Home » ЕКОНОМІКА » У ДБР зникли гроші громадянина Ізраїлю

У ДБР зникли гроші громадянина Ізраїлю

Україна отримала від США перший, але не остаточний і не офіційний, перелік реформ. Спочатку Україна повинна втілювати умови – реформи, зокрема, судову та правоохоронну, а потім отримає кошти від США, – новопризначений Президентом США  спецпредставник з питань відновлення України Пенні Пріцкер.

Корупція продовжує залишатися в трійці найбільш серйозних проблем в Україні. Так вважає понад 64% українців. На першому місці серед проблем залишається  збройна агресія рф, а на другому – висока вартість життя та низькі доходи.  Понад 55% представників бізнесу назвали проблему корупції другою за масштабом після збройної агресії.  Проте продовжує зростати динаміка несприйняття корупції серед населення і бізнесу. Так, 60% представників бізнесу і понад 57% громадян негативно ставляться до корупційних проявів (у 2021 році – 55% і 49% відповідно).  Це результати соціологічного опитування «Корупція в Україні 2022: розуміння, сприйняття, поширеність», що презентували Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК), Антикорупційна ініціатива ЄС (EUACI) та дослідницька компанія Info Sapiens. Дослідження представили в рамках презентації Державної антикорупційної програми на 2023–2025 рр. (ДАП) «Шлях до майбутнього без корупції: покрокова інструкція».

Громадянин Ізраїлю Еміль стверджує, що вже більш як півтора року, йому не повертають 300 тисяч доларів, які в нього було вилучено слідчими ДБР без законних підстав. Тепер, за словами пана Еміля Д., ДБР відмовляється повертати гроші попри постанову суду, що зобов’язує ДБР це зробити. На думку адвокатів громадянина Ізраїлю, слідчий ДБР Дмитро Павлій всіма силами затягує процес, і невідомо, чи є ще ті гроші взагалі. Ситуація вже набрала розголосу, тож на засіданні був присутній представник уповноваженого ВР з прав людини.

Еміль Д. розповідає, що історія почалася за тиждень до повномасштабного вторгнення росії в Україну. За його словами, 17 лютого 2022 року ДБР проводить понад 40 обшуків у різних містах України в медичних центрах, і паралельно проводить обшук у громадянина Ізраїлю, який в Україні веде бізнес та має нерухомість. Також на нього було оформлено ТОВ одного з медцентрів, де ДБР проводили обшуки.

Під час обшуку слідчий ДБР Дмитро Павлій вилучає у пана Еміля 300 тисяч доларів. В постанові на обшук написано, що вилученню підлягають носії інформації і таке інше, а також кошти, здобуті злочинним шляхом. Пан Еміль доводить, що ці кошти здобуті законним шляхом – з продажу квартири, а тому не підлягають вилученню. Але ДБР не звертає уваги на докази законності походження цих коштів, і все одно їх вилучає.

Адвокати громадянина Ізраїлю наполягають, що ДБР протягом 48 годин після обшуку мало б накласти на вилученні кошти арешт, але не зробило цього. Через майже пів року, 20 липня Шевченківський суд видав постанову, якою зобов’язує ДБР повернути кошти громадянину Ізраїлю. Але адвокати пана Еміля Д. стверджують, що слідчий ДБР Дмитро Павлій затягує процес, коли просить суд роз’яснити постанову.

Врешті решт ДБР домагається судової постанови, але вже Печерського суду про арешт цих грошей – це вже через 8 місяців після обшуку. На думку адвокатів, це порушує норми кримінально-процесуального кодексу України. Два рішення суду суперечать одне одному, причому друге рішення винесла суддя Печерського суду Волкова, яку нещодавно звільнили за грубе порушення.

У підсумку, досудове слідство тягнеться більш ніж півтора року, але сторона захисту підкреслює – нікому не повідомлено про підозру, при цьому гроші не повертають. На цей час Еміль Д. не може повернути свої кошти, законність походження яких доведена.

При цьому процесуальне керівництво за вищевказаним кримінальним провадженням здійснювалось спочатку іншим прокурором Офісу генерального прокурора. Новий прокурор Мороз, як вважає захист, є заручником ситуації із ДБР.

Останній суд по цій справі пройшов дуже швидко – в адвокатів пана Еміля Д. склалося враження, що суддя заздалегідь підготував ухвалу – він не досліджував матеріали сторони захисту та прийняв рішення за 15 хвилин. Він навіть не питав пояснень у слідчого ДБР Дмитра Павлія чи прокурора Івана Мороза, чому вони вважають вилучені кошти такими, що здобуті злочинним шляхом, хоча про це питала адвокат пана Еміля. У підсумку суддя відмовив адвокату у задоволенні клопотання.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*