Home » Культура » Від комунікації агресивної до комунікації зцілюючої

Від комунікації агресивної до комунікації зцілюючої

Наша епоха, наголошує на початку послання Святіший Отець, відзначена «дезінформацією та поляризацією»: «Небагато центрів влади безпрецедентно контролюють масу даних і відомостей», і це робить ще більш необхідним «мужнє зобов’язання поставити в центр комунікації особисту та колективну відповідальність по відношенню до ближнього».

Папа Франциск звертається із закликом «роззброїти комунікацію»: «Сьогодні дуже часто, – пояснює він, – комунікація породжує не надію, а страх і розпач, упередження та образу, фанатизм і навіть ненависть». Крім того, комунікація нерідко спрощує реальність для того, щоб спровокувати інстинктивні реакції та поранити. Необхідно «роззброїти» комунікацію, очистити її від агресивності, уберегти від ризику «перевалювання парадигми суперництва, протистояння, волі до панування та володіння, маніпуляції громадською думкою».

Папа пише ще про один тривожний феномен: «запрограмоване розсіювання уваги» за допомогою цифрових систем, які діють згідно з ринковою логікою, видозмінюючи наше сприйняття дійсності та заважаючи нашій здатності прислухатися один до одного: «Складається враження, що виявлення “ворога”, на якого можна вербально накинутися, незамінно для самоствердження». Все це, підсумовує Папа, ускладнює комунікацію надії.

У Першому посланні святого апостола Петра (3,15-16) ми знаходимо «чудовий синтез» зв’язку між надією та християнською комунікацією: «Господа Бога святіть у ваших серцях; будьте завжди готові кожному, хто потребує звіту у вашій надії, дати відповідь з лагідністю і благоговінням».

У цьому повідомленні апостола Папа виділяє три аспекти: поклоніння Богу в серці означає, що «надія християн має обличчя, і це образ воскреслого Господа»; другий важливий аспект – ми повинні давати звіт у своїй надії «кожному, хто вимагатиме»; і третій – робити це з лагідністю та повагою.

Комунікація повинна «пробуджувати не емоційні реакції закритості та озлобленості, а жести відкритості та дружби», вона покликана ставити акцент на красі та надії навіть у ситуаціях, де на перший погляд нема на що сподіватися.

«Перед запаморочливими завоюваннями техніки я запрошую вас піклуватися про ваше серце, тобто про ваше внутрішнє життя, – пише далі Святіший Отець і пояснює, як це зробити: «бути лагідними і ніколи не забувати обличчя людини»; «не дозволяти інстинктивним реакціям керувати вашою комунікацією»; “завжди сіяти надію”; “практикувати комунікацію, здатну зцілювати рани нашої людяності”.

Джерело: vaticannews.va

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*