – вказує на небезпеку надмірного користування електроприладами директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко.

Експерт радить викликати електрика, який визначить, яку саме потужність витримає внутрішня квартирна мережа і будинкова мережа. “Тоді ви будете розуміти, обігрівач якої потужності купити, щоб не нашкодити ні собі, ні сусідам”, – пояснює Харченко.

Не забути про вогнегасник 

Ірина Миронова розповідає, що Львів рекомендує влаштовувати пункти обігріву в підвальних приміщеннях багатоповерхівок та купувати різні електроприлади на заміну газовим плитам. Усе це є серйозним викликом для безпеки, каже Ірина. Також не у всьому будинку замінена електрична проводка. Крім того, якщо буде відсутнє світло і газ, люди можуть користуватися газовими чи іншими пальниками для підігріву води чи їжі, що також вимагає дотримання правил безпеки.

Саме це, за словами Ірини, стало причиною її наступної покупки до осінньо-зимового періоду – порошкового вогнегасника. “Вогнегасник – це частина безпеки. У будинку може не витримати електромережа. А порошковий вогнегасник якраз придатний до гасіння пожеж, спричинених загоряннями електроприладів”, – каже вона. Вогнегасник не коштує надто дорого, а його термін придатності 10 років.

Спальний мішок чи ковдра?

Коли температура в приміщенні опуститься до 16 градусів, для комфортного сну варто запастися теплими пуховими та шерстяними ковдрами.

Також хорошим варіантом для сну є спальний мішок, у який ви залазите, як в кокон, закриваєтеся на замок і обмежуєте таким чином доступ холодного повітря.

Зручний теплий одяг

Важливу роль в утепленні тіла відіграє одяг і його правильна послідовність. Пам’ятайте про принцип багатошаровості, наскільки це можливо в умовах помешкання.

Тут підійде флісовий та вовняний одяг, термо- та плетені шкарпетки. Важливу роль тут відіграє термобілизна. Її першочергове значення – відводити вологу з тіла під час активного руху. Але термобілизна з натуральної вовни також гарно зігріває.

Якщо ви працюєте вдома за комп’ютером, вам допоможуть рукавички без пальців. Долоня залишатиметься в теплі, водночас це не сковуватиме руху пальців.

Доречі, ви помітили що у всіх європейських та американських фільмах, в зиму пору року люди ходять у будинку в теплому одязі?

Що має бути під рукою 

У разі аварійного відключення світла, особливо у будинках, де немає газу, варто мати під рукою якомога більше речей зі списку нижче. Адже електроенергія може зникнути на декілька днів.

  • павербанк, завжди заряджений;
  • свічки;
  • сірники;
  • запальнички;
  • ліхтарик;
  • радіо, яке працює не від електрики, щоби почути останні новини;
  • вода (1-2 п’ятилітрові бутлі). У разі вимкнення світла можуть не працювати насоси;
  • продукти швидкого приготування (консерви, каші, макарони);
  • термос;
  • пальник туристичний (газовий, гелевий тощо), щоби закип’ятити воду чи розігріти їжу.

Цей список речей можна доповнювати та розширювати.

Також, варто мати на увазі запасний варіант з переїздом у село, це дасть змогу вижити у разі повної відсутності тепла, води та електроенергії. З однієї сторони, якщо у вас ще є батьки та бабусі з дідусями, це гарний варіант їх провідати. З іншої сторони, це може бути шансом на виживання у регіонах, що можуть постраждати від ракетних ударів та залишитися без електроенергії на тривалий термін. Без комунікацій наші предки жили сторіччями, тож варто пригадати їхній досвід, це може стати у нагоді.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*