Home » Кримінал » Бездіяльність прокуратури по Пухтаєвичу: спочатку били машини – тепер активістів. Чекаємо, доки почнуть вбивати громадян, які протидіють розкраданню надр та лісу?

Бездіяльність прокуратури по Пухтаєвичу: спочатку били машини – тепер активістів. Чекаємо, доки почнуть вбивати громадян, які протидіють розкраданню надр та лісу?

Гройсман, Пухтаевич, Зубко

Гройсман, Пухтаевич, Зубко

Вже багато років відбувається незаконний видобуток піску біля с. Стрижівка Коростишівського району бізнесовою групою, пов’язаною з Михайлом Пухтаєвичем. Земельні ділянки, на яких видобувається пісок, заарештовані ухвалою суду. Арешт суду постійно порушується – пісок вивозять. Активісти періодично виявляють вантажні машини і примушують поліцію арештовувати їх (остання ухвала суду за посиланням).

Сам Пухтаєвич проходить підсудним у кримінальній справі по шахрайству №296/12/12-к, що слухається в Корольовському райсуді міста Житомира. Тобто нелегальний бізнес проводиться в інтересах підсудного, до якого не застосовані належні запобіжні заходи!

Звісно, що активність громадськості – і насамперед групи ГО «Поліський щит» та ВПК «Айдар», заважає незаконному бізнесу. Отже є зацікавленість Михайла Пухтаєвича та його партнерів/підлеглих, а також споживачів незаконно видобутого піску, припинити тиск громадськості. Проблем з правоохоронними органами немає, бо вони «безкорисно» (поки що з хабарами від Пухтаєвича нікого не піймали):

– бездіють у припинені незаконного видобутку, тобто нездатні виставити охорону на земельну ділянку, де системно порушується заборона суду;

– бездіють у вилученні всієї техніки, як за вивезення піску, так і контрабандної (є ж й інші кримінальні справи на фірми Пухтаєвича);

– бездіють у порушенні кримінальних проваджень на споживачів незаконно видобутого піску, – хоча на Житомирщині майже немає законного видобутку і всі ці заводи/ЖУАШі нездатні будуть пояснити джерело піску, а аналізи б дозволили довести факт використання крадених надр (в 2013 році такі аналізи були зроблені і фальсифікація документів на пісок доведена – але внаслідок Майдану-2, змінилося керівництво житомирської міліції);

Останнім часом, агресивність команди Михайла Пухтаєвича зросла – було зафіксовано декілька випадків тарану автомобілів активістів, які зупиняли машини з незаконно видобутим піском. Ситуація проста: люди Пухтаєвича зможуть за рахунок продажу краденого піску відремонтувати чи купити нові автомобілі – у активістів же немає на це коштів.

Осі відео репортажі з місць ДТП – коли таранили машини активістів, що фіксували вивезення краденого піску:

17 березня 2017 року

31 жовтня 2017 року

1 листопада 2017 року

Проте, вже 10 листопада відбулося подальше загострення ситуації: десь о 23-00 невідомі озброєні люди побили активіста Пилипчука Олександра Андрійовича, який спостерігав за кар’єром Пухтаєвича.

До лікарні його відвезли «Айдарівці». Наступного дня – 11.11.2017, автор цієї публікації взяв у нього коротке інтерв’ю.

Поки цей активіст знаходився у лікарні, до нього приїжджали і представники поліції – провели допит. Заяви потерпілого про те, що «тітушок» привіз Ренат Фаїзов – помічник чи компаньйон Михайла Пухтаєвича, що керує технікою на кар’єрі, усіляко спростовувалося представником поліції: він так допитував і ставив запитання потерпілому, що будь-хто був би непевний, що саме він бачив. Але це не остаточні покази, бо зрозуміло ж, що після черепно-мозкової травми, втрати свідомості та переломів, сконцентруватися і давати покази, жодна людина не зможе.

Приїжджав до лікарні і Михайло Пухтаєвич – відповідне відео та фотографії з’явилися у соціальних мережах:

Избитый активист

Избитый активист

Зараз потерпілого переведено до житомирської лікарні і під час обстеження знайдено деякі інші травми, про які не повідомлялося громадськість у Коростишеві. – Невідомо поки що чи діагностували їх коростишевські лікарі, і чи повідомляли хворому, бо медичну документацію ми не бачили.

