Home » Коментар експерта » Санкції проти Росії: голова SECO відповідає на критику з-за кордону

Санкції проти Росії: голова SECO відповідає на критику з-за кордону

За словами американського посла у Швейцарії, Берн занадто мало робить для реалізації санкцій, введених проти Росії після її нападу на Україну. Голова Держсекретаріату з питань економіки Хелене Будлігер Артієда з такою критикою не згодна. Хто ж має рацію? І чому Швейцарія не бере участі в робочій групі G7 щодо Росії – REPO?

Хелене Будлігер Артієда (Helene Budliger Artieda) звикла багато працювати. Протягом багатьох років вона представляла інтереси Швейцарії як Посол за кордоном, її останнє службове відрядження за лінією МЗС було до Таїланду. Рік тому вона перейшла на роботу в органи виконавчої влади федерального рівня і, обійшовши 38 конкурентів, очолила Державний секретаріат з економічних питань (SECO) – автономний підрозділ Мінекономіки Швейцарії.

У черговому випуску нашого німецькомовного подкасту Geldcast вона пояснює, чому, з її погляду, всі претензії на адресу Берна з боку іноземних держав не мають під собою жодних підстав.

Погляд назад: коли в лютому 2022 року Росія напала на суверенну Україну, на федеральному рівні у Швейцарії за реалізацію режимів санкцій відповідали всього вісім осіб. Отже, не було кому обробляти лавину запитів, пов’язаних з війною в Україні. А сьогодні один тільки російсько-український напрямок у цьому управлінні курують понад 20 осіб, до яких потрібно додати інших співробітників, наприклад, в Управлінні з моніторингу фінансових ринків (Finma) і в приватних банках.

Станом на сьогодні у Швейцарії заблоковано російських активів на суму в 7,5 млрд швейцарських франків плюс під забороною до фінансового руху знаходиться ще 7,4 млрд швейцарських франків, що належать російському ЦБ. Хелене Будлігер Артієда вказує на ці цифри з гордістю: Швейцарія заблокувала значно більше коштів, ніж інші країни. А тому вона не розуміє критики, що лунає з-за кордону на адресу Швейцарії. Посол США у Швейцарії Скотт Міллер заявив у березні 2023 року в інтерв’ю газеті NZZ, що Швейцарія могла б зробити набагато більше в плані реалізації санкцій щодо Росії і що SECO міг би заблокувати ще до 100 млрд франків.

На ці слова Х. Будлігер Артієда реагує спокійно. Вона чує подібні звинувачення тільки на політичному рівні, на рівні ж практичної співпраці зі своїми іноземними колегами нічого схожого їй чути не доводиться. І все ж таки, хто має рацію? За оцінками Швейцарської банкірської асоціації (Schweizerische Bankiervereinigung), у Конфедерації загалом розміщено російських активів на суму близько 150 млрд, і заблоковано з них тільки 5%. Але, як каже Х. Будлігер Артієда, Швейцарія є правовою державою. Вона та її команда не мають права своєю владою просто брати і заморожувати «підозрілі активи».

Зазначену суму в 150 млрд, безсумнівно, становлять і російські активи, що належать особам, які не перебувають під санкціями. Крім того, як приватні особи, так і компанії мають право і можливість у разі блокування їхніх коштів подавати апеляцію. «І, звичайно, ми не хочемо постійно програвати в судах». Крім того, глава SECO ставить під сумнів і саму суму російських активів у Швейцарії: «Я не знаю, звідки експерти Швейцарської банкірської асоціації взяли ці 150 млрд».

Швейцарія не бере участі в робочій групі G7

Нещодавно Швейцарія також зазнала критики за відмову брати участь у REPO, робочій групі G7 щодо санкцій стосовно Росії, і це незважаючи на те, що вона вже отримала офіційне запрошення увійти до складу цієї групи. Питання про участь у цій структурі наразі розглядається. Про це нещодавно заявила Федеральна рада – кабмін країни. Водночас вона рекомендує відхилити пропозицію, що надійшла від парламентарія від партії «Зелених» Франциски Різер (Franziska Ryser), яка закликає Берн вступити в робочу групу REPO.

А власне чому? Як каже Хелен Будлігер Артієда, у Швейцарії вже налагоджена тісна технічна взаємодія з країнами G7, і вона чудово функціонує навіть без формального членства у цій робочій групі. Вона також загалом задоволена тим, як реально виконуються Швейцарією санкції щодо Росії. Своїй команді за шкалою від 1 до 6 вона дає тверду оцінку на рівні 5,5, що еквівалентно «четвірці з плюсом».

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*