Home » ПОЛІТИКА » З метою «піррової» перемоги Романчука спотворили і бюлетені?

З метою «піррової» перемоги Романчука спотворили і бюлетені?

На перших виборах Оліївського сільського голови ОТГ 29 жовтня 2017 року, виборці голосують бюлетенями, в яких неправильно зазначені посади трьох кандидатів з числа сільських голів, чиї села увійшли до складу Оліївської ОТГ – тобто зміст бюлетеню не відповідає вимогам закону і вводить виборців в оману…

Коли до складу нової ОТГ включають села, де є авторитетний сільський голова, вони дуже часто балотуються на посаду сільського голови ОТГ. Це логічно: якщо переміг на місцевих виборах-2015, то є шанс за рахунок «ядра виборців» зі свого села та опонентів діючих сільських голів з інших сіл, стати «першим серед рівних» – набрати більше голосів, ніж інші кандидати і бути обраним на посаду.

Така ситуація склалася і в новоствореній Оліївській ОТГ, де балотуються:

– Оліївський сільський голова Скок Михайло Ілліч;

– Кам’янський сільський голова Петрук Валерій Митрофанович;

– Троковицький сільський голова Рубан Наталія Іванівна;

В реальному житті завжди є недоброчесні опоненти, які агітують маніпуляціями, а не добрими справами, позитивним досвідом попередньої діяльності, командною підтримкою і хорошою передвиборною програмою. Схоже за все, така ж ситуація сталася в Оліївській ОТГ, де «варяг» намагається розпорошити голоси діючих голів та маніпулювати виборцями, паралельно збудувавши свою мережу підкупу.

Перша махінація сталася з висуванням двійника з Бердичівського району з таким же прізвищем, як і у Кам’янського сільського голови. Ідея ініціаторів дуже проста: завжди хто-небудь помилиться з кандидатом і «двійник» забере частину голосів реального кандидата.

Більш витончений «двійник» є у Оліївського сільського голови – у виборах також приймає секретар ради, що завжди є другою людиною у сільській владі. Без стороннього впливу на секретаря ради, таке неможливе: якщо голова висуває когось на цю посаду і не ініціює звільнення у зв’язку з втратою довіри і «командного статусу» – то його заступник не буде відбирати в нього голоси виборців.

Судячи з тексту виборчих бюлетенів, якими сьогодні голосують виборці Оліївській ОТГ, на цьому методи маніпуляції виборцями не обмежувалися – «варяги» не погребували порушити вимоги закону до тексту виборчого бюлетеня. А саме: неправильно зазначити посади всіх трьох сільських голів, що балотуються, щоб дезорієнтувати виборців.

Приходить людина на дільницю, шукає сільського голову свого села чи іншого села – де йому здається краще реалізовувалися повноваження, а їх немає у виборчому бюлетені! – Є якісь однофамільці з незрозумілими посадами «голова сільради». І у виборчих бюлетенях з голосування в єдиному одномандатному виборчому окрузі з виборів Оліївського сільського голови ОТГ 29 жовтня 2017 року зазначені НЕПРАВИЛЬНІ ПОСАДИ (неіснуючі):

– голова Оліївської сільської ради Скок Михайло Ілліч;

– голова Кам’янської сільської ради Петрук Валерій Митрофанович;

– голова Троковицької сільської ради Рубан Наталія Іванівна.

Кому вигідно, щоб всі три сільських голови, що балотуються, втратили частину голосів через дезорієнтацію виборців – які знають їх за посадою?

Закон України «Про місцеві вибори» встановлює чіткі вимоги до змісту виборчого бюлетеня. Так, згідно ч.7 ст. 74 цього закону:

«7. … У виборчому бюлетені для голосування в єдиному одномандатному, одномандатному виборчому окрузі зазначаються … посаду, основне місце роботи (заняття), …»

Невиконання цих приписів закону змушує передруковувати виборчі бюлетені – якщо знайдено помилки/описки, чи свідома неправда в тексті бюлетенів до дня голосування.