В понеділок 13 листопада, представники ВПК «Айдар» провели зустрічі з представниками обласної влади та правоохоронних органів (надаємо посилання на відео):

* з керівництвом слідства обласної поліції;

* із заступником прокурора Житомирської області;

* з головою Житомирської облдержадміністрації Ігорем Гундичем та народним депутатом Павлом Дзюбликом, на території округу якого це сталося (і який входить до парламентскьог окомітету з екології).

Вимоги активістів можна звести до наступних тез:

1) має припинитися корупція в органах прокуратури, СБУ та поліції, внаслідок чого багато років є можливим незаконний видобуток та торгівля піском, – насамперед виставлена охорона чи забезпечене цілодобове відео спостереження на кар’єрі Пухтаєвича, що унеможливить подальший видобуток та вивезення піску, а також побиття активістів, що цьому заважають;

2) має бути проведено належне розслідування фактів побиття активістів, а також пошкодження їх майна (насамперед автомобілів) – а винні особи, насамперед організатор злочинів Ренат Фаїзов, мають бути ізольовані від суспільства у СІЗО на час розслідування та суду;

3) має припинитися тиск правоохоронних органів на потерпілого, що вочевидь здійснюється з метою заплутати ти спростувати його покази, – і відповідно звільнити Михайла Пухтаєвича та його людей від кримінальної відповідальності;

 На думку правозахисника Богдана Бондаренко, найближчим часом корумповані працівники правоохоронних органів можуть звинуватити самих «айдарівців» в побитті Олександра Пилипчука – мовляв їм вигідно, щоб був резонанс навколо Михайла Пухтаєвича і підстава для подальшого тиску на прокуратуру області. Відсутність же цілодобової охорони біля потерпілого – з вже відомими не менш ніж двома зустрічами з Михайлом Пухтаєвичем, можуть призвести до залякування та зміни показів. І в принципі людину можна зрозуміти: потрібне дороге багатомісячне лікування, а гроші зараз може дати лише багатий Михайло Пухтаєвич.

Правозахисник вважає, що індикатором корупції та наявності волі розслідувати справу, буде дві речі:

1) чи буде виставлена охорона поліції – хоча б один екіпаж з 2-3-х поліцейських біля кар’єру, що ускладнювало б побиття в цьому районі активістів та вивезення незаконно видобутого піску;

2) чи буде термінове звернення до слідчого судді за дозволом на отримання інформації про мобільні телефони, що фіксувалися в радіусі 3-5 км. від кар’єру вночі з 10 на 11 листопада, – аналіз переміщення абонентів та належності мобільних телефонів дозволить встановити особи «тітушок», перевірити інформацію про їх координацію з Ренатом Фаїзовим (чи переміщувався його телефон разом з ними в просторі – їхали в одній машині чи однією колоною; чи телефонували один одному), встановити особи можливих свідків подій.

Богдан Бондаренко застерігає громадськість: якщо зараз ніхто не буде закритий у СІЗО, не буде унеможливлено подальший видобуток піску та спустять «на гальмах» розслідування фактів побиття, таранів автомобілів ї незаконного видобутку, керівництво обласної прокуратури, поліції та СБУ упевниться, що активістів можна просто фізично знищувати. І далі будуть бити всіх, хто буде виступати і проти незаконного випилу лісу, і проти афер в сфері публічних закупівель за бюджетні кошти, і протестуючих проти торгівлі дітьми чи ліквідації інтернатів з передачею земельних ділянок забудовникам.

Правозахисник рекомендує «айдарівцям» не забувати і про бездіяльність СБУ в справі Пухтаєвича: очевидна бездіяльність прокуратури і поліції не може не бути пов’язана з хабарами – якби їх не отримували, то не бездіяли б роками. А от забезпечити спостереження та зафіксувати отримання хабарів керівництвом обласної поліції та прокуратури – це якраз компетенція співробітників СБУ під процесуальним керівництвом військової прокуратури. Саме військова прокуратура з операми СБУ є чемпіоном в Україні за кількістю затриманих хабарників – особливо в погонах. І бездіяльність житомирського СБУ у справі Пухтаєвича свідчить про те, що вони теж «в долі». То чому ж 13 листопада громадськість відвідала Ігоря Гундича, ГУНП і Любомира Війтовича – а про УСБУ в Житомирській області забула?

Богдан Коротун