До протоколу негласної слідчої (розшукової) дії пропонується вносити відомості про перебіг її проведення та застосовані технічні засоби. Це дасть змогу стороні захисту та суду визначати порушення на стадії досудового розслідування та вживати заходи реагування.
У Комітеті НААУ з питань кримінального права та процесу проаналізували проект Закону №12065 від 24.09.2024 «Про внесення змін до статті 252 Кримінального процесуального кодексу України щодо уточнення положень про фіксацію проведення негласних слідчих (розшукових) дій».
Сьогодні відповідно до КПК за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії складається протокол. Відомості про осіб, які проводили негласні слідчі (розшукові) дії або були залучені до їх проведення, у разі здійснення щодо них заходів безпеки можуть зазначатися із забезпеченням конфіденційності даних про таких осіб у порядку, визначеному законодавством. Проведення негласних слідчих (розшукових) дій може фіксуватися за допомогою технічних та інших засобів.
Але, відзначають автори законодавчої ініціативи, на практиці наявні випадки, коли оперативним підрозділом спочатку нелегально отримується інформація, що може бути в подальшому використана в інтересах кримінального судочинства, а вже після цього реєструється кримінальне провадження та направляється до суду клопотання про надання дозволу на проведення негласної слідчої (розшукової) дії.
За таких умов, переконані нардепи, ухвала слідчого судді стає лише способом легалізації інформації, що одержана нелегально. І з метою запобігання такій практиці пропонується уточнити статтю 252 КПК, передбачивши, що до протоколу мають уноситися відомості про порядок (перебіг) проведення НСРД, застосовані технічні засоби.
Такі доповнення врегулюють питання, що виникають під час дослідження доказів на стадії судового розгляду кримінального провадження, та унеможливлять у майбутньому спроби співробітників правоохоронних органів щодо незаконного збору та фіксації відомостей, які можуть використовуватися в кримінальному провадженні, відзначили у комітеті НААУ.
Також зміни матимуть позитивний результат у контексті забезпечення права на справедливий суд та реалізацію права на захист. Оскільки юридична визначеність питання фіксації фактів та обставин, які можуть використовуватися в тих чи інших кримінальних провадженнях правоохоронними органами, дасть змогу стороні захисту та суду визначати процесуальні порушення на стадії досудового розслідування та вживати усі можливі процесуальні заходи реагування.