Якщо недостовірні відомості виявлені в день голосування, то це може бути підставою призначити повторне голосування за ч.6 ст. 85 закону «Про місцеві вибори» – бо жоден виборчий бюлетень не може бути врахований жодному кандидату, тобто вони всі наберуть «нуль» голосів.

Неправильні тексті бюлетенів – дуже поширене явище на сільських виборах, де члени сільських виборчих комісій, які затверджують текст виборчого бюлетеню і організовують його друк, мають невисоку кваліфікацію. Трапляється таке і на виборах більш високого рівня – наприклад зараз, по виборам в Ічнянській міській ОТГ 29.10.2017, через суд неодноразово скасовані і постанови про затвердження меж округів (ТВО), і постанови про затвердження тексту виборчих бюлетенів (бо кандидати за номерами ТВО прив’язані невідомо до яких сіл/вулиць).

Наводимо інформацію зі ЗМІ:

За інформацією «Опори» на місцевих виборах 2015 року:

«У селі Лісний Хлібичин Коломийського району у бюлетені на виборах до сільської ради спостерігачі ОПОРИ виявили помилку у прізвищі кандидата. Замість прізвища Остап’юк Василь Михайлович вказано прізвище Остапів.

Про аналогічну помилку повідомили з села Потічок Снятинського району. У виборчому бюлетені з виборів сільського голови неправильно зазначено ім’я кандидатки на посаду сільського голови.

Так, кандидатці Буграк Ганні Юріївні неправильно зазначили ім’я у виборчому бюлетені, вказавши ім’я Галина.

“Прямих наслідків за такі помилки законом не передбачено. Кандидати, щодо яких допущена помилка у бюлетенях, не втрачають статус кандидата, але помилка в бюлетені може негативно вплинути на результат голосування, оскільки фактично в бюлетені зазначена інша людина, а не та, яка зареєстрована кандидатом. Людина, яка приходить на дільницю і шукає кандидата за прізвищем, ім’ям та по батькові, може не знайти потрібного кандидата і проголосувати за когось іншого.

Крім того, виборча комісія може також прийняти рішення про визнання виборів на цій дільниці недійсними або не зарахувати голоси кандидату, щодо якого була допущена помилка в бюлетені.

Інша сторона медалі: якщо хтось із суб’єктів виборчого процесу захоче оскаржити результати голосування, то матиме високі шанси виграти судовий позов, оскільки помилка у бюлетені може мати суттєвий вплив на волевиявлення виборців“, – пояснив Іван Маруняк, координатор Громадянської мережі ОПОРА на Івано-Франківщині.»

Подібна інформація «Опори» була і на перших виборах ОТГ 18.12.2016:

«На одній із дільничних виборчих комісій у Залозецькій громаді Тернопільської області у виборчому бюлетені виявлено помилку у імені кандидата. Дільнична виборча комісія склала акт про допущення орфографічної помилки та видає виборцям надруковані бюлетені з невірним іменем претендента на посаду депутата.

17 грудня, за день до голосування, на ДВК № 610480 села Білокриниця у бюлетені з виборів депутатів селищної ради виявили помилку. А саме, ім’я одного з кандидатів у депутати Залозецької селищної ради вказано невірно.

Як зазначила голова Залозецької територіальної виборчої комісії Ольга Шевчук, текст виборчого бюлетеня було затверджено вчасно і надано можливість кандидатам ознайомитись із ним.

Втім, оскільки помилка була виявлена лише 17 грудня уже після обіду, то передрукувати бюлетені не знайшлося можливості. Тож під час сьогоднішнього голосування виборцям видають бюлетені, де невірно зазначено ім’я кандидата.

Водночас дільнична виборча комісія №610480 села Білокриниця склала акт про допущення орфографічної помилки у бюлетені в імені кандидата.»

