Home » АРМІЯ » Українським військовим посилять покарання за самоволку, відмову стріляти на полі бою та за невиконання наказів

Українським військовим посилять покарання за самоволку, відмову стріляти на полі бою та за невиконання наказів

У Верховній раді зареєстрували законопроект, яким пропонується посилити покарання для військовослужбовців, які самовільно залишили військову частину. Відповідний законопроект розміщено на сайті парламенту.

Автори законопроекту пропонують встановити безальтернативні механізми покарання та загалом внести зміни до статей 69 та 75 КК України щодо виключення можливості призначення більш м’якого покарання, ніж передбачено законом, та звільнення від відбування покарання із випробуванням за самовільне залишення військової частини.

Зокрема, пропонується, щоб суди не могли пом’якшувати покарання засудженим за кримінальні правопорушення, передбачені:

  • Статтею 402 – непокора, тобто відкрита відмова виконати наказ начальника, а також інше навмисне невиконання наказу.
  • Стаття 403 – невиконання наказу начальника.
  • Стаття 405 – загроза чи насильство щодо начальника.
  • Стаття 407 – самовільне залишення військової частини чи місця служби.
  • Стаття 408 – дезертирство.
  • Стаття 429 – самовільне залишення поля бою чи відмова діяти зброєю.

Автори переконані, що м’якість покарання судової системи моделює негативну поведінку серед військовослужбовців і нівелює принцип невідворотності справедливого покарання.

Більше того, Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний та міністр оборони Олексій Рєзніков особисто звернулися до спікера парламенту Руслана Стефанчука та голови Комітету Ради з питань правоохоронної діяльності Сергія Іонушаса, щоб ті терміново зареєстрували та внесли на розгляд ВР законопроект, яким буде заборонено призначати судам. чим передбачено законом.

У свою чергу, правозахисниця, співзасновниця і координатор Медійної Ініціативи з прав людини (МІПЛ) Ольга Решетілова звертає увагу на те, що подібним чином командування військами хоче перекласти з себе відповідальність на тих, хто перебуває на передовій, – пише inforesist.

“Це спроба перекласти відповідальність із вищого командування на нижчий офіцерський та рядовий особовий склад. Ми закликаємо Президента ветувати цей законопроект і не створювати зайвої напруги в армії. Якщо ж він буде підписаний, я обіцяю, що зроблю все, щоб цей бумеранг повернувся до тих, хто несе реальну відповідальність”, – наголосила вона.

В коментарях під постом правозахисниці голова фракції “Слуга народу” Давід Арахамія повідомив, що “особисто доповідати прийшов начальник ГШ Шаптала, на ставці це було прохання Залужного, незважаючи на те, що багато депутатів хотіли голосувати тільки перше читання, військові наполягали на критичних строках і важку ситуацію під Бахмутом, тому рішення було ухвалено в цілому за погодженням всіх фракцій. Домовились слідкувати за всіма такими справами і якщо будуть зловживання, знов змінювати закон”.

На що Решетилова йому відповіла: “тобто важку ситуацію під Бахмутом вони вирішили розв‘язати кримінальним переслідуванням військовослужбовців? Може, почнемо з кримінальної відповідальності командування, яке елементарно нездатне налагодити взаємодію між підрозділами?”

Ахарамія у відповідь додав, що “цілими підрозділами залишають ділянки, потім сплачують штраф 40 тис грн і повертаються вихваляючись, а хтось за це платить життям. Таке обґрунтування військових. Ще раз кажу, будемо слідкувати за всіма справами і подивимось яка буде судова практика”.

Правозахисниця додала: “Ми готові тобі підготувати підбірку справ і ситуацій, які вже супроводжуємо. Якщо ці справи потраплять до суду і ми надамо всі докази, суспільство трохи прифігіє. Кому воно зараз потрібно? Ви хочете соціальних вибухів? Щоб пів Львівської області, де чи не в кожній четвертій сім‘ї є втрати, винесли ГШ разом з Банковою? Чи рідні 57, яких ми вже ледь стримуємо від протестів? Це дуже поспішне рішення, яке матиме дуже плачевні наслідки”.

Більше Арахамія більше нічого не відповідав їй.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*