Home » СУСПІЛЬСТВО » У Зоні відчуження планують вирубати 900 гектарів лісу

У Зоні відчуження планують вирубати 900 гектарів лісу

Лісництво “Північна Пуща”, яке відповідає за ліси у Чорнобильській зоні, наполягає – вирубки пройдуть лише на території згарищ. Додають – без цього ліс може постраждати ще більше.

Утім екологи вважають, що проводити такі масштабні вирубки не потрібно – ліс відновиться сам. Вони також підозрюють “Північну Пущу” у бажанні нажитися на деревині з Зони відчуження, що зашкодить екосистемі. Більше того, попереджають інші експерти, – через поганий контроль це може призвести до вивезення із Зони “брудної” деревини.

У 2015 році в Чорнобильській зоні сталася найбільша за кілька десятиліть пожежа, яку гасили навіть авіацією. За оцінками Державного спецпідприємства “Північна Пуща”, тоді загинуло понад 6 тисяч гектарів лісових насаджень. З того часу в Зоні залишаються згарища поруч з уцілілими лісами.

Вирубку планують провести у східній та центральній частинах Зони відчуження. На картах ці ділянки позначені білим – як неживий ліс

“Північна Пуща” підготувала проект вирубки частини цих масивів. Там запланували “суцільну санітарну вирубку” на 900 гектарах, де, за словами лісників, знищено понад 90% дерев. “Це вимушений захід, коли по-іншому врятувати насадження неможливо”, – розповідає BBC News Україна головний лісничий “Північної Пущі” Сергій Халаш.

А директор “Пущі” Роман Бондаренко пояснює – ці згарища несуть небезпеку розповсюдження радіації, якщо пожежа повториться і перейде на інші ліси:

“Коли дерево стоїть, воно може і не “фонити”. Але під час згоряння відбувається викид радіонуклідів, які так можуть мігрувати за межі Зони”.

“Корені згнили, від вітру дерева падають і захаращують проїзди, пожежники не можуть оперативно доїхати при пожежі”, – додає він.

Ще одна небезпека – розповсюдження у таких місцях шкідників, наприклад, короїдів, які можуть поширитися на здоровий ліс, відзначають у “Північній Пущі”.

Однак екологи кажуть: проводити таку масштабну вирубку у Зоні відчуження не потрібно.

По-перше, вважають вони, у цих масивах можуть жити до 50 видів червонокнижних комах.

“Щоб на площі 900 гектарів не жив жодний рідкісний вид – такого бути не може”, – розповідає аналітик організації “Екологія-Право-Людина” Петро Тєстов.

По-друге, за вирубкою може стояти банальне бажання отримати зиск від продажу деревини.

“Насправді вирубуються не лише згарища. Заплановано робити великі протипожежні смуги шириною до 100 м. Тобто, “Північна Пуща” працює, як звичайний лісгосп – проводять рубки і реалізують деревину”, – звертає увагу Петро Тєстов.

“Тут явно є комерційне бажання заробити на рубках у Чорнобилі”, – впевнений він.

Еколог додає, що проконтролювати, скільки лісу реально виріжуть, неможливо через закритість Зони.

“Як ви проконтролюєте обсяг рубок у Чорнобильській зоні, куди важко потрапити? Навіть на звичайних територіях важко виявити, чи не вирізали там зайвих 10-20% деревини”, – запитує Петро Тєстов.

Він припускає, що загалом мова може йти десятки тисяч кубометрів деревини. Утім, лісничий Сергій Халаш каже – залишити все, як є, не можна, бо самостійно ліс відновлюватиметься багато років.

“Територія згарища дуже велика… Стіна живого лісу – далеко, й саме по собі насіння на таку відстань не потрапить. Це буде дуже тривалий процес”, – пояснює він.

Керівництво “Північної Пущі” у розмові з BBC News Україна запевнило – будь-яка вирубка лісу у Зоні відчуження супроводжується ретельним контролем від різних органів. Наприклад, дозвіл потрібно отримати від лісопатологів, які перевіряють, чи живуть на ділянках вирубки червонокнижні види. Якщо їх виявлять, то дозвіл не вирубку не дадуть. Директор “Північної Пущі” Роман Бондаренко додає, що його підприємство взагалі проходить багато перевірок – понад 70 за останні два роки.

На питання, куди діватимуть деревину, він каже про кілька варіантів. Якісну деревину, яку хоч якось можна використовувати, справді планують реалізувати. Неякісну – спалять.

За матеріалами ВВС

 

One comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*