Home » СУСПІЛЬСТВО » Право » За яких умов можливо провести вибори в Україні обговорили адвокати та експерти

За яких умов можливо провести вибори в Україні обговорили адвокати та експерти

Для проведення виборів у поствоєнний період необхідно врегулювати законодавство, зокрема, в частині функціонування виборчих дільниць, голосування за кордоном та оновлення реєстрів виборців.

Такого висновку дійшли учасники круглого столу на тему «Вибори в умовах воєнного стану: можливість/неможливість проведення. Виклики поствоєнних виборів», організованого Комітетом НААУ з питань виборчого права 18 грудня 2023 року.

Під час круглого столу обговорювались такі питання:

1.Конституційні та законодавчі передумови проведення виборів в Україні в умовах воєнного стану. Нормативна база поствоєнних виборів.

2. Організаційно-технічні особливості проведення виборів в Україні в умовах воєнного стану або у контексті поствоєнних виборів.

3. Можливість участі заборонених партій у виборчому процесі: шляхи розв’язання проблеми.

4. Міжнародні стандарти заборони партій у виборчому процесі.

5. Дискусійні питання припинення повноважень депутатів різного рівня.

6. Припинення повноважень виборчих комісій, роль суб’єктів виборчого процесу.

Участь у заході взяли члени Комітету НААУ, народні депутати України, представники Центральної виборчої комісії України та науковці.

Перший заступник голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко у своєму виступі наголосив на необхідності розроблення групи законів, направлених на якісне проведення поствоєнних виборів в Україні. Зокрема, це необхідність зміни законодавчого регулювання функціонування виборчих дільниць, організації голосування за кордоном, впорядкування виборчих реєстрів, забезпечення реалізації активного та пасивного права різних категорії виборців, в першу чергу військовослужбовців. В цьому контексті особливої уваги потребує уніфікація виборчого законодавства з профільними законами, що регулюють порядок проходження військової служби.

Член Центральної виборчої комісії України Андрій Євстігнєєв проінформував учасників круглого столу про законодавчі ініціативи, які опрацьовуються ЦВК спільно з відповідними комітетами Верховної Ради України у форматі робочих груп.

Перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань інтеграції України до ЄС Вадим Галайчук звернув увагу учасників круглого столу на необхідності формування своїх пропозицій до міжнародних партерів, що стосуються технічних можливостей та гармонізації виборчого законодавства за результатами парламентського виборчого діалогу, який відбувся 30 – 31 травня у Брюсселі на базі Європейського парламенту, та дводенного глобального форуму ОЕСР в Парижі. Дане питання є вкрай важливим для забезпечення голосування мільйонів українців, які через збройну агресію російської федерації вимушено виїхали за кордон.

Заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олександр Качура наголосив на необхідності ефективної комунікації з боку Центральної виборчої комісії України та Верховної Ради України в частині інформування населення про законодавчі ініціативи для уникнення будь-яких маніпуляцій суспільною думкою з питань, що стосуються можливості призначення виборів в умовах воєнного стану, оскільки наближення строку призначення президентських виборів сприяє поширенню різних суперечливих позицій з даного питання.

Завідувачка кафедри конституційного права Київського національного університету імені Тараса Шевченка Ольга Лотюк акцентувала увагу парламентарів на необхідності суворого дотримання статті 91 Конституції України при прийняті Верховною Радою України рішень, що стосуються регламентації виборчого процесу, особливо в частині строків призначення і проведення виборів, а також на важливій ролі Конституційного Суду України в тлумаченні спірних норм.

Член Комітету НААУ з питань виборчого права Світлана Кустова виступила з доповіддю на тему організаційно-технічних особливостей проведення виборів в умовах воєнного стану або в контексті поствоєнних виборів, детально окресливши перелік основних ризиків і необхідність активної роботи щодо внесення змін до Виборчого кодексу України.

Заступник голови Комітету НААУ з питань виборчого права Володимир Кістяник презентував учасникам круглого столу доповідь щодо загальних засад заборони політичних партій в контексті національного та міжнародного досвіду на прикладі різних країни, зробивши детальний аналіз рішень Європейського суду з прав людини що стосуються заборони політичних партій.

Член Комітету НААУ з питань виборчого права Любов Криган наголосила, що питання практичної реалізації заборони політичних партій має важливе значення для проведення так званої «політичної люстрації» в контексті спільного висновку Венеційської комісії та БДІПЛ ОБСЄ щодо законопроекту №9081.

Член Комітету НААУ з питань виборчого права Тетяна Сав’як виступила з детальною доповіддю щодо дискусійних питань припинення повноважень депутатами різного рівня, а також надала аналіз розробленого законопроекту щодо встановлення неможливості організації і проведення виборів чи організації голосування на окремих територіях.

Член Комітету НААУ з питань виборчого права Микола Торбєєв представив доповідь щодо дискусійних питань набуття повноважень депутатами різного рівня, зокрема розкривши проблематику визначення кворуму засідання виборчої комісії за умови припинення повноважень окремого члена від певної партії без його заміщення.

За результатами обговорень учасниками круглого столу член Комітету НААУ з питань виборчого права Наталія Бернацька резюмувала виступи учасників, наголосивши на необхідності зосередження всіх зусиль сторін щодо опрацювання змін до виборчого законодавства з урахуванням найкращих міжнародних практик.

Учасники круглого столу вирішили провести серію спільних заходів щодо тематики поствоєнних виборів. Комітет НААУ з питань виборчого права відкритий до діалогу та чекає від адвокатів та інших сторін пропозиції щодо тем подальших круглих столів, панельних дискусій тощо.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*