Home » СУСПІЛЬСТВО » Навіщо нам всеїдна громадська рада?

Навіщо нам всеїдна громадська рада?

Доволі жорстко висловився Ігор Гундич під час 18-ї сесії Житомирської обласної ради 12.09.2018 про громадськість. Так, з приводу громадської ради при Житомирській облдержадміністрації, голова ЖОДА заявив:

Громадської ради немає півтора роки: я не думаю, що хтось відчув на сьогодні якусь проблему! – Хтось із вас не має можливості поспілкуватися? – Взагалі без проблем: кожен з вас коли хоче – бачачи в приймальні, приймаю! Через Viber, через Facebook. Взагалі немає проблеми в спілкування між мною – як головою обласної адміністрації, та громадськими активістами. Зате є плюс: на щастя, до мене від підприємців не надходять скарги про те, що деякі представники громадської ради приїжджають до них і пропонують певні речі. Нема такого! Якщо буде потрібно, я скажу (які речі)! Але це буде трошки інша ситуація, – і комусь доведеться за це понести відповідальність. Тому ще раз наголошую: створення Громадської ради – це моє право, як голови облдержадміністрації. Це моє право! Я видав розпорядження про створення громадської ради, але ви навіть між собою на ініціативній групі не змогли домовитись і перетворили її на якесь шоу. Яке закінчилося нічим! Яких штрейкбрехерів? – давайте не будемо мене звинувачувати! На сьогодні є проект постанови Кабміну – і я думаю що він буде прийнятий. В ній чітко ідеться: яким чином має формувати громадська рада; голосування буде проходити на електронному сайті – а не «я прийшов – створив громадську організацію півроку назад». Будуть чітко виписані правила, яким чином вона має бути створена. Буде чітко виписані правила яка кількість має бути громадської ради – я буде не проти, я буду «за» справжню громадську раду. Сьогодні вам ніхто не забороняє займатися громадською діяльністю?! Такого немає!

Одна з активысток обурилася і закричала в мікрофон, що Житомирщина – єдина область, де не створена громадська рада.

Як би це було прикро почути нашим «колегам» – але Ігор Гундич в цьому випадку правий!

Насправді, Громадська рада була неефективною інституцією. І її утворення за тими ж принципами – нехай з іншою «більшістю» та ляльководами, ніж в попередній; нічого корисного не дає! – Для області звісно, а не для псевдо-представників громадськості.

Насправді, громадські організації повинні мати спеціалізацію: а не як «піраньї» налітати на різні теми. Допомагати один одному вирішувати проблеми – це одне; лізти в питання, якими фахово не займалися і не розуміються, – просто тому, що там піарні чи інші можливості, – це зовсім інше.

Насправді, постанова КМУ №996 закріплює й інші механізми взаємодії громадськості з обласними органами влади – інститут «консультацій з громадськістю»:

7. Громадські об’єднання, релігійні, благодійні організації, творчі спілки, професійні спілки та їх об’єднання, асоціації, організації роботодавців та їх об’єднання, органи самоорганізації населення, недержавні засоби масової інформації, інші непідприємницькі товариства та установи, легалізовані відповідно до законодавства (далі – інститути громадянського суспільства), можуть ініціювати проведення консультацій з громадськістю з питань, не включених до орієнтовного плану, шляхом подання відповідних пропозицій громадській раді або безпосередньо органу виконавчої влади.

 У разі коли пропозиція щодо проведення консультацій з громадськістю з одного питання надійшла не менше ніж від трьох інститутів громадянського суспільства, такі консультації проводяться обов’язково.

Отже простий алгоритм: об’єдналися не менше трьох організацій і разом з облдержадміністрацією консультації.

Ми займаємося проблемою незаконного видобутку піску – є антикорупційна ГО «Поліський щит», є ГО «Збереження лісів Полісся» з проблемою вирубки лісів для видобутку піску, і є ГО «Зелені кар’єри», що спеціалізується на сталому розвитку та екологічних наслідках видобувної галузі. Також є партнери з інших ГО. Навіщо нам соціальні, театральні чи організації, що об’єднують людей за певною ознакою з громадської ради в цьому питанні? – і ми їм не потрібні при розгляді питань їх спеціалізації.

Тож давайте не гаяти час один одного «всеїдною» громадською радою! Давайте кожен буде спеціалізуватися на певних питаннях, а не вештатися всюди «табором»!

Будуть бити «тітушки», приймати корупційні рішення, бездіяти поліція, влада ігнорувати нашу діяльність (пісочна група при Гундичі зібралася 2 рази і заблокована з зими) – треба допомагати один одному.

 Але не треба всім займатися усім – тобто фахово нічим! – бо не вистачить часу дослідити конкретні питання, напрацювати плани дій, організувати ініціативні групи та належне оскарження корупційних дій…

Богдан Бондаренко,

Сергій Ткачук,

Богдан Коротун

One comment

  1. https://www.youtube.com/watch?v=UWhyR5uymcE – відео епізоду,

    https://www.facebook.com/sk1tv/videos/237596436926527/ – пряма трансляція всього пленарного засідання (4 години)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*