Є і відповідна позитивна судова практика в Україні, що унеможливлювала встановлення результатів виборів по виборчим бюлетеням з недостовірною інформацією в їх тексті:

Так 31.10.2010 року під час підрахунку голосів на дільницях з місцевих виборів у межах Черкаської міської ради, виявилося, що текст бюлетенів виборчого округу №12 виріб не відповідає вимогам щодо нормативно встановленої форми виборчого бюлетеня. Внаслідок цього, Черкаською міською виборчою комісією було встановлено, що використані при підрахунку голосів на виборчих дільницях №№26043, 20644, 20645, 26066 одномандатного мажоритарного виборчого округу №12 з виборів депутатів Черкаської міської ради вироби є предметами, що не є виборчими бюлетенями встановленої форми і прийнято постанову «Про проведення повторного голосування з виборів депутатів Черкаської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №12»№51/1 від 05.11.2010 року.

Її намагалися оскаржити, але і Черкаський окружний адміністративний суд, і Київський апеляційний адміністративний суд, визнали дії комісії законними і відмовили в задоволенні позову про нібито незаконність призначення повторного голосування.

На виборах Червонослобідського сільського голови Буринського району Сумської області у 2015 році, також була помилка у виборчому бюлетені – неправильно було зазначено по-батькові кандидата. Хоча сільська виборча комісія встановила результати виборів, районний суд визнав незаконною та скасував постанову Червонослобідської сільської виборчої комісії №15 «Про встановлення результатів виборів Червонослобідського сільського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі» прийняту 30 жовтня 2015 року. – А згідно ч.8 ст.99 закону «Про місцеві вибори», виборча комісія не може прийняти рішення, яке по суті повторює рішення, визнане судом протиправним. Тобто нічого іншого, окрім повторного голосування, виборча комісія призначити не могла.

Досліджувалася судами і помилка у виборчому бюлетені в написанні ради, до якої балотувалися кандидати у депутати: на місцевих виборах-2010 були подані скарги від кандидатів «Батьківщини» щодо визнання недійсними усіх використаних виборчих бюлетенів з виборів Роменської районної ради Сумської області в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 23. Скарги обґрунтовані тим, що отримуючи виборчі бюлетені, виборці введені в оману і не могли знати, кандидатів до якої ради вони обирають, оскільки у виборчих бюлетенях з виборів депутатів Роменської районної ради зазначена та сільська рада, територію якої охоплює виборчий округ.

Роменська районна виборча комісія Сумської області, відмовила в задоволені зазначеної скарги – але суд апеляційної інстанції визнав її відмову протиправною і зобов’язав розглянути скаргу повторно. Тобто Роменська районна виборча зобов’язана була повторно розглянути скаргу і визнати всі виборчі бюлетені недійсними.

В цілому, огляд судової практики показує, що може бути призначене повторне голосування, якщо з’являться виборці, які будуть скаржитися на те, що їх ввели в оману і тому вони не змогли проголосувати за одного із цих трьох сільських голів, чиї посади невірно зазначені у виборчих бюлетенях. При цьому, як там насправді голосував виборець, встановити неможливо – його бюлетень був опущений у виборчу скриньку і ідентифікувати його неможливо.

Звісно, це може не сподобатися мережі Романчука – витрачаєшся на вибори, а їх відтерміновують. Але це буде чесно для виборців Оліївської ОТГ, яких хоче поневолити «варяг» з Житомира: я не думаю, що пан Рабинович не зможе знайти кошти, щоб вдруге профінансувати мережу. – Тим більше, за рахунок землі громади та її бюджету, вони зможуть потім «компенсувати» в рази більше, ніж витратять на дві виборчі кампанії.

Так би мовити, «жадібний Рабинович має сплачувати двічі», якщо не гребував навіть маніпуляціями з виборчим бюлетенем, створюючи підстави для визнання його недійсним.

А надати додаткові 3 тижні для агітації іншим кандидатам, та дозволити долучитися до неї новообраним в округах депутатам Оліївської сільської ради ОТГ, на мою думку буде справедливо…

Богдан Бондаренко

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*