Home » СУСПІЛЬСТВО » Право » Зростання тиску на адвокатів – це погіршення стану дотримання прав людини у країні

Зростання тиску на адвокатів – це погіршення стану дотримання прав людини у країні

Останні законодавчі зміни порядку мобілізації та військового обліку запровадили додаткові обов’язки для військовозобов’язаних чоловіків. Зокрема, вони мають до 16 липня уточнити свої дані. Але представники ТЦК не чекають цієї дати. Вже сьогодні вони вимагають надати відповідні підтвердження під час перевірок військово-облікових документів. Це спричиняє конфліктні ситуації, а відтак – порушення прав людини. Тут виникає питання про роль адвокатів, які надають професійну правничу допомогу.

Проблеми адвокатської діяльності в умовах воєнного стану обговорюють члени Ради адвокатів України під час засідання, що проходить сьогодні, 7 червня, у Закарпатській області.

Відкриваючи захід, голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова нагадала про випадки порушення прав та гарантій адвокатської діяльності з боку військової влади.

Зокрема, напередодні засідання у Харкові сталося побиття адвоката представниками ТЦК. Цей інцидент докладно розглянула на позачерговому засіданні рада адвокатів регіону. У травні на Одещині захисника, що виконував свої обов’язки, затримали під час обшуку та силоміць доправили до ТЦК. У Києві під час обшуку в адвоката всупереч ухвали слідчого судді вилучили ноутбук та телефон. А Закарпатський ТЦК у своїй публікації звинуватив адвокатів, що сприяють громадянам в оформленні одноразової грошової допомоги та призначенні пенсій, у зароблянні грошей на горі родин героїв.

Подібні випадки пов’язані із свавіллям органів влади набули системного характеру.  Статистика свідчить про загрозливу ситуацію для ефективної і безпечної професійної діяльності захисників. І Національна асоціація адвокатів України в межах повноважень реагує на порушення прав і гарантій адвокатської діяльності та вживає заходів до їх усунення.

Бо втручання у діяльність, насильство відносно захисників, незаконне позбавлення волі, відібрання особистих речей, в тому числі, які містять адвокатську таємницю, – це все дії, які не лише перешкоджають адвокатській діяльності, але й порушують права людини на захист та отримання правничої допомоги. Тож зростання тиску на адвокатів та інститут адвокатури загрожує погіршенням стану дотримання прав людини в Україні.

Л.Ізовітова нагадала, що саме цю позицію НААУ донесла у зверненнях до міністра оборони Рустема Умєрова та Омбудсмана Дмитра Лубінця. Також було підготовлено та направлено керівництву Верховної Ради та профільним комітетам проект закону про внесення змін до Кримінального кодексу щодо посилення відповідальності за перешкоджання праву особи на захист. А ініціативу НААУ про встановлення відповідальності за порушення заборони ототожнення адвоката і клієнта вже зареєстровано у ВР. Також було створено робочу групу з числа членів РАУ, яка опрацьовує наявні матеріали, проаналізує законодавство та розробить алгоритм реагування адвокатів на протиправні дії державних органів. Свою допомогу у підготовці рекомендацій мають надати і ради адвокатів регіонів.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*