Home » СУСПІЛЬСТВО » Право » Як захистити працюючих медпрацівників після зміни стандартів запропонували у НААУ

Як захистити працюючих медпрацівників після зміни стандартів запропонували у НААУ

Зміна професійних стандартів призведе до зміни умов праці вже працюючих медичних працівників і це може мати наслідком порушення їхніх трудових прав з боку роботодавців.

Зокрема на цей нюанс звернули увагу у Комітеті Національної асоціації адвокатів України з питань трудового права за наслідками аналізу урядового проекту Закону №11527 від 28.08.2024 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підготовки, безперервного професійного розвитку та професійної діяльності за професіями у сфері охорони здоров’я».

Серед іншого, документом пропонується доповнити ст. 4-2 Кодексу законів про працю нормою про те, що професійні стандарти на професії у сфері охорони здоров’я затверджуються після погодження з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я.

У НААУ звернули увагу, що при цьому законопроект не пропонує визначити порядок та строки погодження професійних стандартів в МОЗ та наслідки їх непогодження для роботодавців. Також не визначається питання розробки та затвердження професійних стандартів для медиків, які ведуть приватну діяльність, наприклад як ФОП без найманих працівників.

Також адвокати наголосили на існуванні проблеми зміни умов праці для працюючих працівників. У момент прийняття працівника на роботу роботодавець перевіряє відповідність працівника посаді (кваліфікаційним вимогам та характеристикам посади), доводить до нього посадові обовʼязки тощо.

Сьогодні єдині кваліфікаційні вимоги до медичних працівників регулюється Довідником кваліфікаційних характеристик професій працівників (випуск 78 «Охорона здоров’я»), затвердженого наказом МОЗ від 29.03.2002 № 117, де визначені кваліфікаційні характеристики «Завдання та обов’язки», «Повинен знати», «Кваліфікаційні вимоги». Кваліфікаційні вимоги, компетентність, обовʼязки до посади зазначаються в посадовій інструкції, яка затверджується керівником підприємства чи установи і доводиться до працівника.

Отже, медичні працівники для прийняття їх на роботу за медичними професіями повинні надати роботодавцю документ про освіту та відповідати єдиним кваліфікаційним вимогам.

Але після затвердження нових професійних стандартів на професії у сфері охорони здоровʼя зміняться умови доступу до медичних професій – кваліфікаційні вимоги, посадові обовʼязки і постане обовʼязок всіх медичних працівників пройти атестацію.

І у разі зміни кваліфікаційних вимог або посадових обовʼязків відбувається зміна умов праці працівників. Тож необхідно буде дотримати порядок, встановлений ст. 32 КЗпП, ст. 3 Закону «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану». А у разі відмови працівника продовжувати працювати на нових умовах праці трудовий договір може бути з ним припинено на підставі п. 6. ст. 36 КЗпП України. Такі масові зміни умов праці медичних працівників, які вже працюють, переконані в НААУ, можуть призвести до порушення їхніх трудових прав з боку роботодавців.

Аби упередити це, профільний комітет НААУ пропонує передбачити у проекті норму, згідно з якою з медичними працівниками, прийнятими на посади до дня набрання чинності змін за ч. 1 та ч. 2 ст. 74 цього Закону, не може бути розірваний трудовий договір за п. 2 ст. 40 КЗпП України за підставою виявленої невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації до проходження атестації в установленому порядку.

Повністю зауваження і пропозиції Комітету НААУ з питань трудового права до проекту 11527 можна переглянути за посиланням.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*